2025. január 15., szerda

Bemocskolt címlapok

Sokszor, sokféle médiatartalom kapcsán felmerül bennünk a kérdés: hol húzódik egészen pontosan a jó ízlésnek, az etikának, a lelkiismeretességnek a határa? Választ csak kevésszer lehet adni erre a kérdésre, legalábbis nehéz lenne definiálni ezt a határt, azt azonban – konkrét eseteknek hála – igen gyakran meg lehet állapítani, hogy a határon belül vagy túl van-e az adott műsor, cikk. Köszönhetően több szerbiai napilapnak, a lassan mögöttünk álló héten ismét lehetőségünk adódott arra, hogy kicsit állítsunk, kalibráljunk a belső mérőműszereinken, mert ékes példáját szolgáltatták ezek az újságok az oda nem illő, etikailag sem elfogadható, s végső soron publikumra nem is tartozó anyagoknak. Jelena Karleuša hazai énekesnő, extravagáns sztár került a címoldalakra, öltözéke visszafogottan fogalmazott meghatározás szerint is igencsak hiányos volt, a képanyag mellé helyezett, nemi aktushoz kapcsolódóan idézett szöveg pedig ráfejelt még eggyel az addig látottakra. Az énekesnőnek állítólag viszonya van egy futballistával, s a bűnbeesés pillanatait sikerült – ismét csak állítólag – megörökítenie a bulvársajtónak. S ha már megörökítette, vagyis szert tett a szóban forgó képekre, miért ne hozta volna azokat rögtön címlapon, ennél érdekesebb dolog, úgy látszik, úgysem történik az országban.

Így történhetett meg, hogy szabálysértési eljárás indítását kérelmezte a köztársasági művelődési és tájékoztatási minisztérium azok ellen a napilapok ellen, amelyek a pornográf jellegű képeket lehozták. A Kurir, az Informer, a Srpski telegraf és az Alo voltak azok a napilapok, amelyek a címoldalon közölték a fotókat, másnap három újság tovább lovagolt a történteken, s a tárca szerint ezzel megsértette a tájékoztatásról szóló jogszabály 78. cikkelyébe foglaltakat. A minisztérium egyértelműen fogalmazott, szerinte a címoldalra a kép mellé biggyesztett „18+” jelzés egyáltalán nem tekinthető enyhítő körülménynek, mert annak kizárólag a belső lapokra vonatkozóan van jelentősége, nem pedig az első vagy a hátsó borítóra, amelyet azonnal láthat mindenki az újságárusoknál. Úgy tűnik, az említett lapok valóban azt gondolták, hogy egy 18-as karikával megoldják az egészet, mint a tévében. Vagy egészen mást gondoltak: ér az esetleges bírság annyit, amennyi plusz olvasóra szert tesznek majd a kivételes felvételek publikálásával. A mai világban minden a pénz, minden a példányszám. Ha ez adja el a lapot, akkor fedetlen melleket kell közölni a napilapok címoldalán is. Szerkesztéspolitikai csőd.

Aztán persze jöttek a különféle reakciók, s az egész történetben talán mellékesnek számít, hogy az énekesnő tagadja viszonyát a híres labdarúgóval, hogy a Twitteren az államelnököt kérte meg arra, vessen véget az őrületnek, ami családja körül alakult ki. Sokan gondolják persze azt is, hogy a képek nem jöhettek akárhonnan, s hogy egy karrierhajhász sztárnak csak jót tehet, ha valami hasonló publicitásra szert tesz olyankor, amikor éppen műsorokban szerepel, amikor meglehet, új bizniszen töri a fejét. Mindegy. A lényeg az, hogy a szerbiai újságírásban, napilapokban előfordulhat, hogy ilyesmi megtörténjen.

A Sajtótanács elítélte a lapok lépéseit, de a minisztérium reakcióját is megkésettnek vélte. A minisztérium pedig a kiadott közleményben inkább a Sajtótanáccsal veszekedett, minthogy egyértelmű és részletes állásfoglalást közölt volna a történtek kapcsán.

Kérdés, hogy kapnak-e bármilyen büntetést azok a sajtótermékek, amelyek meglépték a törvénysértést. Közöttük a hatalomhoz meglehetősen közel álló belgrádi lapok is vannak. Nem az első eset lenne, ha fentről az intés helyett védelmet kapnának, mint amikor az egyik valóságshow-nak nevezett szennyprodukciót védték meg éppen az állam vezetői.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás