A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet oszlopcsarnokában Bíborba, bársonyba, gyöngyös koszorúba címmel nyílt kiállítás szerda délután. A kiállítás célja a Vajdaságban élő nemzetiségek sokszínű kultúrájának, értékes kulturális örökségének bemutatása a népviseleten keresztül. A népviseletek mellett a látogatók a Hagyományok Háza vajdasági hálózata és a Vajdasági Magyar Művelődési „Intézet idei tanfolyamain készült kézműves alkotásokat is megtekinthetik.
Kormányos Katona Gyöngyi, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet vezetője hangsúlyozta, hogy a vajdasági nemzeti kisebbségek közös kiállítása nemcsak a hagyományos népviseletet hivatott bemutatni, hanem ennek segítségével szeretnék felhívni a figyelmet Vajdaság nemzetiségeinek a sokszínűségére is:
– Szeretnénk bemutatni, hogyan lehet egymás mellett élni békében, megmutatni a saját kulturális örökségünket – fogalmazott az igazgató, majd hozzátette, hogy a következő évben további négy helyszínen mutatják be a kiállítást, mégpedig azokon a településeken, ahol ruszin, horvát, szlovák és román nemzetiségi intézmények működnek.
A megnyitó Vörös Márton furulyajátékával kezdődött, majd Kormányos Katona Gyöngyi köszöntötte a jelenlévőket, és mutatta be a projektet és a kiállítást, ezt követően szlovák és horvát fellépők adtak ízelítőt népzenekincsükből.
Kudlik Zoltán tartományi művelődési segédtitkár mondott megnyitóbeszédet, aki népviselet jelentőségét hangsúlyozta. Mint mondta, minden népnek más-más jellegzetessége van az öltözködést illetően, amelyek tájegységenként változnak. Hozzátette, hogy a Tartományi Művelődési Titkárság lehetőséget nyújt a hagyományok ápolására és megőrzésére minden kisebbség számára, ezért a jövő évben majdnem a duplájára fogja növelni az erre a célra szánt eszközöket.
A program az öt vajdasági nemzetiségi művelődési intézet együttműködésével valósul meg az IPA Interreg HUSRB/R23/22/018 számú projekt keretében, amelyben a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet mellett a bajai Türr István Múzeum és a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar is részt vesz.
Nyitókép: Vajdasági nemzeti kisebbségek népviseletét tekinthetik meg a látogatók a VMMI oszlopcsarnokában (Gergeéy József felvétele)