2024. szeptember 14., szombat

Átadták Zenta legrangosabb elismeréseit

Koszorúzással és díszüléssel emlékeztek meg a város napjáról

A cikkhez tartozó képgalériát ITT tekinthetik meg.

Zenta szeptember 11-én, a zentai csata évfordulóján ünnepli a városnapot. Ilyenkor a zentai csata emlékművénél megkongatják a harangot, koszorúkat helyeznek el, majd a községi képviselő-testület díszülésén átadják a város legrangosabb elismeréseit. Pro Urbe díjjal tüntették ki Tari László zentai helytörténészt, Pro Urbe életműdíjat adományoztak Vučurović Anđelija nyugalmazott biológiatanárnak, Iuventus Pro Urbe díjban részesült Kormányos Gergő fiatal zenész. Ő nem tudott jelen lenni a díszülésen, ezért nevében az édesapja vette át a kitüntetést. A Pro Urbe díjak mellett ezúttal két egyesületnek polgármesteri köszönőlevelet nyújtottak át, mégpedig a Zentai Önkéntes Tűzoltótestületnek, valamint a Zenta Birkózóklubnak.

A díszülést megtisztelte jelenlétével Magyar József, Magyarország belgrádi nagykövete, Csallóközi Eszter, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának főkonzulja, több köztársasági és tartományi képviselő, köztük Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke és Ótott Róbert, a tartományi kormány alelnöke és oktatási titkár, Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, az MNT tagjai, a környező települések és testvérvárosok polgármesterei és képviselői.

 

A díszülés felemelő pillanatai (Fotó: Gergely Árpád felvétele)

A díszülés felemelő pillanatai (Fotó: Gergely Árpád felvétele)

A városnapi díszülés a szerb és a magyar nemzeti himnusszal kezdődött, amelyeket a Musica Tisiana kórus adott elő Bíró Magyari Kinga vezényletével. Az alkalmi műsorban a Stevan Sremac Szerb Művelődési Központ leánykara, Vörös Bence citerás és a Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ berkeiben működő Bodor Anikó Hagyományápoló Egyesület Szikra énekkara lépett fel.

Burány Hajnalka, Zenta község polgármestere mondott ünnepi beszédet, amelyben hangsúlyozta, hogy Zenta történelme, kulturális öröksége és közössége összeköti az itt élő embereket, akik közösen formálják a települést, miközben ápolják a hagyományokat és az értékeket. Rámutatott, hogy a modern világ kihívásai közepette különösen fontos megőrizni és továbbadni a helyi értékeket és kultúrát, valamint kitért arra is, hogy az új városvezetés célja a fejlődés, a közösségi összefogás erősítése, továbbá a város fejlesztése a közös célok és erőfeszítések mentén.

– A nehézségek nem tántorítanak el bennünket céljaink elérésétől, hiszen az elmúlt évek, évtizedek megtanítottak bennünket küzdeni, és ez a küzdeni tudás az, ami szavatolja a megmaradásunkat, illetve nemcsak a megmaradásunkat, hanem a fejlődésünket is – hangsúlyozta a polgármester.

A beszédet követően a jelenlevők megtekinthették a Zentáról készült imázsfilmet, majd az elismerések átadásával zárult a díszülés.

 

A város napján minden évben megkoszorúzzák a zentai csata emlékművét a Tisza-parton (Fotó: Gergely Árpád felvétele)

A város napján minden évben megkoszorúzzák a zentai csata emlékművét a Tisza-parton (Fotó: Gergely Árpád felvétele)

Az ünnepi nap folytatásaként megkoszorúzták Szeli István akadémikus mellszobrát a Zentai Gimnázium előcsarnokában, délután pedig hálaadó szentmisét szolgáltattak a zentai csata hőseire emlékezve a Lisieux-i Kis Szent Teréz-emléktemplomban.

Zentán 1697. szeptember 11-én zajlott le a zentai csata, amelyben Savoyai Eugén és serege fölényes győzelmet aratott a török hadak felett. Ezzel a csatával véget ért a hosszú éveken át tartó török uralom, majd 1699-ben, a karlócai békeszerződéssel végleg kiűzték a törököket Európából.

Nyitókép: Zenta idei kitüntetettjei (Fotó: Gergely Árpád felvétele)