2025. január 7., kedd
KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁR

Mit várhatunk a 2025-ös évtől?

HETI KÖRKÉRDÉSÜNK
Mit vár az új évtől?
Békét az egész világon – 33%
Gazdasági fellendülést – 1%
Társadalmi változásokat – 9%
Egyéni, családi sikereket – 19%
Környezetvédelmi áttörést – 3%
Az MI teljes térhódítását – 2%
Minden marad a régiben – 33%

Az év első napján azt vártam volna, hogy gond nélkül beindul az autóm, hogy meglátogassuk a rokonokat és az ismerősöket. Sajnos, nem így történt, mert az akkumulátor szinte előjel nélkül felmondta a szolgálatot. Bosszúsan ültem a hideg autóban, és csak az akasztásra induló egyszeri cigány megjegyzése jutott eszembe: Ez a nap is jól kezdődik! Sőt, ez az év is! Remélem, hogy az új esztendő hátra lévő része ennél sokkal jobban alakul! Az eset számomra talán annyi tanulsággal szolgált, hogy csodát ne várjunk az új évtől sem! Viszont ne feledjük azt sem, ami mögöttünk van, se a jót, se a rosszat. Közben készüljünk a legrosszabbra és reméljük a legjobbat!

Nem volt könnyű az elmúlt esztendő, és szerintem nehéz lesz az idei is a gazdasági nehézségek és a drágulások miatt, valamint kiszámíthatatlan háborús gócok és az ingatag globális politikai helyzet miatt. Föltehetőleg 2025-ben sem lesz világbéke, mert a háború továbbra is sokkal nagyobb üzlet a békénél. Jó lenne, ha lenne gazdasági fellendülés és sokkal jobban élnének az emberek. Bár vannak kételyeim, mert sokszor jól mutatnak a makro- és mikrogazdasági mutatók is, de ez gyakran nem jelent kézzel fogható anyagi lehetőséget és fellendülést a kisemberek életében. A rossz hír, hogy a társadalmi változásokban már nyakig benne vagyunk, a migrációs kihívások és a zöldpolitika sok gondot okoz az ókontinensen, amelynek nyugati felén ezt még csak tovább tetézheti a gazdasági recesszió és az ezzel járó növekvő munkanélküliség. A környezetvédelmi áttörésben sem hiszek, mert a pénzre váltott természeti kincsek egyelőre még előnyösebbeknek tűnnek az élhető környezetnél. A mesterséges intelligencia rohamos térhódításának sok előnye van, de szerintem még több veszélye is az emberiség jövőjére nézve, mert csak kevesen tudják megmondani, hogy hova futhat ki ez a folyamat. Ha egyáltalán van bárki olyan, aki átlátja teljes egészében a mesterséges intelligencia birodalmát. Nekem sokszor erről a világról csak a Terminátor-filmek jelenetei jutnak eszembe, ahol robotok vadásznak emberekre. Borúlátó fikciónak tűnhetne mindez, ha nem ezt látnánk nap, mint az orosz–ukrán háború harcterein, ahol többnyire ember, de újabban egyre gyakrabban a mesterséges intelligencia által irányította drónok ölik meg a katonákat. Azt, hogy a 2025-ös évben minden maradna a régiben, nem hiszem, mert az életben minden változik. Ezért szerintem vagy jobb vagy rosszabb lesz a helyzet, de semmi nem marad a régiben, az biztos.

Mégis, a remény hal meg utoljára! Ezért mindannyian bízunk és reménykedünk a jobb és a szebb életben és jövőben, a körülöttünk lévő világ alakulása ellenére is. Az esztendők fordulóján mindannyian azt kívánjunk, hogy bárcsak az előzőnél sokkal boldogabb lenne az új év. Sok minden meg is adatik számunkra, a kérdés mindig az, hogy mi hogyan élünk a kapott lehetőségekkel. Hiszen nem az új évtől kell várni a sorsfordító csodát, hanem magunknak kell megteremteni a lehetőséget az égiek támogatásával. Lehet, hogy sokan tényleg az új naptári év tényétől várják a megváltást, és azt gondolják, hogy azért, mert új évet, új számokat írunk, azzal megváltozik az életük is. Ez nem valószínű, mert nem az új esztendő fogja jobbá, gazdagabbá, boldogabbá tenni az életünket, hanem mi saját magunk. A feladatot és a felelősséget nem lehet külső körülményekre vagy másokra hárítani a saját életünkkel vagy a családunkkal kapcsolatosan. Hiába ülünk otthon és várjuk a jószerencsét, hogy jöjjön a sok pénz, vagy jobb, kiegyensúlyozottabb és tartalmasabb legyen a személyes vagy a családi életünk, ha ezért semmit, de tényleg semmit nem teszünk. Márpedig befektetett munka nélkül nincs eredmény. A lottónyereménynek elég kicsi az esélye, de ha valaki nem is fizeti be a szelvényt, akkor meg végképp semmi.

Az álmok és célok a befektetett munka nélkül nem valósulnak meg. A sikerhez azonban sokszor még az alapos és tervszerű munka is kevés, akkor azonban legalább elmondhatjuk azt, hogy mi megpróbáltuk. A sikertelenséget egyben jelnek is tekinthetjük, hogy talán érdemes lenne másfelé keresni a boldogságunkat és a boldogulásunkat. Éppen erre való az új esztendő, hogy számot vessünk az eddigiekkel és reálisan értékeljük az életünket és a helyzetünket. Mi volt jó és mi nem az életünkben az elmúlt évben. Mi az, amin javítani kellene, és mi az, ami működött. Milyen céljaink, vágyaink nem valósultak meg, és mit tudunk tenni értük? Ha semmit nem teszünk értük az elkövetkezőkben sem, akkor már csak magunkra vethetünk. Viszont apró lépésenként elérhetjük a célunkat, ha teszünk érte. Az új év új év reményt is jelent, mivel kaptunk újabb 365 napot, azaz legalább 365 lehetőséget arra, hogy változtassunk, ha szeretnénk, hogy elérjük azt, amit eddig nem. Az élet törékeny, ezért minden pillanatát ajánlott teljességében megélni, és nincs idő késlekedésre. A kulcsszó: a most. Most szeress, most köszönd meg, most kérj és most adj. Az életben ugyanis úgy működnek a dolgok, hogy adni is kell ahhoz, hogy kapjunk. Közben érdemes kiselejtezni a régi és nem működő, használhatatlan testi és lelki dolgokat, hogy az újaknak helyet teremtessünk. Hiszen az újesztendőben legalább 365 lehetőség adódik arra, hogy jobbá tegyük a saját és hozzátartozóink, ismerőseink és kollégáink életét is. Ha élünk a lehetősséggel, akkor a 2025-ös év biztosan jobb lesz, mint az elmúlt esztendő.


 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay