2024. december 22., vasárnap

Egy nap a holnapért

Április 22-én ünnepeljük a Föld napját. A nap elsődleges célja, hogy a környezetvédelem és a bolygó megóvása mindannyiunk gondolkodásának középpontjába kerüljön.

A Föld napját első ízben 1970. március 21-én tartották, ami az északi féltekén a tavasz első napja. Denis Hayes amerikai egyetemi hallgató április 22-én mozgalmat indított a Föld védelmében. A történelmi jelentőségű esemény az Egyesült Államokban és sok más országban is fontos változásokat hozott. Az USA-ban például szigorú törvények születtek a levegő és a vizek védelmére, új környezetvédő szervezetek alakultak, és több millió ember tért át ökológiailag érzékenyebb életvitelre.

A jeles napon különféle környezetvédelmi programokat rendeznek világszerte, melyekkel felhívják a figyelmet a Föld természeti környezetének megóvására. A több mint ötven év alatt elérték, hogy világszerte ezernél több szervezet vegyen rész a Föld napja programjainak lebonyolításában.

Napjainkban elkerülhetetlen, hogy tudatosan álljunk hozzá az életünkhöz, környezetünkhöz. Nap mint nap hallhatunk a túlzott mértékű környezetszennyezésről, és sokszor hangzik el az is, miszerint az ember jó úton halad afelé, hogy felszámolja az energiaforrásait. Tönkre tesszük a levegőt, a vizet, a termőtalajt. Természetes környezetünk állandó jelleggel küldi visszajelzéseit, árvizek, aszályok és egyéb extrém időjárási körülmények formájában adja az emberiség tudtára, hogy figyelnünk és vigyáznunk kell a bolygóra. A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy világszerte nagyszámú növény- és állatfaj áll a kihalás szélén, ami a biológiai sokféleség károsodásához vezet. A fajok kihalásának fő okaként a biológusok az élőhelyek emberi tevékenység általi elpusztítását, valamint a környezetszennyezést tartják. Nekünk, embereknek tisztában kell lennünk a Földet fenyegető veszélyekkel, hogy kiállhassunk a környezetünk és a jövőnk védelméért. Soha nem volt még ennyire időszerű, hogy mi magunk tegyünk a jobb és élhetőbb jövőnkért. Környezetünk állapota, a gazdaság, az emberek életmódja, a szegénység csökkentése is attól függ, hogy hogyan bánunk a természettel és a természeti erőforrásokkal.

A környezettudatos élet pedig gyakorlatilag bárki számára elérhető a háztartástól kezdve egészen a divatig. Könnyű és egyszerű cselekedetekkel is jobbá és fenntarthatóbbá változtathatjuk a körülöttünk lévő világot. Kezdésnek már az is elég, ha odafigyelünk a napi tetteinkre és azok következményeire, valamint, ha mindennap környezettudatosan teszünk valami apróságot. Például, ha megfontoltan választunk a döntési lehetőségeinkben, takarékosan vásárlunk, ami nem feltétlenül az jelenti, hogy le kell mondanunk dolgokról, csak átgondoltabban kell döntenünk. Közlekedhetünk környezetkímélő módon is, többet sétálhatunk vagy biciklizhetünk. Gyűjtsük szelektíven a hulladékot, használjuk gazdaságosan az áramot, és máris tettünk valamit a változásért.

A Föld napja rávilágít arra, hogy egyszerű, mindennapi cselekedetekkel, változtatásokkal is milyen sokat tehetünk, hogy a legapróbb lépés is közelebb visz ahhoz, hogy jobbá és fenntarthatóbbá változtathassuk a körülöttünk lévő világot. Nem korlátozódhat a figyelmünk azonban csak egyetlen napra, ahhoz, hogy a Föld szépségeit a következő generációk is élvezhessék, az év minden napján tennünk kell bolygónkért.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás