2024. július 16., kedd

Csúcson a Tisza-virágzás

Néhány nap alatt lezajlik a látványos kérésznász a Tiszán

Az elmúlt 25 évben még soha nem kezdődött olyan korán a Tisza virágzása, a kérészrajzás, mint az idén. A szokatlanul meleg, hőmér￾sékleti rekordokat döntögető tava￾szi hónapokat követően a folyók és tavak vize is hamarabb felme￾legedett, korábban ébredtek téli 
dermedtségükből a szárazföldi és a vízi rovarok egyaránt. Már június első napjaiban mutatkoztak az első Tiszavirágok, majd a hét elején, 3-án és 4-én a változékony, helyen￾ként záporokkal tarkított időjárás ellenére egyre nagyobb számban rajzottak ki a nagytestű rovarok. 
Szerdáig jószerével csak hím kéré￾szeket lehetett látni, amint a három évig tartó lárvaállapotból, a folyó sötét mélyéről a felszínre úsztak és lárvaruhájukat hátrahagyva szárnyra kaptak, majd a parti fák ágain, levelein, a csónakok olda￾lán vagy a partoldalban landolva, esetleg a víz felszínén lebegve reszketeg mozgással még egyszer átvedlettek, és utána a víz felett alacsonyan repülve párkeresésre indultak, kevés sikerrel. A nőstény kérészek nagyobb számban szerdán és csütörtökön jelentek meg a víz felszínén, nekik nincs szükségük még egy utolsó vedlésre a szárazon, felbukkanásuk után azonnal készen állnak a párosodásra. Mivel hímekből mindig sokszorosan több van, egy-egy nőstényt tucatnyi hím próbál megtermékenyíteni. Ilyenkor szinte forr a víz, szabad szemmel alig követhető a nagy nyüzsgés a folyó felszínén. A kavargó kérészek tömege, a selymes szárnyak együttese nagy labdarózsára emlékeztet. E kérészcsomók sokszirmú virágra emlékeztetnek, erről kaphatta a nevét a kérész: tiszavirág.
Általában kevesebb mint egy hét alatt lezajlik a kérésznász. Ezek szerint a hét végére be fog fejeződni a Tisza virágzása, de ma, holnap a kora esti órákban érdemes lesz lelátogatni a szőke folyó partjára, különösen a folyókanyarulatokban, ahol a víz folyása felgyorsul, és magával sodorja az iszaphordalékot. Az agyagos meder a kérészek igazi otthona, itt tudják magukat befúrni a szilárd aljzatba, ahol háromévi fejlődés és 15–17 vedlés után egy meleg júniusi napon felúsznak a felszínre, és szárnyra kapva párt keresnek maguknak, hogy gondoskodjanak megfelelő számú utódról, és velük újra kezdődik egy újabb hároméves ciklus, és ez így folytatódhat az idők végezetéig, ha nem szennyezzük be a Tiszát.

Nyitókép: Gergely József felvétele