Az idei terméshozamuk minden bizonnyal sokáig emlékezetes marad majd a zentai mezőgazdasági termelők számára. Sajnos véletlenül sem a kiváló termés miatt, hanem pont ellenkezőleg. A korán beköszöntött és szélsőségesen meleg időjárás miatt a kukorica alig termett és mint ahogy arról már beszámoltunk, napraforgóból is fele hozam várható.
A zentai mezőgazdasági termelők egy népes csoportjának a baját még az is tetézi, hogy a beérett és learatott termésüket egy olyan rumai cégnek adták át, amelyik ezt követően csődöt jelentett, az érintettekkel pedig tudatta, hogy nagy valószínűséggel nem tudja őket kifizetni.
Az így megkárosított zentai mezőgazdasági termelők csütörtök este a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége zentai székhelyén találkoztak Kobrehel Ervinnel, a Zentai Gazdakör elnökével és a VASZ jogi képviselőjével és megvitatták, hogyan juthatnának hozzá jogos jussukhoz, amelynek összértéke több mint tízmillió dinárt tesz ki.
Kobrehel Ervin napilapunknak nyilatkozva elmondta, hogy 20–30 gazdasági család került így nehéz helyzetbe, akik a repce-, őszi árpa és búzahozamukat, a rumai Feniks Agrar Kft.-nek adták át, amelynek azóta a számláját is zárolták.
Kobrehel Ervin elmondta, hogy e termelők számára létfontosságú a kérdéses összeg kifizetése, ugyanis a földjeiken maradt termés után esedékes összegből a kötelezettségeiket és a költségeiket sem tudják majd kifizetni, ezért kétségbe vannak esve és nem tudják, mitévők legyenek.
– Lényegében meg van kötve a kezünk, mert semmikép sem tudnak hozzájutni a kérdéses pénzösszeghez. A vállalat tulajdonosait pedig senki sem vonja felelősségre, és így akár be is zárhatják és nem sokra rá egy új vállalatot nyithatnak folytatva üzelmeiket. Véleménye szerint az ilyen és ehhez hasonló esetek elkerülése érdekében a szerb kormánynak törvénnyel kellene megvédeni a termelőket és garantálnia kellene azt, hogy e cégek kifizessék nekik az átadott termést. Ugyanis a termelők ebből az összegből fizetik az adót, törlesztik a bankhiteleiket és veszik meg a munkájukhoz elengedhetetlen gépeket és eszközöket.
– Tisztában vagyunk azzal, hogy az állam a cég helyett nem fizethet és a termelők ezt nem is várják el, egy olyan törvény meghozatalát viszont elvárják, amely alapján felelősségre vonhatók a termelőkkel szemben így eljárók, akik a szakmát teljes mértékben megcsúfolva, a jelenlegi rendelkezéseket is semmibe véve azt csinálnak, amit akarnak.
A gazdakör elnöke elmondta, hogy ő is érintett az ügyben, ő 20 hektáron termett olajrepcéjét adta át a szóban forgó vállalatnak, amit nem fizettek ki neki. Hozzátette, hogy az érintett termelők fizetség ellenében a rumai vállalat azóta bezárt zentai telephelyéről valamennyi növényvédelmi repróanyagot, lejárt vetőmagot elszállítottak, és van olyan termelő is, aki minimális mennyiségű üzemanyagot is kapott, így valamennyire mérsékelni tudták a veszteségüket. Azonban ettől függetlenül még több mint tízmillió dinárral tartozik nekik a cég.
A gazdakör elnöke szerint a termelők számára az is komoly gondot jelent, hogy Zentán, a város területén a Žitoprometen kívül nincs olyan vállalat, ahol a termelők átadhatnák a termésüket.
A gyűlésen jelen lévők közül egy idősebb gazda kérdésünkre elmondta, fiával karöltve két gazdaságot működtetnek és a fiának 3 és fél millióval, neki pedig 1 millió néhány százezer dinárral tartozik a rumai cég.
– Egyelőre nem tudjuk, mit is lehet lépni az ügyben, de ahogy hallom a jogi képviselő urat, nincs megoldás rá – jegyezte meg a termelő, aki fiával együtt repcét és búzát adott át. Hozzátette, hogy a termés átadásakor mázsapapírt kaptak, meg szerinte el is számolták, mennyi termést is adtak át, mivel a fia áfás termelő.
– Számomra érthetetlen, hogy fiamnak adtak számlát, de az átadott termésért még ő sem kapta meg a jussát. Ennek ellenére az állam már kérte, hogy a számlán szereplő összeg után fizesse be az adót. Én ezt abszolút jogtalannak tartom – magyarázta és megjegyezte, hogy korábban már volt hasonló esetük a Seb-Agrar vállalattal, de akkor 7-8 hónapra rá végül kifizették nekik a tartozást.
A VASZ jogi képviselője elmondta, hogy a kérdéses vállalat a közelmúltban Rumáról, Zentáról és Vogányból Újvidékre tette át a székhelyét, azonban a folyószámlájuk továbbra is zárolva van. A jogász azt mondja, abban tud segíteni a zentai termelőknek, hogy amennyiben jogi útra terelik az ügyet, akkor segít nekik összeállítani a perlés előtti felszólítást és el is küldi a vállalatnak, illetve utánanéz, kieszközölhető-e a vállalat ellen végrehajtási eljárás, és így talán elérhetik, hogy a cég kifizesse a termelőknek az átvett termés egy részét, vagy egészét, meg a bírósági és a végrehajtási költségeket. Ezek végkimenetele viszont bizonytalan, mivel a rumai céget korlátolt felelősségű társaságként jegyezték be.
Nyitókép: A rumai cég több mint tízmillió dinárral tartozik a zentaiaknak (Fotó: Gergely Árpád felvétele)