2025. február 22., szombat

Névnapom ünnepe

Múzeumpedagógiai foglalkozást tartottak Zentán

Két elsős osztály vett részt a Zentai Városi Múzeum Zsuzsanna-napi múzeumpedagógiai foglalkozásán szerdán. A gyerekeket Nagy Abonyi Ágnes néprajzkutató-muzeológus, Juhász Lassú Kornélia, a múzeum könyvtárosa, valamint Hanák Adél, a Pécsi Tudományegyetem gyermekkultúra mesterszakos hallgatója, a múzeum gyakornoka vezette be a jeles naphoz kötődő népszokásokba.

Juhász Lassú Kornéliától megtudtuk, hogy a foglalkozást részben a farsanghoz, részben a Zsuzsanna-naphoz kapcsolódóan állították össze.

– A Thurzó Lajos Általános Iskolából jött egy osztály Tóth Mária tanítónővel, valamint a Petőfi Sándor Általános Iskolából is Tripolszki Csilla tanítónővel. A tematikus nap kézműveskedést és játékot is magában foglal, emellett beszélgettünk magáról a farsangról és a Zsuzsanna-napról. Ehhez a naphoz kapcsolódóan gyűjtöttünk Zsuzsanna-napi köszöntőket, tréfás verset, népdalt, amiket felolvastunk nekik, illetve a népdalt közösen el is énekeltük. Beszéltünk arról a hagyományról, hogy régen milyen nagy jelentőséget tulajdonítottak a névnapoknak, hiszen dédanyáink, dédapáink idejében nem a születésnapokat ünnepelték a családban, hanem a névnapokat. Egy olyan játékos foglalkozást képzeltünk el, ahol a gyerekek jól érzik magukat, miközben nemcsak a népszokásokról, hanem magáról a múzeumról is tanulhatnak. Ezzel próbáljuk egy kicsit közelebb hozni hozzájuk a múzeumot és az itt folyó munkát.

Nagy Abonyi Ágnes hozzátette, hogy a foglalkozás során rongylabdákat is készítettek.

– A gyermekjáték-készítés valamikor a családokban alapvető volt, minden gyerek saját készítésű játékszerrel játszott. Fontos, hogy ezzel a szokással a mai gyerekek is megismerkedjenek, ők is készítsenek saját játékszereket. A foglalkozáson rongylabdákat készítettünk, amihez természetes anyagokat használtunk. Szó volt a foglalkozáson a pásztoréletről is, amihez kapcsolódóan beszéltünk a gyapjúról. Nem a klasszikus kótyalabdát készítettük el, amivel a zentai gyerekek annak idején játszottak, hanem zokniba tömtük a gyapjút, mert ezt könnyebb formálni, de kitértünk arra is, hogy régen milyenek voltak a játékszerek. A farsanghoz kötődően pedig a bálokról, a farsangi fölvonulásról volt szó. A bálok és a párválasztás kapcsán a bokrétakészítést is kipróbálhatták, krepp-papír, papír és ezüstpapír használatával.

A programot a Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ, a Bethlen Gábor Alap és a zentai önkormányzat támogatta.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A gyerekek zokniból és gyapjúból készítettek rongylabdát a foglalkozáson