2024. december 28., szombat
JEGYZET

Óvatosan a növényvédő szerekkel!

Szerbiában az elmúlt időszakban 113 növényvédő szert tiltottak be, mivel 17 olyan aktív hatóanyagot tartalmaztak, amelyek ártalmasak az egészségre. Az ország ezzel az Európai Unió  előírásaihoz igazodott. A tiltott szerek listája megtalálható a mezőgazdasági minisztérium weboldalán. Szerbiában ennek ellenére számos termelő még mindig használja a betiltott növényvédő szereket. A tilalom tavaly lépett életbe, de az idén november 9-én lejárt az a határidő, ameddig még engedélyezték a készletek felhasználását. A hátramaradt mennyiség a törvénnyel összhangban megsemmisítésre került. Jelenleg az a gond, hogy a gazdák nem tudják mivel pótolni a használaton kívül helyezett szereket. A szakértők szerint minden peszticid helyettesíthető valamivel, de inkább a megelőzésre kellene figyelni, tehát eleve olyan fajtákat és hibrideket választani, amelyek ellenállóbbak a kórokozókkal szemben. Ezenkívül alkalmazni kell mindazokat az agrotechnikai eljárásokat, amelyekkel csökkenthető a növényvédő szerek szükségessége. 
Szerbiában az elmúlt négy évben 50 növényvédelmi szert tiltottak be, használatukat büntetik. A jogi személyek 500 ezertől 1 millió dinárig, a fizikai személyek 35 ezertől 50 ezer dinárig terjedő összeget fizethetnek. Az év eleje óta a határellenőrzés során 10, Szerbiából származó termékről derült ki, hogy veszélyes. Nyáron a horvát határról például barack- és szilvaszállítmányt is visszaküldtek, mivel olyan szermaradványokat találtak a gyümölcsökben, amelyek az unióban nem engedélyezettek. A klórpirifoszról van szó, amely mérgező és hosszú ideig a szervezetben marad. A mezőgazdasági minisztérium közölte, hogy a klórpirifosz alapú növényvédőszer alkalmazását kizárólag a cukorrépa kezelésére engedélyezte. Tavaly különféle szabálytalanságok miatt 40 élelmiszer-küldeményt küldtek vissza a határokról.
Szerbiában jelenleg 1234 növényvédelmi felügyelő visel gondot a gyümölcsök és a zöldségek biztonságáról, beleértve a hazai és az importált termékeket is. A nagytermelők általában növényvédelmi szakembereket alkalmaznak a konyhakertészetben, gyümölcsösökben, a kistermelők pedig innen-onnan gyűjtik az információkat. 

Az Európai Unióban szigorúan szabályozzák a növényvédő szerek használatát, Szerbiában viszont még hozzáférhető adatok sincsenek arról, hogy milyen sűrűn ellenőrzik a piacokon értékesített gyümölcsöket és zöldségféléket, ezek mennyire szennyezettek, és hogy ilyenkor büntetik-e a termelőket. Szakértők szerint szükség van az érvényben lévő rendelkezések szigorúbb ellenőrzésére a gyógyszertárakban és a termelőknél egyaránt. A mezőgazdasági gyógyszertárak ugyanis sokszor nem megfelelően képesített dolgozókat alkalmaznak, a kistermelők pedig sokszor tájékozatlanok. 

2022 január 1-jétől alkalmazták volna azt a törvényi rendelkezést, amely szerint minden olyan termelőnek, aki növényvédő szereket használ, előzőleg felkészítő tanfolyamon kell részt vennie, és csak az erről szóló bizonylattal vásárolhat, illetve használhat peszticideket. A koronavírus-járvány miatt viszont ez eltolódott, de hamarosan megtartják a képzést, amelyeken a termelők elsajátíthatják a növényvédelmi szerek biztonságos használatát, tárolását és szállítását. Tudományos intézetek és mezőgazdasági szakszolgálatok munkatársai  ismertetik majd a tudnivalókat. Azok, akik a tilalom ellenére használnak egyes peszticideket, akár bűnvádi felelősségre vonással is számolhatnak. A szakértők szerint azonban a legnagyobb büntetés magáról a piacról érkezhet, akkor éri ugyanis a legnagyobb kár a termelőket, amikor visszaküldik a szállítmányt, és meg kell semmisíteniük a termékeiket.


 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)