2024. július 18., csütörtök

Kivonult az ellenzék

Botrányos képviselő-testületi ülés Zentán

A megszokottnál is viharosabb hangulatban zajlott le tegnap a zentai képviselő-testület személyeskedésektől sem mentes, vitákkal teli közgyűlése, amelynek során az egyik pillanatban az ellenzék ki is vonult a teremből, rövid időre döntésképtelenné téve a hatalmon lévő koalíció képviselőit. A Magyar Koalíció és a Szerbiai Egyesült Régiók képviselői a Bátka kataszteri községben lévő földterület tagosítási programjának megvitatását követően, közvetlenül a voksolás előtt vonultak ki, amikor a hatalmon lévő koalíció soraiból egy személy hiányzott a szükséges létszám meglétéhez. Juhász Attila, a MK képviselőcsoportjának vezetője az ellenzék döntése kapcsán napilapunknak elmondta, amikor a hatalmon lévő koalíció lesöpri az ellenzék által a legjobb szándékkal tett javaslatokat, és fittyet hánynak a látható ügyrendsértésekre, akkor az ellenzéknek az obstrukció végső módjához kell folyamodnia, ezzel hívva fel a figyelmet arra, hogy a saját embereik sem veszik komolyan, amit csinálnak, és a komolytalanságukat azzal is bizonyítják, hogy tizenöten sincsenek, hogy erőből megszavazzák a dolgokat.

– Amennyiben egy előkészítetlen ülésről van szó, amelyen erőből próbál vezetni a hatalmon lévő három párt, akkor gondoskodjanak arról, hogy meglegyen nekik a tizenöt fős többség is, mert ennyire van szükségük ahhoz, hogy nekik legyen igazuk – jegyezte meg az ellenzékben lévő képviselőcsoport vezetője. A képviselő-testület elnöke az MK és a SZER képviselőinek kivonulását követően szünetet rendelt el, amelynek ideje alatt visszarendelték az egyik demokrata képviselőt, majd megszavazták a napirendi pontot. A közgyűlés botrányos menetét tovább tetézte a következő napirendi pont megvitatása is, ugyanis a hőenergia leszállításának és átvételének a feltételéről szóló rendelet módosításáról kellett dönteni a honatyáknak, azután, hogy az ezzel kapcsolatos szerződést már a közelmúltban aláírták a cukorgyárral. Mindezt szóvá tette a cukorgyár igazgatója is, akit egyébként állítása szerint nem tájékoztattak a rendelet módosításáról, és meghívót sem kapott az ülésre. Ljubiša Radenkovićot viszont valaki értesítette az önkormányzat elképzeléséről, és megjelent a testület ülésén.
– Ez a döntés is bizonyítja, hogy az önkormányzat mennyire tisztel engem és az általam képviselt vállalatot – mondta Radenković az egybegyűlteknek, miután engedélyezték számára a felszólalást, és emlékeztette őket arra, hogy a gyár bevételéből különböző tételeken keresztül évente mintegy 100millió dinár jut a község költségvetésébe, ami mutatja, hogy mit is jelent ez a gyár a város számára. Radenković emlékeztette az önkormányzatot a zentai vezetőség és a cukorgyár között megkötött szerződésre, és javasolta, hogy a rendelet módosítását vegyék le a napirendről, vagy amennyiben mégis döntenek róla, akkor az csupán a következő fűtési idény kezdetekor lépjen életbe. A cukorgyár igazgatója beszéde végén megjegyezte, az önkormányzat viselkedése igazolja a cég döntését, miszerint 2013. április 15-én befejezi a hőenergia szolgáltatását a városban.
A honatyák végül szavazattöbbséggel elfogadták a módosító rendeletet, az ellenzék ugyanakkor ellene szavazott. Az ülésen elfogadták az MNT által javasolt személyek kinevezését is a zentai középiskolák iskolaszékeibe. A Magyar Nemzeti Tanács által javasolt személyek közül az elkövetkezőkben hárman lesznek tagjai az iskolaszékeknek. A közgyűlésen a képviselők egyebek mellett döntöttek még a hőenergia áráról is, amiről holnapi számunkban olvashatnak bővebben. Az ülés lapzártakor még tartott.