2025. január 22., szerda

Testi-lelki bajokra gyógyír lehet a Szentkút

Kisboldogasszony ünnepére készülnek a doroszlói Mária-kegyhelyen

„A boldogságos Szűz kegyelmeinek kiosztására különféle természeti szépségekben is bővelkedő helyeket szokott kiválasztani. Néha azonban egyszerű, puszta helyeket, amelyeket azután a hívő népek áhítata és buzgósága szokott kedvessé és vonzóvá tenni.
Ilyen kedves és vonzó kegyhely a doroszlói Szentkút is (...) Körmendy István néhai doroszlói plébános a plébánia évkönyvében írja, hogy Doroszló község határában, a község mellett van évszázadok óta egy kutacska, melyet Bajkútnak neveznek már az 1532. évből való okmányok. Bajkút a török uralom előtt, mint önálló község szerepelt, de az 1466. évben Doroszlóval együtt teljesen elpusztult, csak a csodás erejű kútja maradt meg, amely már akkor is híres búcsújáró hely volt. Bajkút nevű község a régi okmányokban is több helyen szerepel, mint nevezetes kegyhely. Számtalan csodás gyógyulás történt itt már abban az időben is. A török uralom alatt a hívek nyilvánosan nem mertek nagyobb tömegekben a kegyhelyre zarándokolni s csak kisebb csoportokban jártak a gyógykúthoz, melynek egyszerű víztől sokan nyertek testi és lelki gyógyulást. Az említett tűzvész alkalmával az egész község teljesen elpusztult, azonban maga a csodás kút épségben maradt s a kegyhely látogatása még jobban fellendült…”

Mindezek a feljegyzések egy régi krónikás könyvből valók, amely az elsőnek dokumentált, gombosi lakos, Záblóczky János felé gyógyulás mellett a következő eseteket is említi konkrétan:

„Egy hét éves bezdáni lányka bal keze teljesen béna volt. A Szentkút vizében megmosta a kezeit és a bénaság rögtön elmúlt.
Pritzer Dávid, a baracskai erdész fia himlő után látását és később hallását is teljesen elvesztette, azután pedig egészen nyomorék lett. Ezen súlyos és gyógyíthatatlan bajából Doroszlón, a Szentkútnál csodásan kigyógyult…”

A Mária, Keresztények Segítsége Egyházmegyei Kegyhely ma teljes díszben pompázik, körülölelve páratlan természeti környezettel.

Ft. Verebélyi Árpád címzetes préposttól, a kegyhely kormányzójától megtudtuk, nagyban készülődnek a Kisboldogasszonyi nagybúcsúra. Istennek hála, sok a segítő hívő a helyiek között is és érkeznek a környékbeli magyarok lakta falvakból szintén dolgos kezek.

– A nagybúcsúra szeptember 7-én és 8-án is több ezer hívőt várunk. A zarándokok nemcsak gépjárművekkel, hanem kerékpárral és gyalogosan is érkeznek. A programból látható, minden adott lesz az imádságos pillanatokhoz, a lélekben való megújuláshoz – hallottuk Verebélyi atyától.

Magyar ember Magyar Szót érdemel