2024. december 23., hétfő
KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁR

Csak óvatosan a mesterséges intelligenciával!

HETI KÖRKÉRDÉSÜNK
Mi a véleménye a mesterséges intelligenciáról?

Biztosan az ember előnyére válik az alkalmazása. 4%
Megfelelő módon működtetve pozitív előrelépés. 37%
Jogszabályokkal kellene korlátozni a használatát. 15%
Negatív következményei lehetnek a fejlesztésének. 21%
Tartok attól, nehogy egyszer átvegye az irányítást. 10%
Engem nem érint, ezért nem is foglalkoztat a téma. 12%
A magyarszo.rs olvasóinak a szavazatai alapján.

A tudósok minden vita nélkül egyetértenek abban, hogy a gépi intelligencia robbanásának a korszakában vagyunk. A mesterséges intelligencia, vagy rövidítve MI, a következő években gyökeresen megváltoztathatja az életünket. Először is tisztázzuk a fogalmát. Az MI az emberi intelligencia-folyamatok számítógépes rendszerek által történő szimulálása, amely egy program vagy eszköz számára lehetőséget ad arra, hogy érzékelje környezetét, problémákat oldjon meg, lépéseket tervezzen meg konkrét cél elérése érdekében. Az utóbbi hónapokban divatba jött az úgynevezett ChatGPT, a mesterséges intelligencia olyan területe, amellyel társalogni is lehet. A ChatGPT még nem egy tudatos intelligencia, hanem az emberek által írt szövegekből tanuló nyelvi modell, ami a rendelkezésre álló információkból értelmes szöveget képes alkotni.

A mesterséges intelligenciával kapcsolatban eltérnek a vélemények. A derűlátók szerint az MI kiválóan alkalmas arra, hogy kiegészítse az emberi munkát. Monoton feladatoknál sebességben és minőségben is képes felülmúlni az embert. Segíthet a munkavállalóknak abban, hogy növeljék a produktivitásukat, a vállalat pedig ebből csak profitálhat. Számos tudós azonban inkább az MI veszélyére hívja fel a figyelmet. Nézzük meg, mit gondolnak a mesterséges intelligenciáról korunk értelmiségei, közéleti személyei. Elon Musk szerint a MI alapvető veszélyt jelent az emberi civilizáció létezésére, ezért törvényi szabályozását még azelőtt kell kidolgozni, amíg nem késő. A Tesla vezére úgy véli, hogy egy fejlett mesterséges értelem olyan frontokon is támadhat, amit el sem tudunk képzelni. Nemcsak a gyilkoló robotokra kell gondolni, hanem például álhírekre, manipulatív sajtóközleményekre. Musk ennek érdekében alapította meg  az xAL startupját, amelynek célja,  hogy kifejezetten az emberiség javára fordítsa a technológiát. 

Sam Harris amerikai neurobiológus és filozófus is felhívta figyelmet a mesterséges intelligencia veszélyére. A tudóst leginkább az aggasztja az MI jelenlegi állapotát illetően, hogy az emberek képtelenek az előttünk álló veszélyekhez megfelelő érzelmi reakciót párosítani. Szerinte a jövőben olyan gépeket hozunk létre, amelyek jóval meghaladják az emberek képességeit. Ekkor pedig a legapróbb összeférhetetlenség a gépek és saját magunk között beláthatatlan következményekkel járhat. Yuval Noah Harari izraeli történész szerint közel vagyunk ahhoz,  hogy az MI az első olyan technológia legyen a történelemben, amely a hatalmat kiveheti az emberek kezéből. Eddig minden technológia, még az atombomba is erősített minket, ugyanis mi döntöttünk a használatáról. Az MI azonban maga dönt, példaként említi a közösségi média algoritmusait, amely saját maga határoz arról, hogy milyen hírt mutat számunkra. A történész szerint hamarosan a világban domináló történeteket, legyen az ideológiai, politikai, vagy vallási, egy nem emberi intelligencia hozza létre. Michio Kaku elméleti fizikus nem ennyire borúlátó. Felhívja a figyelmet arra, hogy a robotoknak még csak annyi eszük van, mint egy csótánynak. A jövőben előbb olyan okosak lesznek, mint egy egér, majd elérik a nyúl, a kutya, végül a majom szintjét. Ekkor már potenciálisan veszélyt jelenthetnek. A tudós szerint ez még évtizedekbe beletelhet. Úgy véli, hogy jelenleg senki sem tudja, mikor lehetnek a robotok olyan okosak, mint az ember, ezt az időpontot a század vége közelébe helyezné. A gépek csak lassan haladnak felfelé az evolúció létráján, ami elég időt ad az embereknek a felkészülésre.

Számos szakértő szerint a legvalószínűbb forgatókönyv a barátságos mesterséges intelligencia. Először is a tudósok minden bizonnyal egyszerű óvintézkedésekkel fognak gondoskodni arról, hogy a robotok ne lehessenek veszélyesek. Minthogy a robotok számára évtizedekbe telik, mire feljebb kapaszkodnak az evolúció létráján, ezért nem fordulhat elő, hogy egyik napról a másikra ellenünk fordulnának. Mivel mi vagyunk a robotok teremtői, olyanra tervezzük meg őket, hogy csak hasznos és jóindulatú feladatokat végezzenek el. 

Tilesch György, a mesterséges intelligencia kutatója rámutatott arra, hogy a következő években az MI fejlődését és elterjedését annak az egyensúlynak a megtalálása határozza meg, ami felismeri azt, hogy az ember miben jobb és a gép miben jobb. A szakember szerint rendkívül fontos, hogy a gépeknek a felügyelőjévé váljunk, ami nem lesz egyszerű folyamat. Nagyon sok mindent el kell majd engednünk, amihez hozzászoktunk, vagy amire a munka világa épült. 
Szakértők szerint jelenleg bizonytalanság övezi, hogy a mesterséges intelligenciának hosszú távon milyen hatása lesz a munkaerőpiacra. Úgy vélik, hogy a legnagyobb veszélyben az alacsony és közepes képzettséget igénylő szakmák vannak. Tehát, ha munkánk során olyan feladatokat végzünk, amelyekben alapvetőek az olyan tulajdonságok, mint az érzelmi intelligencia vagy a kreativitás, csökkenthetjük a munkahely elvesztésének esélyét.

A tudósok tehát egyetértenek abban, hogy a mesterséges intelligencia egy olyan eszköz tud lenni az emberiség kezében, amely felemelheti a társadalmat és a gazdaságot, de nagyon könnyen kicsúszhat a kezei közül. A következő évek meghatározóak lehetnek, ezért mindenképpen óvatosságra van szükség a mesterséges intelligencia használatát illetően.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay