2025. január 12., vasárnap

Klíma – menekülés a forróság elől

Egyre kevesebb az olyan háztartás, épület, amelyben nincs klímaberendezés. Egyre többen döntenek mellette, egyrészt, mert így könnyebb elviselni a forró napokat, másrészt pedig az új fejlesztések lehetővé tették a fűtést is, így vannak olyan háztartások, amelyek az átmeneti időszakokban ezzel növelik a belső hőmérsékletet, sőt olyanok is találhatók, amelyek kizárólag klímával fűtenek.

Az üzlethelyiségekben, nagy áruházakban, munkahelyen már szinte elképzelhetetlen a hiányuk, hiszen a romlandó áru így tovább friss marad, és kellemes munkakörülmények között a munkafolyamat is termelékenyebb lehet. Kánikulában sok esetben még reklámfogásként sem rossz. Belgrádban a sétálóutcán az egyik üzletben nyitott ajtóval várják a vásárlókat. Erre fel sem figyelnének sokan, de miután olyan klímát használnak, ami a hűvös levegőt kifelé is fújja, megtorpan egy pillanatra az üzlet előtt sétálgató. A forróságban szinte kedvet kap betérni és megtekinteni a kínálatot. De láttam én már olyan felhívást is (igaz, az interneten), ahol arra hívják fel a figyelmet, hogy a forróság elől éppen a lehűtött üzlethelyiség nyújt menedéket, minden vásárlási kötelezettség nélkül betérhet mindenki, még egy pohár vizet sem sajnálnak a lehetséges kuncsafttól.

(Fotó: Molnár Edvárd)

(Fotó: Molnár Edvárd)

Az utóbbi időszak rekkenő hőségében igen csábító üzenet ez. A várt élmény csak akkor marad el, ha úgy érzi az ember, mintha egy hűtőkamrába lépett volna be, vagy amikor a jól lehűtött helyiségből a forróságba kilépve valóságos sokk éri. Ezért is figyelmeztetnek a szakemberek: a klímaberendezés hőfokát a kinti hőmérséklethez javasolt igazítani, ellenkező esetben súlyos egészségügyi következményekkel járhat a használata. Egyrészt könnyen megfázhatunk, hiszen kimelegedett testtel, izzadtan nehéz a meghűlést elkerülni, másrészt pedig a test sokként él meg minden drasztikus hőmérséklet-változást. Ez különösen vonatkozik a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőkre.

Sokszor hallhatjuk azt is, hogy a klímaberendezést rendszeresen tisztítani kell, mindenekelőtt otthon, vagy a munkahelyünkön, ahol a napunk jelentős részét töltjük, mert a nedves felület a gombák kedvenc élőhelye és a baktériumok is könnyen megrakodnak itt. Ugyanakkor mivel zárt helyiségben működik jól a berendezés, az elhasznált, kiszárított levegő is számos gondot okozhat, mindenekelőtt szemszárazságot, vagy éppen fejfájást.

Fejfájást okozhat ugyanakkor az a törvényrendelkezés is, amiről a legutóbbi ülésen szavaztak a képviselők. Az építésről és az építéstervezésről szóló törvény módosítása szerint a klímákat el kell majd távolítani az épületek utcai homlokzatáról. Ez az elvárás érthető, hiszen a berendezés külső szerkezete jelentősen rontja az adott épület kinézetét. Nem is csoda, hogy már évekkel ezelőtt szemet szúrt a kritikusoknak a Belgrádban, a Nemanja utca 22–26 alatt található minisztériumoknak helyet adó egyik központi épületen: ahány ablaka van, ugyanannyi klímaberendezés is „díszeleg” rajta.

Az új törvényrendelkezés szerint a közintézmények két éven belül kötelesek nem látható helyre áthelyezni a klímaberendezéseiket, azok a tulajdonosok, akiknek az ingatlanuk védelem alatt álló városrészben található, öt évet kapnak ugyanerre, a többieknek pedig tíz év alatt kell megoldást találniuk erre a problémára. Jelenleg a klímaberendezés beszerelése megközelítőleg száz euróba kerül, várhatóan azok áthelyezése sem lesz olcsóbb. Azt nem tudni, hogy ez az összeg kinek a terhére történik, a részletes szabályozás még csak ezután várható, ám a törvény meghatározta a büntetéseket: természetes személyek esetén ötvenezer, jogi személyek esetén pedig százezer dináros büntetést kaphat az, aki nem helyezi át a klímaberendezését.

Érdekesség, hogy az adott törvény még 2009-ben lépett hatályba, és azóta 15 alkalommal módosították. Ezúttal is a módosítás az elszaporodott klímarendezésekre reagál, amelyek szinte elfedik egy-egy épület homlokzatát, és helyenként kellemetlenséget okoznak a járókelőknek a rájuk csöpögő kondenzvizükkel. Ám éppen az a sok módosítás kelthet kételyt abban, hogy az a rendelkezés a gyakorlatban is életbe lép majd. Az öt, tíz év nagyon hosszú idő.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás