2024. szeptember 1., vasárnap

Hagyományaink Ünnepe Zentán

Bodor Anikó és Györe István emlékének szentelték

Szombat este a zentai Művelődési Házban telt ház előtt zajlott le a XIII. Hagyományaink Ünnepe elnevezésű rendezvény. A Zenta község hagyományőrző és hagyományápoló csoportjainak évente megrendezésre kerülő eseményén Širková Anikó polgármester és Rácz Szabó László képviselő-testületi elnök köszöntötte az egybegyűlteket, majd sorra színpadra léptek a Durindóra és a Gyöngyösbokrétára készülő községbeli csoportok és a vendég táncosok, előadók.

A kórusok közül bemutatkozott a zentai Tópart Magyar Művelődési Egyesület vegyes kórusa, a Délibáb Magyar Művelődési Egyesület vegyes kórusa, a kevi Móra István Művelődési Egyesület Bazsarózsa asszonykórusa és Jóbarátok tamburazenekara és a felsőhegyi Népdalbarátok Klubjának vegyes kórusa. Két mesemondónk lépett színpadra, mégpedig a zentai Wolland Gergő és a tornyosi Csízik Dorottya, verssel pedig a felsőhegyi Bilicki Borbála. Táncot a Tripolszky Géza Polgárok Egyesülete Pitypang utánpótlás-néptáncegyüttesétől és a Thurzó Lajos Közművelődési Központ Pitypang néptáncegyüttesétől láthattunk. A táncosokat a Sőregi Anna népdalénekessel színpadra lépő Véka Zenekar kísérte.

Vendégelőadóként Kilyén Ilka marosvásárhelyi Magyar Örökség díjas színművésznő népdalokkal kedveskedett a közönségnek, a magyarkanizsai Tisza Néptáncegyesület Hetrefitty tánccsoportja, valamint a budapesti Csillagszeműek Táncegyüttes táncospárja pedig a különféle tájegységek táncait mutatta be.

Mivel a rendezvényt Bodor Anikó népzenekutató és Györe István felsőhegyi citerás emlékének szentelték, a gálaműsor úgy zárult, hogy minden fellépő a színpadra vonult és közösen elénekelték a „Homokos a, kavicsos a kispej lovam lába” című népdalt, Bodor Anikó egyik kedvencét.

Az est végén a zsűri tagjai, vagyis Burány Katalin néprajzkutató, Rind Melitta tanító, néptáncoktató, Szabó Gabriella népművelő és Szabó Kocsis Zsuzsanna néprajzkutató összegezték a látottakat és ellátták jó tanácsokkal a Durindóra és Gyöngyösbokrétára készülő csoportokat.

A Hagyományaink Ünnepe gálaműsora előtt tökös ételek kiállítását és kóstolóját tartották meg. Mindenki, aki a gálaműsorra érkezett, bátran szemezgethetett a tökös finomságokból, és olyan különlegességeket kóstolhatott meg, mint a töklekvár, a tökös palacsinta, a tökleves, de természetesen bőven volt tökös gibanica, tökös rétes és sült tök is. Az ételeket osztályozták is. A legízletesebb ételeket a tornyosi asszonyok készítették, a leghagyományosabb finomságokat a zentai Tópart helyi közösség csapata hozta, a legkreatívabb ételeket pedig a zentai Rozetta Kézművestársaság asszonyai mutatták be.