2024. július 16., kedd

Siniša Mali

Jelenleg a Szerb Haladó Párt legpechesebb kádere. Belgrád polgármestere, botrányos intézkedések elrendelését kötik nevéhez a médiumok, vállveregetés helyett valószínűleg felelősségre vonják majd a kinevezését javasló pártban is, ráadásul a házasodással sincs szerencséje, elvált, s éppen korábbi felesége volt olyan kedves, hogy tájékoztatja a médiát: az exférje maga vallotta be, hogy bűnös vagy bűnrészessége van.

2016. április 25-ére virradóra a belgrádi Savamala városrészben törvénytelen, erőszakos módszerekkel elkövetett épületbontás ment végbe, melynek során álarcosok molesztáltak polgárokat és a rendőrség sem reagált a telefonos bejelentésekre. A „viskók” – ahogyan Mali azokat felesége beszámolója szerint nevezte a nyaralásuk során – a Belgrád víziváros projektumának végrehajtása miatt aggattak, így azokat eltávolították: minden előzetes tájékoztatás nélkül. Az eset máig teljesen megoldatlan maradt, az ügyészség nem tett határozott lépéseket az igazság felderítése érdekében, amit a minap az adatvédelmi biztos is felhánytorgatott. A Szerb Haladó Párt vezetősége nap mint nap megígéri, hogy felelősségre vonják majd párton belül is azt, akiről kiderül, hogy felelős a történtekért. Közben a Ne da(vi)mo Beograd (Ne fojtsuk meg Belgrádot) elnevezésű szervezet rendszeresen szervez tüntetéseket és követeli, hogy történjen valami előremutató tíz hónappal az eset után. A kijelentéseken és ígéreteken túl azonban nemigen történik semmi sem. Félő, hogy a félig-meddig már elindult választási kampány még inkább a háttérbe szorítja majd az ügyet, s egyhamar nem is derülhet fény arra, ki, kinek és milyen körülmények között parancsolta meg, hogy takaríttasson el néhány épületet a főváros kellős közepén, s puszta véletlen-e, hogy a hatóság sem járt arra a telefonhívások ellenére azon az éjszakán…

Az esettel kapcsolatban nemrég a közszolgálati tévének adott interjújában Aleksandar Vučić kormányfő azt mondta, hogy az „nem annyira lényeges”, hogy akkor sem hibáztatta volna az elrendelőjét, ha fényes nappal hajtották volna végre, s hogy a bűn tulajdonképpen az: az éj leple alatt végezték el a munkát. Hozzátette: Mali nem sokáig marad a tisztségében, noha nagyon sok mindent megtett mandátuma alatt Belgrádért.

Siniša Mali 1972-ben született a fővárosban. A Belgrádi Egyetem Közgazdasági Karán diplomázott, a Saint Louis-i Washington Egyetemen szerzett magiszteri címet pénzügyi szakon. Doktori disszertációját itthon védte meg a Belgrádi Egyetem Szervezési Tudományok Karán. A Peščanik (Homokóra) weboldal 2014 júliusában megkérdőjelezte doktori munkájának hitelességét, prof. dr. hab. Szymon Cyfert, a disszertációt megjelentető magazin főszerkesztője hamarosan elrendelte a munka visszavonását a Stifanos Hailemariam disszertációjával való hasonlóságok miatt. A szöveg felülvizsgálását követően a munkát – a forrás feltüntetésének technikai okokból történő elmulasztásáról szóló megjegyzéssel – ismét közzétették.

Egyetemi tanulmányai alatt számos hazai és nemzetközi hallgatói kitüntetésben részesült, a generáció hallgatójának és az amerikai üzleti iskolák legjobb tanulóinak járó kitüntetést is kiérdemelte.

Karrierje során csakhamar a privatizációs kérdésekkel foglalkozó vizekre evezett. Négy éven át dolgozott munkavezetőként a Deloitte & Touche nemzetközi tanácsadó cégnél, ezt követően New Yorkban, a világ egyik legnagyobb befektetési bankjának számító Credit Suisse First Bostonban helyezkedett el. Számos oklevelet, tanúsítványt szerzett az üzleti tudományok területén. Hazai és külföldi bizniszklubok, -asszociációk tagja.

Az október ötödikei fordulatot követően hamar a kormányba került, privatizációs szaktanácsadóként dolgozott, a magánosítás új modelljeinek kialakításával bízták meg. Amikor 2001-ben megalapították a Köztársasági Magánosítási Ügynökséget, Mali az annak keretein belül működő Magánosítási Központ élére került, ott az árverés és tenderpályázat útján megvalósuló privatizációkkal foglalkozott. E központ felszámolását követően 2003-ig a Tenderközpont vezetője volt.

Politikai karrierjét 2012-ben folytatta, amikor is Aleksandar Vučić üzleti és gazdasági tanácsadójává nevezte ki. 2013 novemberében, Dragan Đilas addigi demokrata párti polgármester leváltása után, az ideiglenes belgrádi önkormányzat vezetője volt a helyhatósági választásokig. 2014 áprilisától polgármester.

Három gyermek édesapja.