2024. december 26., csütörtök

„Sablonos” válaszok

Sánta Gyula újvidéki képzőművész kiállítása Zentán

Egy hónapja tárta ki kapuit a város szívében Zenta kortárs (képző)művészeti életének egyik fontos helyszíne, a Városi Kisgaléria, amely gyorsan az újat merni gondolók és cselekvők kedvenc helyszíne lett.

Ahogyan az egy hónappal ezelőtti megnyitóra, pénteken Sánta Gyula újvidéki képzőművész Sablonos válaszok címet viselő kiállításának a megnyitójára is sokan kíváncsiak voltak. Akadtak, akik már bő fél órával a megnyitó előtt megérkeztek, mosollyal az arcukon üdvözölték egymást, valamint és Gubik Korinát és Kókai Elenát, és szívélyes beszélgetésbe elegyedtek.

Az újvidéki képzőművész alkotásairól Gubik Korina elmondta, hogy Sánta Gyula 1968-ban született, 1995-ben végezte el a képzőművészeti akadémiát, és azóta képző- és iparművészettel is foglalkozik.

Sánta Gyula installációi, fényképei, díszlettervei, plakátjai és számtalan tervezési megoldása mellett konzerválásra és restaurálásra is szakosodott, valamint szervezési és produkciós munkával is foglalkozik – magyarázta Korina, és hozzáfűzte, hogy művészi kifejezésmódja az alkalmazott technikáktól függetlenül ötvözi a pop art, street art, képregény, film, plakát és a reklám elemeit, ugyanakkor humoros vagy nyíltabban ironikus módon jeleníti meg a művész a környezetéről és a globális helyzetéről alkotott hitét, illetve személyes kommentárját a társadalmi politikai és kulturális történésekről.

– A Sablonos válasz kiállítás az előző mondatot tükröző alkotásokból áll. A kiállítás címe csak egy szójáték, amely azt jelzi, hogy milyen technikával készültek a képek. Ugyanakkor Sánta Gyula gondolatmenete egyáltalán nem nevezhető sablonosnak – jegyezte meg Gubik Korina a megnyitón, egy, az újvidéki képzőművész által tervezett képeslapot mutatva, amelyen a következő felirat állt: Ez a szamár napok óta engem bámul, és én gondolkozom ezen – hangzott el a méltatásban.

Sánta Gyula az egybegyűlteknek elmondta, hogy a kiállított alkotások három különböző képsorozat egy-egy „epizódja”, amelyeket sablontechnikával készített el, és egytől egyig magukért beszélnek.

Ezt követően Kókai Elena szólt a megnyitó résztvevőihez, és mindenkinek köszönetet mondott, aki támogatta a Városi Kisgaléria megnyitását, és ezzel létrejött a városban egy új, izgalmas kulturális tér.

Azoknak is köszönetet mondott, akik segítettek a képtár tevékenységében, akik az elmúlt egy hónap alatt betértek, elbeszélgettek a képtár vezetőivel, és velük együtt kezdtek szövögetni új terveket.

Mint elmondta, az előző kiállításukat több mint 200-an tekintették meg, és voltak közöttük külföldiek is. A zentai képzőművész ezt követően abbeli reményének adott hangot, hogy a következő kiállításokra még többen lesznek kíváncsiak.

– Egyfajta gyülekezőhellyé kezdünk válni, egy olyan hellyé, ahol minőségi időtöltést nyújtunk, ahol új projektek is elkezdődhetnek, és ahol jó és érdekes emberek találkozhatnak egymással – hangsúlyozta Kókai Elena.

Sánta Gyula alkotásai a Városi Kisgalériában július 28-ig tekinthetőek meg. Nyitvatartási idő: kedden, szerdán, csütörtökön 18–20 óráig, pénteken 10–12 és 18–20 óráig, szombaton 10–12 óráig. Csoportos látogatás esetén a free3association@gmail.com címen lehet jelentkezni. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Horváth Zsolt felvétele