2024. november 7., csütörtök

Egykori babonáink

Megjelent Zenta és vidékének hiedelemszótára

Csütörtök este Csókán mutatták be először a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet kiadásában megjelent 1111 babona – Zenta vidéki hiedelemszótár kötetet. Az esten Gyura Julianna szerző, valamint Hajnal Jenő szerkesztő nyújtott betekintést a könyv tartalmába.

Kobrehel Éva, a Csóka Művelődési és Oktatási Központ igazgatója köszöntőjében elmondta, hogy a két intézmény közötti gyümölcsöző kapcsolat tette lehetővé azt, hogy Csókán kerüljön sor az ősbemutatóra. A helyszín egyébként sem véletlen, hiszen a kötetben hatvanhárom babonát a településen gyűjtött a szerző. Többek között az 1910-es években született Banka Mihály és felesége, Banka Mihályné Hecskó Erzsébet adatközlőktől származnak a helyi hiedelmek. Ezekben szó esik például boszorkányokról, betegségekkel, valamint időjárási jelenségekhez kapcsolódó babonákról.

A zentai származású, ma már Péterváradon élő Gyura Julianna –  aki egyebek mellett az Újvidéki Egyetem Technológiai Karának nyugalmazott tanára –  elmondta, hogy családja nem volt kimondottan babonás, azonban a hiedelmekkel kapcsolatos történetek már gyermekkorától foglalkoztatták őt. Fiatalon nekilátott a gyűjtésnek, de bevallása szerint ez nem volt egyszerű munka, hiszen idő, valamint szorosabb kapcsolat kellett ahhoz, hogy az emberek megnyíljanak, sőt felidézzék azokat a babonákat, amelyeket ők is a saját szüleiktől és nagyszüleiktől hallottak. A kötet adatközlői közül mára már nagyon kevesen élnek, hiszen a legidősebb 1881-ben, a legfiatalabb 1954-ben született. A Zenta és környékéről összegyűjtött hiedelmek rendszerezése sokáig fejtörést okozott a szerzőnek, végül szótár formájában mégis napvilágot látott a közelmúltban.

Ahogy Hajnal Jenő fogalmazott, a könyvet tanulmányozva nem is maguk a babonák, hanem a hozzájuk kapcsolódó történetek, valamint annak a szimbólumrendszernek a felidézése az érdekes, amelyet mára már elfelejtettünk.

Az eseményt színesebbé tette Szőregi Márta, Kónya Lívia, valamint Mihók Attila, akik felolvasással, szavalattal, illetve citerajátékkal működtek közre.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Gyura Julianna, valamint Hajnal Jenő beszélt a régi világból örökölt babonákról (Fotó: Balázs Andrea felvétele)