A Privatizációs Ügynökség január 29-ére hirdette meg az utolsó adai társadalmi vállalat, az Iba Csiszolókoronggyár privatizációját, amelyre az árverést Belgrádban rendezik meg. Az ügynökség honlapján szereplő adatok szerint az adai cég tőkéjének 53,89 százalékát privatizálják. Az értékesítésre kerülő vállalati tőke értéke 137,5millió dinár (1,4millió euró), amelyre a kikiáltási ár 33millió dinár. Az Iba több mint felét megszerző új tulajdonosnak a privatizációt követően legalább 49millió dinárt kell befektetni a vállalatban.
Az Önálló Szakszervezetek Szövetségének adai kirendeltségében nincs tudomásuk a privatizációban érdekelt befektetőkről, de Miroslav Belančić szakszervezeti megbízott reméli, hogy egy becsületes és jóakaratú személy vásárolja meg az egyébként jól menő vállalatot, és a jövőben is üzemeltetni fogja. A szakszervezeti megbízott reménykedik abban is, hogy ma, január 19-én, három sikertelen árverés után a negyedik nekifutásra gazdára talál a moholi Zora Konzervgyár is.
CSÖKKENT A KIKIÁLTÁSI ÁR
A cégben 2008 februárjában indult el a csődeljárás. A vállalatot első ízben tavaly áprilisban próbálták meg értékesíteni árverésen, ami sikertelen volt – magyarázta Miroslav Belančić. –Ezt követte két újabb sikertelen árverés szeptemberben, majd novemberben. A kikiáltási ár árverésről árverésre csökken, jelenleg mintegy 98millió dinár. Reménykedünk, ahogyan eddig is, hogy lesz rá vevő. Vannak érdeklődők, azonban megtörténhet, hogy a cég ezúttal sem talál gazdára. Abban az esetben a csődbiztos megteheti, hogy írásbeli ajánlatokat kér az érdeklődő befektetőktől, így értékesítik a vállalatot. A Zora Konzervgyár újra jó néhány ember számára biztosíthatna munkát, és ennyivel is csökkenne a munkanélküliség az adai községben – közölte a szakszervezeti megbízott.
SEGÍTENI A DOLGOZÓKON
A szakszervezet adati szerint az adai községben 30 százalékos a munkanélküliség, vagyis 3700 munkavállalónak van állása, a munkaközvetítő hivatal pedig mintegy 1700 munkanélkülit tart számon. A munkanélküliséget növelik és tovább növelhetik a sikertelen privatizációk, amire a Zora Konzervgyár mellett több más példa is akad az adai községben. Köztük az egykori gyáróriás, a Potisje Szerszámgépgyár és Öntöde, valamint a Potisje-Remont Fémipari Vállalat. Miroslav Belančićtól megtudtuk, hogy a Potisje társadalmi vállalatban jelenleg is folyik a csődeljárás, ami várhatóan az év derekára befejeződik, amikor is kiderül, mi lesz a cég további sorsa, vagyis maradt-e egyáltalán valami az egykori gyáróriás vagyonából, tehát lesz-e csődmassza. A szakszervezet igyekezett segíteni a vállalat egykori, nehéz helyzetbe került dolgozóin. A szakszervezeti megbízott elmondta, hogy erőfeszítéseik eredményeként a Köztársasági Szolidáris Alap igazgatóbizottsága múlt év decemberében 52 egykori Potisje-munkás kérelmét hagyta jóvá, akik így 9 havi minimálbért kapnak kézhez január folyamán. Ez fejenként 135720 dinárt jelent. Ezenkívül 8-9 személy kérelmét nem bírálták el, mivel esetükben a Szabadkai Gazdasági Bíróság ítélete még nem vált jogerőssé, de amint ez bekövetkezik és teljes lesz a dokumentáció, beterjeszthetik az igazgatóbizottság elé.
HIÁNYZIK A KULCS
A Potisje-Remont Fémipari Vállalat ügye holtvágányra került. Miroslav Belančić megjegyezte, hogy a cégben 2009. május 11-én kezdődött el a felszámolási folyamat. A szakszervezet információ szerint, a likvidációs biztos nem tud bejutni a vállalatba, hogy elvégezze a feladatát, mivel nincs kulcsa, ezzel a többségi tulajdonos rendelkezik. Mint mondta, úgy tűnik, hogy a többségi tulajdonos és a likvidációs biztos között nincs kommunikáció. A kialakult helyzet tragikus, hiszen korábban ez a vállalat 60-70 embernek adott munkát és kenyeret. A cégben 7-8 hónapja azonban nem történik semmi, a likvidációs biztos nem értesítette a munkásokat, hogy mi lesz a követeléseikkel, jóllehet ez kötelessége lett volna. A szakszervezet egyik célja, hogy az elkövetkező időszakban jó útra terelje a cég ügyeit.