Zentán hat-hét évvel ezelőtt kezdett tért hódítani a taxizás. Szinte egyik napról a másikra tűntek fel az utcákon a taxik, és a kisvárosiak szépen lassan elfogadták, hogy néha ezt a szolgáltatást is igénybe lehet venni. Kiderült: a taxizás nem csak nagyvárosi szükséglet, igenis kisebb településeken is jól jöhet, főleg így, hogy nincs helyi buszjárat.
A Kopasz Attilától, a Községi Közigazgatási Hivatal közlekedési felügyelőjétől kapott információk szerint Zentán jelenleg 17 regisztrált taxis dolgozik, és további 5 személynek van folyamatban az engedély kiadása. A megkérdezett taxisok szerint ez túl sok erre a kisvárosra, elegendő lenne 10–15 taxi is, annyival az igényeket ki lehetne elégíteni, és keresni is jobban lehetne.
Bús Ervin négy éve taxizik. A 28 éves fiatalember azt mondja, meg lehet belőle élni, de a fejlődéshez nagyobb bevétel kellene:
– Azért fogtam ebbe a vállalkozásba, mert a korábbi, kamionsofőri állásom megszűnt, a hajtáshoz értettem, hát taxizni kezdtem. Mivel a terepen én vagyok a legfiatalabb, engem főleg fiatalok hívnak. Állandó kuncsaftkörről nem nagyon beszélhetek, a kuncsaftok mindig változnak. Ha egyszer valamiért az ember nem ér rá, az illető másik taxist hív, és lehet, hogy attól fogva azt a másik vállalkozót keresi meg. Én főleg a városon belüli utakat szeretem, mások azt mondják, jobban megéri nekik vidékre vinni utasokat, mert az egyszerre több pénz. Városon belül egyébként 150–300 dinár a viteldíj. Vidékre főleg a környező településekre utaznak az emberek, Szabadkára, Újvidékre és egyéb távolabbi városokba kevesebben akarnak taxival menni. Én akkor vagyok elégedett, ha napi bruttó 3000 dinár a bevételem. Egyedül taxizom, nekem egyelőre így jó.
Sebestyén Zsolt ugyancsak négy éve fogott taxizásba, ő főleg a feketézőkre panaszkodik:
– Zentán legalább tízen foglalkoznak személyszállítással engedély nélkül. Ez nekünk nagy kárt okoz, de semmit sem tehetünk ellenük. Az árakat leverik, az utasokat elviszik, és semmilyen kötelezettségük sincs. Viszonylag állandó kuncsaftköröm van, főleg idősebb emberek, akiket orvoshoz, gyógyszertárba, bevásárolni viszek, de természetesen mindig vannak új telefonálók is. Én társultam az egyik taxiközpontba, így ha én nem érek rá, a hívást automatikusan valamelyik társam fogadja, aki éppen ráér. Ez azért jó, mert így az utasok sosem telefonálnak hiába. Az a tapasztalatom, hogy Zentán meg lehet élni a taxizásból, mert az emberek már igényt tartanak rá, de ha kevesebben lennénk, egy kicsit könnyebb lenne. Általában a hétvégék a legerősebbek, akkor éjszaka is nagy a forgalom. A fiatalokat egyik szórakozóhelyről a másikra visszük, és sokan taxival mennek haza is.
Amióta a városban kijelölték a parkolóhelyeket, azóta a taxiknak is van kijelölt helyük. Összesen három parkoló áll a rendelkezésükre a Posta utcában a városházánál, de a taxisok szerint ez kevés nekik, ezért nem is szoktak ott várakozni. Azt mondják, az árupiacnál is kellene néhány hely nekik, sokan ugyanis ott keresik őket csomagokkal felpakolva. Kopasz Attila a taxis parkolóhelyek bővítésével kapcsolatban elmondta, hogy további két lokációra terveznek számukra parkolót, három helyet szánnak nekik a buszállomásnál és kettőt a kórháznál.