Az elmúlt két hétben Vajdaságot is elérte a trópusi meleg időjárás. Többnyire napos idő jellemezte az elmúlt időszakot, helyenként több mint 42 Celsius-fokot is mértek. A hőmérséklet még éjszaka sem csökkent, így hiába is nyitottuk ki az ablakot egy kis felfrissülést várva. A meleg idő miatt Zenta községben a mentősöknek is több dolguk akadt a szokásosnál.
Dr. Surján Gusztáv, a Zentai Egészségház igazgatója elmondta, hogy több munkájuk volt az elmúlt időszakban. Hozzátette, hogy a nagy meleget elsősorban a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők viselik a legrosszabbul, valamint a tüdőbetegek és az asztmások is hasonló cipőben járnak.
– Az extrém meleg miatt csökken a koncentráció vezetés közben, emiatt a szokásosnál több baleset történt. Mindenképp érdemes odafigyelni bizonyos dolgokra, ha útnak indulunk. Hacsak lehet, ne legyünk a napon a legnagyobb melegben. Az ügyeinket próbáljuk meg a reggeli, illetve a délutáni órákban elintézni. Tartózkodjunk klimatizált helyiségben, és ha még nem szereltettek be klímaberendezést, akkor tegyék meg, ha lehetőségük van rá. Az elmúlt években szubtrópusi időjárás volt, de mostanra a trópusi időjárás elérte Szerbiát is. A légkondicionálókat ne állítsuk túl alacsony hőfokra, a 25–26 Celsius-fok az ideális. Minimális fújásra kapcsoljuk be, és lehetőleg ne fújassuk egyenesen magunkra. Fogyasszunk megfelelő mennyiségű folyadékot, a fizikai munkát végzők többet, az ülőmunkát végzők pedig kevesebbet. A lényeg, hogy az elvesztett folyadékot mindenképp pótoljuk. A vízpartokon keressünk felfrissülést, de ne a déli órákban, hanem azt is inkább reggel, illetve késő délután. A bőrünkre is figyeljünk oda, mindig használjunk naptejet – mondta az igazgató.
Nyitókép: Illusztráció/MTI