2024. december 21., szombat
KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁR

Kapcsolattartás határok nélkül

HETI KÖRKÉRDÉSÜNK
Hogyan tartja leginkább a távkapcsolatot ismerőseivel?

Hagyományos levélben – 5%
Vezetékes telefonon – 3%
Mobiltelefonon – 23%
E-mailben levelezünk – 4%
Skype-on beszélgetünk – 6%
SMS-ben – 0%
Messengeren – 36%
Viberen kommunikálunk – 23%
 

Az elmúlt évtizedekben alaposan megváltozott a kommunikáció módja, hiszen a technológiai fejlődésnek köszönhetően számos olyan új kommunikációs eszköz látott napvilágot és vált bárki számára elérhetővé, amely bármekkora távolságból lehetővé teszi az azonnali információcserét. Ezzel egy időben idejét múlttá váltak és lassan elkoptak a kommunikáció hagyományos formái, mint például a kézzel írott levél vagy a vezetékes telefon. Sőt, mára már bizonyos digitális megoldások is lassúvá és nehézkessé váltak: egyre kevesebben vannak, akik e-mailben írják meg a mondanivalójukat, vagy Skype-on beszélgetnek a távol élő rokonokkal, barátokkal.

Olvasóinkat arról kérdeztük, hogyan tartják leginkább a kapcsolatot a messze élő ismerősökkel. A válaszokból kirajzolódik, hogy a legnépszerűbb alkalmazás a Messenger – ezen nem is feltétlenül csodálkozhatunk, hiszen valóban számos előnye van. Sokan használják, tehát jóformán bárkit megtalálhatunk általa, emellett írásos és hangüzeneteket küldhetünk a segítségével, illetve hang- vagy videóhívást is kezdeményezhetünk. A másik két népszerű választás sem különösebben meglepő, hiszen az okostelefonok világában állandóan magunknál tartjuk a mobilunkat, bárkit bármikor elérhetünk, és sokszor valóban az a legegyszerűbb módja a beszélgetésnek, ha felhívjuk az ismerősünket akár a mobilhálózaton, akár Viberen.

Az SMS ideje azonban már lejárt, és e-mailt is leginkább akkor írunk, ha munkaügyben vagy a tanuláshoz erre van szükségünk. A hagyományos levél lassú, időnként célba sem ér, de kétségtelen, hogy megvan a maga bája. Ki ne örülne egy kézzel írt, kedves rajzokkal díszített képeslapnak vagy egy vastag borítékban érkező levélnek? A vezetékes telefon azonban még tartja magát, leginkább az idősebbek körében. A fiatalok már nem szeretik, hiszen helyhez kötött, vagyis nem dughatjuk a zsebünkbe, és nem sétálhatjuk vele körbe az udvart, míg tart a beszélgetés; ráadásul sokan nem szeretik azt a bizonytalanságot, ami azzal jár, hogy sosem tudhatják, ki fogja fölemelni a kagylót a vonal másik végén.

A távkommunikációra használt eszközeink tehát alaposan megváltoztak nemcsak ahhoz képest, amire a nagyszüleinknek volt lehetősége, hanem ahhoz képest is, amit mi magunk használtunk akár csak 10-15 évvel ezelőtt. Ez a változás pedig jelentős hatást gyakorol az emberi kapcsolatainkra is.

Egy kézzel írt levél mélyebb, átgondoltabb és személyesebb kommunikációt tesz lehetővé, hiszen ha már elővesszük a levélpapírt, és időt szánunk a mondandónk megfogalmazására, akkor szabatosabban fejezhetjük ki a gondolatainkat és az érzéseinket, mint amikor instant üzeneteket küldünk valamelyik mobilalkalmazáson. Ha az üzeneteink azonnal megérkeznek, és azonnal megkapjuk a választ is, akkor sokkal spontánabbak lehetünk. Telefonon vagy videóhívásban még egy lépéssel közelebb kerülünk a személyes kommunikációhoz, hiszen itt már esélyt kapunk arra is, hogy meghalljuk a beszélgetőpartnerünk hangszínének változását, vagy lássuk a mimikáját. Ez különösen fontos lehet azok számára, akik szoros kapcsolatot ápolnak egymással, de a köztük lévő fizikai távolság elszakítja őket, és csak ritkán tudnak személyesen találkozni, legyen szó akár szerelmesekről, barátokról vagy rokonokról.

Ma már bárkivel tarthatjuk a kapcsolatot a világ legtávolabbi pontjáról is. A modern kommunikációs eszközök gyorsak, kényelmesek és lehetővé teszik a gyakori kapcsolattartást, ez pedig erősíti a társadalmi kötelékeket. Az azonnali visszajelzés, és az, hogy több csatornán keresztül is kommunikálhatunk egymással, gazdagabbá teszi az interakciókat. Sokkal könnyebben túlélnek a számunkra fontos kapcsolataink, hiszen akár mindennap találkozhatunk ismerőseinkkel az online térben, hallhatjuk a hangjukat, láthatjuk őket és a környezetüket.

Ez azonban nem spórolja meg számunkra, hogy időt és energiát fektessünk a kapcsolatainkba. Ha rövid, felületes üzeneteket váltunk, ha elmaradnak a mélyebb beszélgetések, az könnyen a kapcsolat rovására mehet. Ráadásul rengeteg élő, hús-vér kapcsolódástól fosztjuk meg magunkat, ha minden időnket a telefonunk mögött töltjük, hogy kapcsolatban maradjunk az évtizedek óta nem látott rokonokkal, barátokkal, régi osztálytársakkal, ismerősökkel. Könnyen beleveszhetünk a múltba ahelyett, hogy a jelennel és a személyes kapcsolatokkal foglalkoznánk.
Az új technológiák használata akkor gazdagíthatja az emberi kapcsolatainkat, ha tudatosan és mértékkel alkalmazzuk őket, ha megtaláljuk az egyensúlyt a személyes és a digitális kapcsolattartás között. Az új eszközök lehetővé teszik, hogy szorosabb kapcsolatot tartsunk azokkal, akik távol élnek, de figyelnünk kell arra, hogy eközben ne idegenedjünk el a közvetlen környezetünktől sem.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay