2025. február 22., szombat

Bedöntő játszma

Eddigi legsúlyosabb válságát éli a szociáldemokraták (SPD), a Zöldek és a szabad demokraták (FDP) alkotta német kormánykoalíció. A szeptember 1-jén Szászországban és Türingiában, legutóbb (szeptember 22-én) pedig Brandenburgban tartott tartományi parlamenti választások alaposan megtépázták mindhárom hatalmi párt tekintélyét. Bár az utóbbi tartományban az SPD győzött, alig egy hajszálnyival előzte csak meg a második helyezett Alternatíva Németországnak (AfD) szélsőjobboldali és bevándorlásellenes pártot, amely korábban történelmi sikert aratott Türingiában, mivel először kapta a legtöbb szavazatot egy választáson. (Eredményével megelőzte a szövetségi kormány mindhárom pártját, sőt az ellenzék főerejének számító konzervatív CDU-t is.) A szomszédos Szászországban is előre tört, ahol kevéssel maradt csak le az élen végzett CDU-t mögött.

A tartományi szavazásokon az is nyilvánvalóvá vált, hogy leginkább a két kisebbik koalíciós partner, a Zöldek és a liberálisok országos támogatottsága zsugorodott. A következményei ennek egyelőre beláthatatlanok. Sokan már a legrosszabb forgatókönyvvel riogatnak. Azzal, hogy novemberben, de legkésőbb decemberben megbukik a szociáldemokrata Olaf Scholz vezette szövetségi kormány.

Bár a kancellár a koalíciós pártok gyenge tartományi szereplésének ellenére igyekszik lelket önteni a szövetségeseibe, a brandenburgi választás óta eltelt időben ez még nem sikerült neki. A Zöldek és az FDP sehogy sem tud talpra állni a választási kudarcaik óta.
A néhány éve még népszerű Zöldek némi szerencsével bennmaradtak ugyan a szászországi parlamentben, de a brandenburgiból és a türingiaiból már kiestek. A liberálisok pedig mindhárom kelet-német tartományban jócskán a parlamenti bejutáshoz szükséges küszöb alatt rekedtek.

Az eredmények azt sugallják, hogy a Scholz-koalíció pártjai esélytelenek a hatalom megtartására a jövő szeptemberben esedékes szövetségi parlamenti választáson. Mintha éreznék is, hogy bukás vár rájuk. Ez abban nyilvánul meg, hogy az utóbbi időben már nyilvánosan is hajba kaptak, ráadásul a vita egyre erősödik közöttük.

A tartományi választások után belső erjedés kezdődött az FDP-ben és a Zöldeknél. Ez elégedetlenségi lázadásba csapott át. Előbb az FDP-ben, amelynek elnöke, Christian Lindner a pénzügyminiszteri tisztséget is ellátja a szövetségi kormányban. A politikus már korábban is felvetette a kilépés lehetőségét a Scholz-kabinetből. Nemrég már nyíltan is beszélt erről.

A házon belüli viták miatt pedig „új dinamikát” ajánlott a koalíciónak, az elkövetkező hónapokat ugyanakkor a „döntések őszének” nevezte. Közölte azt is, hogy a koalíció léte azon múlik, meg tud-e egyezni a jövő évi költségvetésben, meg tudja-e állítani a menedékkérők beáramlását és képes lesz-e ösztönözni a gazdaság növekedését. Határidőt is szabott. Szerinte a legfontosabb kérdésekben december 21-ig dönteni kell.

Az FDP egyik-másik befolyásos politikusa még ennyire sem volt megengedő. Wolfgang Kubicki, a párt első elnökhelyettese, három hetet adott, megjegyezve: ennyi idő alatt kellene fordulatot elérni a gazdaság- és a bevándorláspolitikában. Ha ez nem sikerül, ki kell lépni a koalícióból. Szerinte a jelenlegi teljesítménye alapján a koalíció aligha éri meg a karácsonyt.

Az FDP-n ez aligha segít, hiszen az ország keleti részén szinte megsemmisült, és az is kérdéses, hogy bejut-e jövőre a szövetségi törvényhozásba. A liberálisok egy része ezért úgy véli: akár még jól is járhatnának, ha véget vetnének a koalíció agóniájának, mert így legalább megmenthetnék magukat. Hírek szerint a párt vezető testületei már a konkrét kilépési forgatókönyvről tárgyalnak. Egy kis ideig azonban még várnának a távozással. Talán november végéig. Ha akkor sikerülne elfogadni a költségvetést, akkor maradnának, ellenkező esetben hátat fordítanának a kormánynak.

A katasztrofális szeptemberi tartományi választási eredmények nyomán „robbanás” történt a Zöldek vezetőségében is. A párt két társelnöke, Omid Nouripour és Ricarda Lang a múlt szerdán bejelentette, hogy novemberben mindketten lemondanak tisztségükről, s így tesz a teljes vezetés is.

A Scholz-koalícióból történő kilépésről nem beszéltek, ám hangsúlyozták, hogy a Zöldeknek stratégiát kell váltaniuk, és újra kell kezdeniük a munkát. Hogy milyen célt tűzhetnének ki maguk elé, az kérdéses, hiszen a szeptemberi felmérésekből az derült ki, hogy a párt korábbi fő törekvéseit, vagyis a környezet védelmét és a klímasemlegesség hangsúlyozását már nem díjazzák a választók.

Az SPD-ben sincs minden rendben. Sőt egyre nagyobb a nyugtalanság; elsősorban a jövő őszi szövetségi parlamenti választás miatt fáj a többség feje. Egyre többen sürgetik, hogy a kancellárjelölt akkor már ne Scholz legyen, aki azonban ilyen minőségben indulna a választáson.

Bár a brandenburgi voksolás eredménye némi bátorítást adhatott neki, az esélyeit nem növelte jelentősen. Még az is elképzelhető, hogy a sajátjai az utolsó pillanatban lecserélik, az amerikai példa alapján, vagyis Joe Biden elnök esetéhez hasonlóan. Biden ugyanis a novemberben esedékes elnökválasztás előtt még bő négy hónappal is azt szajkózta, hogy újra indul a tisztségért, ám pártja meghatározó embereinek és pénzügyi támogatóinak „rábeszélésére” visszalépett, s maga helyett Kamala Harrist ajánlotta elnökjelöltnek.
Bidenhez hasonlóan Scholz is rendkívül népszerűtlen hazájában, sőt vele együtt az SPD is mélyponton van a felmérésekben. Ezért még az is előfordulhat, hogy a választáson már nem engedik indulni a kancellári posztért az övéi.

A párttagság körében végzett felmérés arról tanúskodik, hogy a többség inkább Boris Pistorius védelmi minisztert indítaná helyette, mivel úgy vélik: ő sokkal nagyobb eséllyel vehetné fel a harcot a fő riválisnak számító konzervatív CDU/CSU kancellárjelöltjével, Friedrich Merzcel szemben. Ez lehet, hogy így is van, hiszen Pistorius az ország legnépszerűbb politikusa, Merz pedig jócskán le van maradva mögötte. Az is nehezítheti a dolgát, hogy még soha nem kormányzott, még falusi polgármesterként sem.

Pistorius eddig arról beszélt, hogy nem érdekli a kancellári poszt, de a véleménye megváltozhat. Az más kérdés, hogy győzelemre tudná-e vezetni a SPD-t. Jelenleg ugyanis úgy tűnik, a szociáldemokratáknak nem osztanak nyerő lapot a jövő évi választáson. Akkor pedig pláne nem, ha most tartanák a voksolást.

Így gondolhatja ezt Carsten Linnemann, a CDU főtitkára is, aki az utóbbi hetekben többször is előrehozott választást sürgetett. Nyilván abban bízva, hogy a CDU/CSU pártszövetség jelentős előnnyel végezne az első helyen.

Arról legfeljebb csak sejtése lehet, hogy a második helyen az AfD végezhet, sőt az utóbbi három tartományi választáson kiváló eredményeket elért populista, radikális baloldali Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) is előkelő helyezésre számíthat.
 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Olaf Scholz német kancellár rendkívül népszerűtlen hazájában (Fotó: AP via Beta)