2024. november 26., kedd

Ismét csőszök a határban

Az adai községben tavaszra tartományi támogatásból újra megszervezik a csőszszolgálatot – Állandó szolgálat felállítását is tervezik

– A tartományi mezőgazdasági titkárság 2,3 millió dinárral támogatja a csőszszolgálat felállítását az adai községben. A pályázaton nyert támogatásból 10 hónapon át működhet 7 helybeli személy alkalmazásával a szolgálat – közölte ifj. Tóbiás József tartományi képviselő kedden az adai községházán megtartott sajtótájékoztatón. Sajnálatát fejezte ki, hogy az elmúlt időszakban nem működött a csőszszolgálat, amelyet korábban a közmunkaprogram jóvoltából szerveztek meg. Erre azonban a legutóbbi közmunkaprogram során nem volt lehetőség.

Az adai önkormányzatban állandó csőszszolgálat felállítását is tervezik, miután a tavaszra, várhatóan márciustól felálló és 10 hónapon át működő csőszszolgálat megszűnik. Az ezzel kapcsolatos elképzeléseket és terveket Bálint Ferenc, a községi tanács mezőgazdasággal megbízott tagja ismertette:

– A jövőben olyan csőszszolgálatot szeretnénk kialakítani, amely független az állami támogatástól és a különböző juttatásoktól – magyarázta Bálint Ferenc. – Létrehoztunk egy szakértői csoportot, amely kidolgozza a munkatervet a szolgálat felállítására. Illetve számításokat végeztünk, amely szerint hét személy foglalkoztatásával egy évre 3 millió dinárba kerülne a csőszszolgálat működtetése. Ha ezt az összeget elosztjuk a mintegy 20 000 hektár megművelhető földterülettel, amely Ada község területén található, akkor ez viszonylag kevés összeg hektárjára. Az elképzeléseink szerint bevezetnénk a csőszdíjat, amely a megművelt terület nagyságától függően változna. Három tarifacsoportot alakítanának ki: az első csoportba azok tartoznának, akik legfeljebb 5 hektárt művelnek meg, a második csoportot az 5 és 50 hektáron gazdálkodó termelők képeznék, a harmadik csoportba pedig az 50 hektár feletti területtel rendelkező gazdák tartoznának. Elképzelésünk szerint a legmagasabb csőszdíjat hektáronként az első csoportba tartozók fizetnék, mivel 5 hektárig általában intenzív és munkaigényes növénykultúrákat termesztenek, amelyek leginkább ki vannak téve a lopásnak és a vadkárnak. A második csoportban tartozók már kevesebbet fizetnének hektáronként, bár ekkora területen szintén munkaigényes kultúrák termesztése folyik. A harmadik csoport tagjai, az 50 hektár feletti területet megművelő gazdák fizetnének legkevesebbet hektáronként, mivel ők főleg ipari növényeket termesztenek, amelyek a legkevésbé veszélyeztetettek. Az elképzelésünk szerint egy-egy csoporton belül a díjat a községi képviselő-testület szabná meg, akárcsak a többi közüzemi díjat. Emellett a csőszszolgálat megszervezésére pályázatot írnák ki magáncégek számára. Azzal a feltétellel, hogy elfogadják a képviselő-testület által megszabott árakat, valamint helybeli embereket foglalkoztatnak. A programról tájékoztattuk a földműveseket, következő lépésként pedig eljuttatunk minden földműves háztartásba egy-egy körkérdést. És megkérem a földműveseket, hogy ezt írják alá, akár támogatják a kezdeményezést, akár nem, mert ez által tudjuk ezt a programot elindítani – mondta a községi tanács tagja.

Bálint Ferenc arról egyelőre nem kívánt nyilatkozni, hogy kik lesznek a tavaszra összeálló csőszszolgálat tagjai. Megjegyezte, hogy ezek a személyek az adai község polgárai közül kerülnek ki, és nem látta okát annak, hogy ezek ne a korábbi csőszszolgálat tagjai legyenek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás