2024. július 18., csütörtök

A szétszakítottságból kell erőt meríteni!

Együtt tanácskozott a dabasi és a zentai képviselő-testület
(fotó: Horváth Zsolt) Pénteken rendhagyó találkozóra került sor Zenta testvérvárosának, Dabasnak a városházáján, ugyanis közös tanácskozáson vett részt a zentai és a helybeli községi képviselő-testület, Kőszegi Zoltánnak, Dabas polgármesterének a meghívására. A zentai képviselő-testület tagjai az egynapos kirándulás keretében részt vettek az európai támogatásokból felújított városközpont és a nándorfehérvári diadal 555. évfordulójának az emlékére felépített Kapisztrán-torony felavatási ünnepségén, amelyen jelen volt Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is.

A dabasi kirándulás keretében a zentai honatyák ellátogattak a Ferrotransz és Ferro-Sped szállítóvállalatba, illetve fémüzembe és egy virágszövetkezetbe, a kora esti órákban pedig megtartották a két képviselő-testület közgyűlését is. Az összejövetelen Kőszegi Zoltán dabasi polgármester üdvözölte a zentai vendégeket, és elmondta, hogy a határon túli területekkel történő együttműködésükben rendkívüli jelentőségű az, hogy a dabasi képviselő-testületben, amely egyébként 12 tagot számlál, egy személy kivételével mindenki jobboldali, ugyanis a jobboldalon mindannyian úgy gondolkodnak, hogy a határon túli kapcsolatokat egyre szorosabbra kell fűzni, és a határon túli magyarokért áldozatot kell hozni, azonos módon gondolkodva a velük kapcsolatos kérdésekben.
– Teljes mértékben egység van abban, hogy a határon túli területeken lévő településekkel szélesíteni kell az együttműködést, minél több partnerkapcsolatot kell kiépíteni, s így erősödött meg a gondolat, amelyről később szerződést is kötöttünk, hogy többévi együttműködés és előkészítő munka után Zentával is testvérvárosi kapcsolatot kell kialakítani – hangsúlyozta a dabasi polgármester, majd megjegyezte, hogy a szétszakítottságból kell erőt meríteni. Kőszegi kiemelte, hogy ez a szétszakítottság ébreszt rá arra, hogy meg kell találnunk a gyökereinket, a közös valódi értékeinket és közös célokat, s meg kell találni azt a sokszínűséget, ami a Kárpát-medencét és Európát jellemzi. Kőszegi megjegyezte azt is, hogy tudja, hogy a zentai képviselő-testületben is vannak szerbek, illetve más nemzetiségűek, ezért hangsúlyozta, hogy a magyar–magyar kapcsolat, illetve együttműködés nem mások ellen szól, hanem kizárólag azért, hogy itt, a Kárpát-medencében és Közép-Európában rádöbbenjünk arra, hogy csak egymásra számíthatunk.
– Higgyék el, a Nyugat számára nem vagyunk fontosak, vagyis csak addig, amíg az érdekeik úgy kívánják. Viszont mi egymásnak fontosak vagyunk. A sors, a történelem, a Jóisten idehozott minket a Kárpát-medencébe, Közép-Európába. Együtt kell működnünk, egymás értékeit tiszteletbe tartva kell ezt a közös Közép-Európát felépítenünk, s úgy megerősítenünk Nyugattal szemben, hogy az ne ellenségként bánjon velünk, hanem egy olyan erős egységként, egy olyan – mai szóhasználattal élve – konkurenciaként, amivel számolni kell. Mert ha hagyjuk, hogy minket megosszanak, hogy minket szétszabdaljanak, hagyjuk azt, hogy ne engedjék meg nekünk az összefogást, a közös értékeink megtalálását, akkor mi mindig csak másodrendű polgárai leszünk Európának, s ezt nem fogadhatjuk el. Nem fogadhatjuk el, mert a világban sok másod- és harmadrendű polgár van, akik iránt szolidaritást érzünk, s akiken biztos segíteni kell, de mi nem tudunk, és nem ez a legfontosabb számunkra. Itt a harmadik világ országaira gondolok, de nekünk elsősorban magunkra és egymásra kell gondolnunk – emelte ki Kőszegi, majd hozzáfűzte, hogy amennyiben magyar a magyarnak nem fontos, a közép-európai a közép-európainak nem fontos, akkor ne várjuk el, hogy mások számára fontosak leszünk, és amennyiben a Nyugat azt látja, hogy van egy egészséges öntudatunk, egy egészséges önbecsülésünk s identitástudatunk, akkor tisztelni és becsülni fognak minket, és akkor sok mindent elérhetünk. Kőszegi kiemelte, hogy a mi kis városaink közösségével sokat tehetünk ezért. Megjegyezte, hogy Zenta és Dabas is nagyon kellemes, élhető, történelmi múlttal rendelkező település, amelynek megvannak a saját gondjai és problémái, de ahogyan elődeink úrrá tudtak lenni a bajokon, van miből építkezni és meríteni, mivel átvészelték a nehéz időket, s pusztán anyagi nehézségek nem tántoríthatnak el a közös útról. Kőszegi szerint a jelenlegi együttműködés többet jelent két település, két képviselő-testület, illetve a polgárok együttműködésénél, és annak az útnak, amelyen együtt elindultak, ki kell hatnia sokkal szélesebb földrajzi környezetre is, csak hinnünk kell benne.
Kőszegi után Širková Anikó, Zenta polgármestere, majd Rácz Szabó László, a zentai községi képviselő-testület elnöke üdvözölte az egybegyűlteket. A zentai polgármester beszédében hangsúlyozta, hogy az utóbbi egy évben Zenta felélénkítette a testvérvárosok közti kapcsolatokat, amelyek közül legélőbb a Dabassal kialakult kapcsolat, és minden elismerést megérdemel az a lendület, ahogyan az ifjúsági nagykövetek a testvérvárosi kapcsolatokat építik Dabassal. A két testület találkozójának a folytatásában Kancsár Krisztián, Dabas zentai és Molnár Balázs, Zenta dabasi ifjúsági nagykövete számolt be a két város eddigi együttműködéséről, amelynek egyik csúcspontjaként a magyarországi kisváros sportcsarnokában a Zentai Magyar Kamaraszínház bemutatta Apadlás című produkcióját is, amelyre több mint négyszázan voltak kíváncsiak. Az ifjúsági nagykövetek beszámolója után délután a két vállalatban tett látogatást értékelték a képviselők, majd állófogadással zárult a zentai honatyák dabasi látogatása.