2025. január 22., szerda

Za konkurentno znanje

Nacionalni savet je poklonio tablet računare osnovnim školama

Zahvaljujući donacijama iz Mađarske, kao i domaćim donacijama, uz posredovanje Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine, osnovne škole u Vojvodini u kojima se nastava odvija i na mađarskom jeziku su dobile 749 tablet računara.

U petak su direktori i predstavnici institucija su mogli da preuzmu ove digitalne uređaje na svečanosti upriličenoj u sedištu Fondacije „Laslo Sekereš” u Subotici. Ova tehnička oprema može biti od koristi učenicima na časovima koji prezentuju digitalni svet, kao i u informatičkim kabinetima. Pored osnovnih škola, još 80 tableta će se takođe dobro iskoristiti: 30 je otišlo u Studentski dom „Evropa”, a poklon su dobile i institucije koje sarađuju sa nacionalnim savetom u realizaciji stipendiranja srednjoškolaca: podelili su 20 tableta Fondaciji „Laslo Sekereš”, 15 Senćanskom udruženju za pomoć učenika i studenata, 5 Zrenjaninskom udruženju za pomoć učenika i studenata i 10 novosadskom Centru omladine vojvođanskih Mađara. Poklon pakete predstavnicima institucija su uručili Arpad Fremond, predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine i dr Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara.

Predsednik nacionalnog saveta a je govorio o tome da su digitalni uređaji deo naše svakodnevice, pa je važno da ih mladi upoznaju, jer nemaju svi priliku da poseduju ovakve aparate.

Arpad Fremond: Ovi poklon paketi nacionalnog saveta doprinose orijentaciji u digitalnom svetu (fotografija Edvarda Molnara)

Arpad Fremond: Ovi poklon paketi nacionalnog saveta doprinose orijentaciji u digitalnom svetu (fotografija Edvarda Molnara)

– Predmet digitalni svet upoznaje učenike prvog i drugog razreda sa osnovama algoritamskog mišljenja, a od trećeg razreda učenike podučavaju ozbiljnijem programiranju. Ovi poklon paketi nacionalnog saveta doprinose orijentaciji u digitalnom svetu. Smatramo važnim da ovi pametni uređaji stignu do svih osnovnih škola, kao i da se inventar računarske opreme proširi. Tablete distribuiramo i institucijama i organizacijama koje se direktno ili indirektno bave obrazovanjem i vaspitanjem dece. Tablete smo rasporedili po školama na osnovu broja učenika prvog i četvrtog razreda, odnosno, ako je između 1-10 učenika dali smo tri tableta, između 11-50 pet tableta, između 51-100 deset, između 100-200 petnaest, a tamo gde je preko 200 učenika ustanova je dobila dvadeset tableta, tako da negde čak dvoje dece može imati jedan tablet u jednom odeljenju. Vojvođanske osnovne škole tako će dobiti ukupno 749 tableta. Verujem da će donacija pomoći radu svih ovih institucija i organizacija, naglasio je Arpad Fremond.

Dr Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara, istakao je da će tablet računari biti poslati institucijama, školama, udruženjima i civilnim organizacijama kako bi se pomoglo mađarskoj deci i mladima u Vojvodini da steknu znanje, povećaju svoju konkurentnost i da se edukuju.

– Nacionalni savet je najvažnije sredstvo za ostvarivanje autonomije, zbog čega nacionalni savet i Savez vojvođanskih Mađara uvek idu rame uz rame. Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine i drugi nacionalni saveti ne bi postojali da SVM nije bio u stanju da obezbedi da nacionalni saveti imaju ovlašćenja utvrđena zakonom. Danas se navršavaju 22 godine od kako sam izabran za predsednika prvog Upravnog odbora nacionalnog saveta. To je funkcija na kojoj je do pre nekoliko bio Ištvan Šarkezi. Izgradnja autonomije od pre više od dvadeset godina, kao i ovakvi događaji su najbolji dokaz da nacionalni savet nije jedna apstraktna organizacija, već može da sprovodi akcije ove vrste, zahvaljujući čemu informatički kabineti svih obrazovnih ustanova na kojima se nastava odvija i na mađarskom jeziku dobijaju jedan ovakav sistem razvojnih mogućnosti, čuli smo dr Balinta Pastora, koji je dodao da im je zajednički zadatak da mađarskim učenicima u Vojvodini obezbede konkurentno obrazovanje, a za to je potrebna i savremena oprema. A jedan od uslova za konkurentno znanje – naravno, pored odgovarajućih nastavnika – jeste da se za to obezbede i materijalni uslovi.

Tinde Šomođi, upraviteljka Fondacije „Laslo Sekereš”, otkrila je da je njihova fondacija prvi put raspisala konkurs za dodelu stipendija srednjoškolcima koji pohađaju nastavu u mađarskom odeljenju. Rok za prijavu bio je 1. decembar, a uspešno prijavljeni će dobiti ovu stipendiju pre Božića. Kako je navela, njihova ustanova primila je više od 600 prijava srednjoškolaca, a 20 tableta biće podeljeno među onim prijavljenima, koji su postigli najbolji školski uspeh.

Zoltan Sepeši, direktor Osnovne škole „Jovan Jovanović Zmaj” u Kanjiži, otkrio je da njihova ustanova ima 800 učenika, uključujući 375 učenika nižih razreda, a rad se odvija u pet zgrada.

– Zahvaljujući dosadašnjim bespovratnim sredstvima uspeli smo da napravimo IT kabinete u tri naše zgrade. Zahvaljujući požrtvovanom radu nastavnika, u našoj školi se realizuje jedna uspešna sekcija LEGO robotike i programiranja i svaka ovakva podrška koja pomaže u ovom radu nam je veoma korisna. Pored naših postojećih sredstava, dobro će nam doći i ovi prenosivi uređaji, a tableti će dobro služiti u onim zgradama u kojima nema informatičke prostorije, naglasio je Zoltan Sepeši.

Nakon obraćanja, simbolično su uručili tablet računare i njihove futrole za tri osnovne škole i jednoj ustanovi koja se bavi obrazovanjem. Dr Balint Pastor i Arpad Fremond su poklon pakete uručili Kristini Vidrač, direktorki Osnovne škole „Moša Pijade” u Debeljači, Zoltanu Sepešiu, direktoru Osnovne škole „Jovan Jovanović Zmaj” u Kanjiži, Beati Bognar, direktorici Osnovne škole „Majšanski put”, kao i Tindi Šomođi, upraviteljki Fondacije „Laslo Sekereš”.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Dr Balint Pastor: Tablet računari će u školama, udruženjima i civilnim organizacijama pomoći u sticanju konkurentnog znanja (fotografija Edvarda Molnara)