2024. november 21., csütörtök

A lelki egészségé a főszerep

Megtartották az I. Mentálhigiénés nyílt napot Zentán

Bognár Hermina és Mancfeld Ottilia mentálhigiénés szakemberek szervezésében tartották meg kedden délután Zentán az I. Mentálhigiénés nyílt napot, amelynek során több tucat érdeklődő nyert bepillantást a lelki egészség megőrzésének egyes lehetőségeibe. A rendezvényt Bognár Hermina nyitotta meg, aki beszédében a rendezvény céljáról elmondta, hogy közös gondolkodásra, beszélgetésre, egymás támogatására szeretnék sarkallni a jelenlévőket.

– Reméljük, hogy a sokszínű programban mindenki talál hasznos és inspiráló pillanatokat, hiszen a közös célunk az, hogy jobban megértsük a saját lelki folyamatainkat, és támogassuk egymás mentális egészségét.

Köszöntőt mondott Bognár Zsolt, a községi tanács művelődéssel és kultúrával megbízott tagja is, aki a mentális egészség jelentőségére hívta föl a figyelmet.

– Rendkívül fontos, hogy figyelmet szenteljünk a saját belső világunknak. A kultúra és az oktatás területén is igyekszünk előmozdítani mindazokat az értékeket, amelyek segítenek bennünket abban, hogy teljesebb és kiegyensúlyozottabb életet élhessünk. Örülök, hogy most közösen tehetünk egy újabb lépést a közösségünk mentális egészségének támogatása irányába.

A program első felében Lobár Klaudia mentálhigiénés segítő rövid előadását hallgathatták meg a résztvevők arról, hogy mi valójában a mentálhigiéné, milyen összetevői vannak a lelki egészségnek, melyek a személyközpontú pszichológia jellemzői, hogyan alakult ki a mentálhigiénés mozgalom, hogyan és miben segítenek a mentálhigiénés szakemberek, és hogy mit jelent a segítő beszélgetés. Ezt követően Szalkai Orsolya mutatta be Tanakodó elnevezésű, pedagógusoknak szóló szakmai esetmegbeszélő csoportját, amelyet azért valósított meg, mert megfigyelte, hogy eltűnt a nevetés a tanáriból, és egyre több dühvel, elégedetlenséggel, közönnyel találkozott a pedagógusok részéről. Végül Szarka Mándity Krisztina mentálhigiénés segítő előadása következett, aki bevezetésképpen felolvasta Lackfi János Aki korábban érkezett című versét, majd a koraszülött kisbabák édesanyjai számára szervezett mentálhigiénés projektjét mutatta be. Kiemelte az igényfelmérés jelentőségét, illetve felhívta a figyelmet arra, hogy a szegedi Koramentorház mentorképzésének köszönhetően immár több vajdasági édesanya is hivatalos sorstárssegítővé vált.
A rendezvény végén három műhelymunkán vehettek részt az érdeklődők: Mancfeld Ottilia a menopauzával kapcsolatos testi-lelki változásokról, Margit Mária a kiegyensúlyozottságról és a rugalmasságról, Bognár Hermina pedig az emberi konfliktusokról tartott interaktív foglalkozást.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Lobár Klaudia a mentálhigiéné mibenlétébe vezette be a résztvevőket (Gergely Árpád felvétele)