2025. április 16., szerda
KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁR

A jótékonykodás formál bennünket

HETI KÖRKÉRDÉSÜNK

Hogyan szokott segíteni másokon?

  • Tárgyi adománnyal. 20%
  • Önkéntes munkával. 7%
  • Pénzbeli segítséggel. 20%
  • Lelki támasznyújtással. 5%
  • Ötletekkel, tanácsokkal. 18%
  • Nem szokásom segíteni. 30%

 

Április 8-a az emberszeretet világnapja, amelynek célja az egymás iránti szeretet, tisztelet és tolerancia hangsúlyozása. Ez a nap a társadalmi hovatartozástól, a kultúráktól és a vallástól függetlenül egymás elfogadására hívja fel a figyelmet.

Életünk egyik alapvető feladata, hogy másokon segítsünk. Vannak olyanok, akik rendszeresen teszik ezt, olyanok is, akik spontán. Vannak, akik a karmában hisznek, egyesek egyszerűen így látják szépnek az életét. Hogy hogyan, miért és mikor adakozunk, mi döntjük el. Akárhogy is tesszük, tudjuk, hogy felelősségteljesen és nemesen cselekszünk. A jótékonykodás emberfüggő, amely formál minket.

Tudományos kutatások eredményei azt bizonyítják, hogy a jótékonyság – legyen szó akár önkéntes munkáról, pénz- vagy tárgyi adományról, lelki támasznyújtásról vagy a kedvesség mindennapi megnyilvánulásáról – hozzájárul az általános jólléthez és a hosszú élethez. A segítségnyújtás számtalan formáját ismerjük, de legtöbb esetben semmilyen bonyolult dologra nem kell gondolnunk, a mindennapjainkba is beiktathatjuk. Ami pedig a legfontosabb, hogy edukálhatjuk a környezetünket, nevelhetjük úgy a gyermekeinket, hogy számukra a jótékonykodás és segítségnyújtás egy bevett szokás legyen. Ha gyermekeinket úgy neveljük, hogy a megunt ruháikra, játékaikra ne eldobható holmikként, hanem mások számára aranyat érő kincsekként tekintsenek, azzal nemcsak a divat körforgását tesszük fenntarthatóbbá, hanem a rászorulókon is tudunk segíteni. Ruháinkat egész évben elajándékozhatjuk, hiszen számos jótékonysági szervezet örömmel fogadja a jó állapotban lévő, megunt textíliákat, melyeket eljuttatnak olyan személyeknek, akiknek valóban szüksége van rájuk. Az iskolakezdés időszaka például kiemelten fontos a felajánlások szempontjából, hiszen sok család számára nehézséget okoz a szükséges felszerelés és ruházat beszerzése. Azzal is jótékonykodhatunk, ha megvásárolunk bizonyos termékeket. Nem kell hatalmas befektetésre gondolnunk, elég csak odafigyelnünk arra, hogy olyan terméket válasszunk, melynek megvásárlásával valamilyen jótékonysági szervezetet támogatunk. A jótékonysági akciók, az adománygyűjtések és más, hátrányos társadalmi csoportok segítésére szánt kampányok jelentősége kiemelt fontosságú. Ilyenkor, a húsvét közeledtével számos szervezet és egyesület szervez jótékonysági akciót, melynek során a rászoruló gyermekeknek, családoknak gyűjtenek adományokat. A segítségnyújtás nem csak a jótékonysági tevékenységekben merül ki, beletartozik az is, hogy tudatosan segítünk másokon. Nézzük körül a közvetlen környezetünkben. Könnyen lehet, hogy van olyan idős vagy beteg szomszédunk, rokonunk, aki segítségre szorul, akinek mindennapjait már azzal is megkönnyíthetjük, ha a szabadidőnket neki szenteljük. Sokszor egy bevásárlás vagy egy fél órás beszélgetés is sokat segíthet. Szociális intézmények munkáját is segíthetjük azzal, hogy idős emberekkel foglalkozunk. A tettek rengeteget érnek: a legnagyobb kincs sok esetben a saját szabadidőnk vagy tudásunk felhasználása egy-egy jó ügy érdekében.

Az év többi napján, de ezen a napon különösen, érdemes érdeklődéssel, empátiával fordulni a segítséget kérő emberek felé. Legyünk türelmesek, toleránsak és megértőbbek, igyekezzünk úgy jót tenni, hogy nem várunk érte viszonzást!

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Az óbecsei Testvériség Általános és Középiskola diákjai két beteg iskolatársuknak gyűjtöttek külföldi gyógykezelésre támogatást a nyáron (Fotó: Kancsár Izabella/Archív)