2024. december 19., csütörtök

Tánc és hagyomány

A Martonosi Roma Egyesületről
A táncosok – a felvétel készítése óta már heten vannak (Fotó: Horváth Ágnes)

Májusban lesz egy éve, hogy a martonosi romák civil szervezetet alakítottak Martonosi Roma Egyesület név alatt. Céljuk a roma nemzeti hagyományok továbbéltetése és a más nemzetekkel való békés együttélés ápolása. Az elmúlt kilenc hónapban tánccsoportot alakítottak, az idei évre pedig azt tervezik, hogy zenekart alapítanak. A táncosaik már több rendezvényen bemutatkoztak, így a helybéli Karamell Fesztiválon, a felsőhegyi Birkanyíró Versenyen és az Aratóünnepségen, a kispiaci főzőversenyen és a magyarkanizsai Pásztornapokon. A tavalyi évet egy sikeres roma bállal zárták, melyet a magyarkanizsai Texas vendéglőben tartottak meg.

Petrović Miroslav, a szervezet elnöke elmondta, hogy nagy sajnálatukra a martonosi helyi közösség nem segített nekik abban, hogy székhelyet kapjanak a faluban, ezért a civil szervezetet saját otthona címére kellett regisztrálniuk.

Zenekart kellene alapítani: Petrović Miroslav


– A helyi közösség elnöke anyagi nehézségekre hivatkozva visszautasította azon kérelmünket, hogy helyet kapjunk egy jelenleg is üresen álló épületben, de ez nem tartott vissza bennünket attól, hogy létrehozzuk a szervezetünket – mondja. – Persze, jobb lenne egy valódi székház, de reméljük, előbb vagy utóbb az is meglesz. Ha a helyi közösség termet biztosítana nekünk, azt rendben tartanánk és természetesen a rezsit is fizetnénk. A martonosi romák java része csatlakozott hozzánk, és ez azt jelenti, hogy a közösségünknek szüksége volt már erre az egyesületre. Mi nem azért alakultunk, hogy segélycsomagokat gyűjtsünk azoknak, akik nem hajlandóak dolgozni, hanem azért, hogy összefogjuk a helybéli romákat és közösen tegyünk valamit a hagyományaink megőrzéséért és mi is aktívan kivegyünk a részünket a munkahelyteremtésben. A szervezethez egyedül a Koszovóról érkezett romák nem csatlakoztak. Ami bennünket illet, a mi közösségünk tagjai dolgoznak, a gyermekeink iskolába járnak, és békésen együtt élünk a magyar lakossággal. A pályázatokról tavaly lekéstünk, de az idén Sóti Gizellának, a magyarkanizsai ICR iroda munkatársának segítségével pályázatot adtunk be a magyarkanizsai önkormányzathoz. Arra kértünk pénzt, hogy megfelelő módon felöltöztethessük a táncosainkat. Mivel a táncosok kíséréséhez nagyon kellene egy valódi roma együttes, megpróbálunk zenekart alapítani. A faluban sajnos már csak egy idős roma zenész él, de ő legalább még segíteni tud egy fiatal generáció felnevelésében – hallottuk az elnöktől.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás