HETI KÖRKÉRDÉSÜNK
Melyik a kedvenc közösségi oldala?
Facebook – 38%
YouTube – 19%
Instagram – 5%
X (Twitter) – 1%
TikTok – 5%
WhatsApp – 3%
Valami más – 5%
Nem használok ilyeneket – 24%
Manapság rengeteg ember használ valamilyen közösségi médiát. Az olyan platformok, mint a Facebook, az X (korábban Twitter), az Instagram a mindennapi életünk részévé vált. A közösségi oldalak azok az online platformok, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára a tartalom előállítását és megosztását, valamint a másokkal való kommunikációt.
Jelenleg nehéz elképzelni a világot közösségi média nélkül. Az utóbbi években hihetetlen népszerűségre tettek szert. Pillanatnyilag világszerte 5,17 milliárd személy használ valamilyen közösségi oldalt, ami a globális lakosság 63,7 százaléka. 2015-ben még 2,07 milliárdot tett ki a felhasználók száma. A felmérések alapján egy személy naponta átlagban 2 óra 20 percet tölt el a közösségi oldalakon. A legnépszerűbb közösségi média a Facebook 3,07 milliárd felhasználóval, utána következik az Instagram (2 milliárd), majd a TikTok (1,58 milliárd).
A 2000-es évek elején egyesek már próbálkoztak közösségi oldalak létrehozásával, de ami forradalmasította a közösségi média világát, az a Facebook megjelenése volt. A Mark Zuckerberg által 2004-ben elindított platform gyorsan népszerűvé vált az egyetemisták körében, és az élet minden területéről csatlakoztak hozzá.
A közösségi oldalak átalakították a kapcsolatteremtést, az információhoz való hozzáférést, és az emberek közötti kommunikációt. Az okostelefonok megjelenése tovább növelte a közösségi oldalak népszerűségét. Elterjedésükkel az emberek könnyebben hozzáférhettek a közösségi média platformjaihoz, kényelmesebbé vált a kapcsolattartás, és általában a közösségi média használata. Vajon mi az oka a közösségi média ilyen mértékű népszerűségének? Szakértők szerint ez annak tudható be, hogy az ember vágyik az emberi kapcsolatokra, és szeretné megosztani a tapasztalatait.
A közösségi médiának számos előnye van. Ide sorolható a kapcsolatteremtés a családtagokkal, barátokkal, rokonokkal, függetlenül attól, hogy ki hol él. Az üzenetek küldése egyszerű és gyors. A közösségi oldalakon megtalálhatjuk az azonos érdeklődésű embereket. Könnyen hozzáférhetünk az információkhoz, tájékozódhatunk a legfrissebb hírekről, történésekről. A közösségi média a marketinget is átalakította, új lehetőséget kínált a vállalkozásoknak arra, hogy elérjék a célközönségüket és kapcsolatba lépjenek a potenciális vásárlókkal. A vállalkozások tehát a platformokon növelhetik az ismeretségüket.
Jómagam a közösségi oldalak közül a Facebookot használom. Sokáig megvoltam nélküle, mindig halogattam a csatlakozást. Emlékszem, hogy a gimnáziumban talán én voltam az egyedüli az osztálytársaim közül, akinek nem volt Facebook-profilja. A osztálytársaim sokszor kérdezték, miért nem csatlakozom már a közösségi oldalhoz, hiszen mindenki rajta van. Negyedikes gimnazista koromban az egyik barátom megelégelhette a kifogásaimat, és egyik nap levitt az informatikaterembe, és beregisztrált a Facebookra. Azóta én is használom a közösségi médiát. Számomra a legnagyobb előnye, hogy egyszerűen és gyorsan kapcsolatba léphetek ismerősökkel. Viszont próbálom észszerűen használni, nem szeretnék a rabjává válni. Fél óránál többet nem akarok a platformon tölteni. Gondoskodom arról, hogy ne vonja el az időt más tevékenységektől, mint például az olvasás vagy a mozgás.
A közösségi médiának a társadalomra gyakorolt hatása folyamatos kutatás és vita tárgya. Számos szakértő nyilatkozott negatívan a közösségi oldalakról. Tavaly megjelent Jonathan Haidt amerikai szociálpszichológus The Anxious Generation, azaz Szorongó generáció című könyve, amely nagy sikert aratott, és heves vitákat váltott ki. A szerző azt állítja, hogy a közösségi média és az okostelefonok használata depresszióhoz és más mentális zavarokhoz vezet a fiatalok, főleg a tinédzserek körében. 2010 és 2015 között digitális forradalom történt, a fiataloknak okostelefon került a kezükbe, és hirtelen jóval több inger és információ zúdult rájuk. A közösségi oldalakat úgy tervezték, hogy megragadják a felhasználók figyelmét. A rengeteg információ mentálisan kimerítő. Mindez pedig negatív hatással van a fiatalok viselkedésére. A szakértő azt javasolja, hogy a szülők a gyereküknek ne vegyenek okostelefont a középiskola megkezdése előtt. Ezenkívül az iskolában se lehessen használni az eszközt.
A szakértők körében azonban még mindig megoszlik a vélemény, hogy az új technológiák hogyan hatnak a gyerekek és a kamaszok mentális egészségére. Egyesek szerint nincs ok pánikra, az új technológiákat minden esetben ártalmasnak tekintik, így volt ez a televízió és a videojátékok megjelenésével, akkor is az idősebbek azt mondogatták, hogy nincs jó hatással a gyerekekre. Viszont ők is figyelmeztetnek arra, hogy ne váljunk a közösségi média rabjává, hiszen akkor valóban problémát okozhat.
A közösségi oldalak szerepe mindenképpen növekedni fog a jövőben, új platformok jelenhetnek meg. Elmondhatjuk, hogy a közösségi média önmagában se nem jó, se nem rossz. Fontos, hogy mi használjuk a közösségi médiát, ne pedig fordítva.
Nyitókép: Pixabay