2024. szeptember 1., vasárnap

Perre viszik?

A zentai önkormányzat volt mezőőrei, takarítói és portásai valószínűleg beperelik az önkormányzatot
A döntések színhelye: a zentai városháza (Fotó: Gergely József)

Zentán utcára kerültek az önkormányzat új munkahelyi besorolásában helyet nem kapott személyek, összesen 34-en.A városvezetők szerint a munkaerő-felesleggé vált mezőőröknek, portásoknak és takarítóknak megfelelő munkalehetőséget biztosítottak, csak ők nem éltek vele. Az érintettek azt mondják, azért nem vállalták el a felajánlott állásokat, mert a privát cégek minimálbért kínáltak, ráadásul bármikor felmondhattak volna nekik.

A zentai önkormányzatban a szisztematizáció végeredményeként 34 ember maradt munka nélkül, 11 mezőőr, 7 takarító, 4 portás (a továbbiakban segédszemélyzet), 8 önként távozó és 4 olyan személy, aki az új munkabesorolásban nem kapott helyet. Nekik ugyan felajánlották, hogy felveszik őket munkaviszonyba azokba a vállalatokba, amelyek ezentúl az önkormányzatnak havi átalányösszegért elvégzik ezeket a szolgáltatásokat, de az érintettek ezeket visszautasították. Úgy érzik, kijátszották őket. Elmondásuk szerint az önkormányzat azt ígérte nekik, a privát vállalatoknál is megmarad a korábbi fizetésük, de mint kiderült, ezt egyik nyertes cég sem tudta vállalni.


KEVÉS PÉNZ, BIZONYTALAN MUNKAVISZONY

– Novemberben az összes mezőőrt felhívták a városházára, hogy találkozzunk a csőszszolgálatot ellátó Progard cég küldöttségével – kezdték történetük ecsetelését a csőszök. – Szóban elmondták, mit kínálnak, de konkrét ajánlatot nem kaptunk. Azt mondták, 90 dináros órabért tudnak fizetni, és mutattak egy olyan szerződést, amilyent általában kötnek az alkalmazottaikkal. Abban az állt, hogy legtovább 12 hónapig foglalkoztatnak bennünket. Mi erre ott a helyszínen reagáltunk, hiszen nekünk az önkormányzat nem ezt ígérte. Kiszámoltuk, a 90 dináros órabérrel 15840 dinár lett volna a havi fizetésünk, és ez kevesebb, mint amennyit az önkormányzatban kerestünk. Mivel nagyon keveselltük a pénzt, és méltánytalannak tartottuk, hogy legfeljebb egy évig alkalmaznak bennünket, ezt nem fogadtuk el. Egy állandó, biztos állás nem helyettesíthető egy ilyen semmitmondó ajánlattal. Minket akár két hónap múlva is az utcára küldhetett volna. Az megtörténhet, hogy az önkormányzat két évre kötött szerződést a nyertes céggel, de mivelünk már nem az önkormányzat szerződött volna, hanem a Progard. Mi azt is elfogadhatatlannak tartottuk, hogy nemcsak itt kellet volna mezőőri feladatot teljesítenünk, hanem, ha mondjuk a cég egyik újvidéki munkása megbetegedett volna, akkor akár oda is áthelyezhetett volna bennünket, vagy bárhová máshová, ahol van kirendeltsége – magyarázták a mezőőrök.

A csőszök azt is felróják az önkormányzatnak, hogy a vadonatúj felszereléseiket most „elkótyavetyélik”. A csőszök januárban pályázati pénzből új motorokat, távcsöveket, munkaruhákat kaptak, valamint egy Lada Niva típusú autót és egy számítógépet. Azt kérdik, mi lesz ezekkel és minek fejlesztették a szolgálatot, ha most szétrombolták.


ÉJSZAKÁZÁS MINIMÁLBÉRÉRT

A portások jó része már több mint húsz éve a városházán dolgozott. Sós Árpád, az egyik fiatal portás szerint a privát cég olyan ajánlatot tett, amit józan ésszel nem lehetett elfogadni:

– Az Őrmester Kft. minimálbért akart fizetni, és ezért ünnepekkor, hétvégenként és éjszakánként is dolgozni kellett volna, ráadásul sem az egytálételt, sem az utazási költségtérítést nem fizette volna. Mi, portások sosem politizáltunk, minden párttól távol tartottuk magunkat, de úgy látszik, ez most nem volt jó taktika. Amikor az új koalíció hatalomra lépett, a polgármester azt hangoztatta, nem kell a munkásoknak félniük, nem lesznek felmondások, de ezek szerint nem mondott igazat. Az önkormányzat a szociális programot késve csinálta meg, pedig az alapján kellett volna elvégezniük az új munkahelyi besorolást. Mivel későn lett kész, már nem befolyásolhatta a szisztematizációt, amit októberre ígértek, viszont addig húzták, hogy csak november utolsó napjaiban tudtuk meg a végeredményt. Tisztában voltunk vele, hogy felesleggé válunk, de sokkal jobb lett volna, ha erről már októberben hivatalosan is értesülünk. A mi családunk nagyon megsínylette ezt a létszámleépítést, hiszen a feleségem takarító, én meg portás voltam, és most mindketten munka és fizetés nélkül maradtunk. Ez a „nagytakarítás” a Demokrata Párt választási ígérete volt, és betartották az ígéretüket. Januártól biztosan új embereket vesznek fel, mert üresedés van. Pályázni ugyan lehet majd a munkahelyekre, de nem lesz érdemes, mert már valakik biztosan várják a megígért állásokat – véli a volt portás.


FÉL MUNKAIDŐS AJÁNLAT

A városháza hét takarítóját a Potisje Óbecsei Kommunális Szolgáltató Társaságnak kellett volna átvennie, de a cég csak félmunkaidős állást ajánlott nekik.

Sós Anikó takarító szerint azt mondták, hét embert teljes munkaidőben nem tudnak alkalmazni.

– A takarítók közül négyen lemondtunk a fellebbezési jogunkról, elkaptuk a munkakönyvünket, és mi saját magunk kerestük fel az óbecsei céget, és kötöttünk vele szerződést. Eszerint négyünket december elsejétől teljes munkaidőben alkalmazott. Én csak jó két hétig dolgoztam nekik, azután felmondtam, mert a városháza nyomásgyakorlására a Potisje vállalat vezetője választás elé állított: vagy elállok attól, hogy pert indítsak a városháza ellen, amiért a szülési szabadságom letelte előtt mondtak fel nekem, vagy magamtól megyek el. Hogy a többi takarítónőt ne bántsák miattam, inkább felmondtam – mondta a kétgyermekes anyuka.

A takarítók, portások és csőszök, miután november végén megtudták, hogy munkaerő-feleslegek lettek, ügyvéden keresztül benyújtották fellebbezésüket. Ezeket az önkormányzat már el is utasította, így most az érintetteknek el kell dönteniük, perre viszik-e az ügyet, vagy sem. Azt mondták, valószínűleg perhez folyamodnak.


KONKRÉT MUNKASZERZŐDÉS NÉLKÜL

Zoran Đorđević, a portások, mezőőrök és takarítók ügyvédje azt mondta, tudomása szerint a munkások egyetlen cégtől sem kaptak konkrét, papírra vetett munkaajánlatot. Mindig csak szóban hangzott el, mit kínálnak, mennyiért és milyen feltételekkel.

– Én is jelen voltam azon az összejövetelen, melyre a csőszöket és a Progard képviselőit is meghívták, és akkor sem láttunk konkrét ajánlatot. Csupán egy olyan munkaszerződést mutattak meg a csőszöknek, amilyent általában kötni szoktak az alkalmazottaikkal, ráadásul abban az állt, legtovább egy évig alkalmaznák őket. A találkozón én is kérdéseket tettem fel a cég képviselőinek, de értelmes válaszokat nem kaptam. Teljesen megértem az embereket, hogy nem voltak hajlandóak átmenni a privát cégekhez, hiszen eddig biztos és állandó munkahelyük volt, a privátoknál pedig csak meghatározott időre vették volna fel őket – mondta az ügyvéd.


TÍZMILLIÓ DINÁR VÉGKIELÉGÍTÉSRE

Rácz Szabó László kkt-elnök és Širková Anikó polgármester szerint az önkormányzat pénzt takarít meg azzal, hogy december elsejétől havi átalányösszegért végezteti el a felsorolt munkákat. Rácz Szabó elmondta, ők nem szabhatták meg a privát cégeknek, mennyi fizetést adjanak a munkásoknak, de igyekeztek odahatni, hogy azok minél jobb feltételeket biztosítsanak a leendő dolgozóiknak. Hozzáfűzte, az önkormányzat szempontjából sem kedvező fejlemény, hogy a segédszemélyzet közül senki sem vállalta el a felajánlott munkát, mert így a törvény értelmében végkielégítést kell nekik fizetni, és ez tízmillió dinárjukba fog kerülni.