2024. november 21., csütörtök
KOMMENTÁR

Belgrádi tavasz helyett nyár

Habár a belgrádi megismételt választásokat a hatalmi párt előbb április 28-ra, legkésőbb május 5-re jelentette be, a május elsejei és a pravoszláv húsvét idejére, a legújabb döntés szerint mégsem akkor tartják meg a megmérettetést. Aleksandar Vučić államfő legutóbbi bejelentése szerint június 2-a reálisabb dátumnak tűnik.

Miután kiderült, hogy a belgrádi városi képviselő-testületben sem az ellenzék, sem a hatalom nem tud többséget kialakítani, és március 3-án nem alakult meg a képviselő-testület, a választások megismétlését jelentették be Belgrádban. A megismételt voksolás dátuma a hatalmi pártok, mindenekelőtt a Szerb Haladó Párt (SZHP) és az ellenzéki pártok, elsősorban a Szerbia az erőszak ellen koalíció között újabb feszültségforrás lett. Míg az SZHP március első napjaitól azt hangoztatta, hogy a fővárosban minél hamarabb fel kell állnia a városvezetésnek, és a szavazást amint lehet meg kell tartani, addig az ellenzéki pártok arra figyelmeztettek, ha nem változnak meg a szavazási körülmények, és továbbra is lehetőség lesz a választások manipulálására, ők nem vesznek részt az április 28-ra meghirdetett szavazáson.

Pénteken még a korábbi menetrend szerint haladt minden. Közölték, hogy Ana Brnabić lesz az új házelnök, és ripsz-ropsz megszervezték a köztársasági képviselőház alakulóülésének folytatását is hétfőre (tegnapra). A hétvégén a média azt is bejelentette, hogy Brnabić helyett az új kormány megválasztásáig Ivica Dačić (SZSZP) fogja betölteni az ügyvezető kormányfő tisztségét. Vasárnapra mégis megfordult a széljárás. Aleksandar Vučić az SZHP Elnökségének ülésén kiemelte, tévedett, amikor azt mondta, legkésőbb május 5-én tarthatnak helyhatósági választásokat Belgrádban, és azt javasolta: inkább június 2-ra tűzzék ki a szavazást. A javaslatra vasárnap este még a parlament közszolgálata is reagált, és az alakulóülés folytatását egy héttel elnapolta.

Mi történt ez alatt a néhány óra alatt? Vučić elnök szavai szerint nem a nemzetközi közösség gyakorolt nyomást az államvezetésre, sem a hatalmi pártra. Ezzel szemben a Szerbia az erőszak ellen koalíció szerint a manipuláció ellen fellépő polgárok nyomására döntött így végül az államfő, mert belátta: figyelembe kell venni az ellenzék intézményének véleményét, annak ellenére, hogy folyamatosan becsmérli és sértegeti azt.

Az viszont továbbra sem világos, miért jobb a június 2-i dátum, hiszen azokban az önkormányzatokban, amelyekben az idén tartják meg a helyhatósági választásokat, ez a dátum korai. Csak akkor tudják abban a 88 községben és városban is kiírni az (előrehozott) választásokat, ha a polgármesterek lemondanak, mint ahogy azt tavaly 65 önkormányzatban tették. Vučić államfő ugyanakkor határozottan hangsúlyozta, ilyen lemondásokra ezúttal nem kell számítani.
Hogy ez miért fontos momentum? Az ellenzék a választások elcsalását ugyanis arra a (még a hazai illetékes intézmények által meg nem erősített) megállapításra alapozta, hogy a hatalmi párt a szavazópolgárok országon belüli mozgatásával csalta el a választásokat, vagyis érte el azt az eredményt Belgrádban, amit. A belgrádiak, az ellenzék szerint legalábbis, nem akarnak SZHP-városvezetést.

És miért ez a nagy küzdelem a fővárosért? Nem is tagadja senki, az előttünk álló három-négy évben az EXPO 2027 specializált kiállítás milliárdokat von majd maga után az infrastrukturális és más jellegű beruházásokkal. Nem csak új vásártér, vasút, út épül majd Belgrádban, hanem stadion, laboratórium komplexum is, és a haladók nem akarják ezt a projektumrendszert kiadni a kezükből, hiszen országos politikájuk erre épül, az ellenzék pedig küzd azért, hogy ezen körülmények között minél jobban pozicionáljon.

Június azonban még messze van, sok minden változhat. A tavasz, úgy tűnik, új ötleteket ébreszt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Ótos András felvétele