2025. január 13., hétfő

Szeressük a fesztiváljainkat!

Ha nyár, akkor fesztiválok – hangzik a mondás, és habár a hidegebb hónapokban is tartanak fesztiválokat, az igazi szezonnak a nyár számít. A jelentését illetően, ha a világháló keresőprogramjában rákérdezünk, azt a választ kapjuk, hogy a fesztivál ünnepi játékokat, időszakos kulturális ünnepeket, művészeti bemutatókat, seregszemléket jelent, tulajdonképpen különböző rendezvények összességét, amelyeket azonos időpontban tartanak meg. Azt is megtudhatjuk, hogy a fesztivál kifejezés a latin festivus, fiesta, festa szavakból alakult ki, de minden bizonnyal az emberek valamilyen módon már azelőtt „fesztiváloztak”, hogy ezt a kifejezést használták volna, akár az egymásra való utaltságból, vagy vallási okokból.

Manapság a fesztivál szót nagyon sok mindenre használjuk. Ha jobban belegondolunk, sokkal tágabb az értelmezése, mint ahogyan elsőre tűnik. Megjelenik a szlengben is: csinálja a fesztivált – mondjuk arra, aki kikel magából. Nagyon sokféle fesztivál létezik, nagyobbak, kisebbek, amelyek lényege a szórakozás, a kikapcsolódás, olyanok is, amelyeknél fontos az ismeretszerzés, a tudás átadása, és vannak versenyjellegű fesztiválok is. Némely fesztivál kifejezetten a nagyközönséghez szól, valamelyik pedig a résztvevőkre helyezi a hangsúlyt. Egyes fesztiválok a kultúrák és nemzetek közötti hidakat hivatottak erősíteni, mások pedig egy nemzetet, egy közösséget, és az azon belüli összetartozást.

Az idei Nyárhangoló fesztivál egyik sztárvendége Ákos volt (Fotó: Molnár Edvárd)

Az idei Nyárhangoló fesztivál egyik sztárvendége Ákos volt (Fotó: Molnár Edvárd)

A minap a VM4K palicsi Nyárhangoló fesztiválja zajlott, amelyen épp a közösségépítés kapott fontos szerepet. A Nyárhangoló egy tartalmas fesztivál, műsorában a koncertek – külön gyermekkoncertek is –, előadások, beszélgetések, kiállítások és filmvetítések is helyet kapnak, valamint a kézművesség, az étel- és az italkóstolás is. Mondhatnánk úgy is, hogy minden, ami szemnek, szájnak és fülnek ingere. Most szombaton egy másik fesztivál kezdődik szintén Palicson, amely viszont elsősorban a szemre fókuszál, ez pedig a filmfesztivál.

Általában egy fő témájuk van a fesztiváloknak, ez gyakran a zene, a film és a színház, de lehet akár a fokhagyma, a burgonya, a levendula, a csili, a lángos, a bor, a pálinka és a bicska is. Vajdaságban igazán sok jó fesztivál van, amelyek megérdemlik a szeretetet. A fesztiváljainknál gyakran a helyszín is lebilincselő, a péterváradi vár (EXIT), a régi szélmalom (Malomfesztivál), a löszfal (Dombos Fest), és a palicsi fesztiválok is, már csak a magyar szecessziós épületek miatt.

A közösségmegtartást illetően, a kisebb települések, falvak esetében, nagyon is fontosak a fesztiváljellegű rendezvények. Másrészt pedig talán nincs is szebb annál, mint egy kellemes meleg nyári napon kimozdulni otthonról és ellátogatni egy környező település fesztiváljára. Csak legyen hozzá egy kis pénz is – mert jó lenne nem csak bámészkodni –, meg sokkal jobb összeköttetés a tömegközlekedést illetően, vagy valamilyen szervezett megoldás.

Az is nagyon jó persze, ha sikerül eljutnunk távolabbi országok híres fesztiváljaira. Némelyek a számunkra igazán különlegesek, a németországi Oktoberfest a sörről szól, Írországban osztrigafesztivált tartanak, Spanyolországban pedig paradicsomdobáló fesztivált, valamint bikafuttatást, amelynek már halálos áldozatai is voltak, de ettől függetlenül ragaszkodnak hozzá az ottaniak és megtartják.

Mely vajdasági fesztiválokra látogat el?

A palicsi Nyárhangoló Fesztiválon ott leszek – 19%

Az újvidéki EXIT fesztivált nem hagyom ki – 6%

A palicsi filmfesztiválon biztosan megfordulok – 2%

Az oromi Malomfesztiválra ellátogatok – 2%

Az idén több fesztiválra is szeretnék eljutni – 2%

Nem járok fesztiváljellegű rendezvényekre – 69%

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás