2024. november 25., hétfő

Drágulnak-e a gyógyszerek?

Egyelőre az árfolyam-ingadozás nincs hatással az árak alakulására

A gyakori árfolyamingadozás, de legfőképpen az euró árának ugrásszerű növekedése némi riadalmat váltott ki a gyógyszerpiacon. A magángyógyszertárak kezdték híresztelni, hogy a behozatali orvosságok árát kénytelenek lesznek emelni. Ennek a gyógyszerfogyasztók, a betegek nem örülnek és kétségbeesetten fordultak hozzánk azzal a kérdéssel, hogy vajon drágulnak-e az orvosságok.

Az ebben a kérdésben legilletékesebb Svetlana Vukajlović, a Köztársasági Egészségbiztosítási Intézet igazgatója már a múlt hét végén igyekezett megnyugtatni a közvéleményt arról, hogy drágulástól nem kell tartani, és azóta is folyamatosan csillapítja a felcsigázott kedélyeket. Határozottan állítja, hogy gyógyszerhiány sem fenyeget. Azt azonban beismerte, hogy a gyógyszergyártók némi nyomást gyakorolnak rájuk, hogy engedélyezzék a drágítást, ez azonban szóba se jöhet.

Svetlana Vukajlović szerint a gyógyszerbeszállítóknak jogában áll az egészségügyi és a kereskedelmi minisztériumtól kérvényezni az árfolyamváltozás miatt a gyógyszerek árának növelését, ez egy teljesen logikus követelés, viszont ugyanígy a két említett minisztériumnak kötelessége összehangolni a gyógyszerek árát. Márpedig a Köztársasági Egészségbiztosítási Intézet amikor az idei gyógyszerellátást és a gyógyszerárakat megtervezte, nem számolt azzal, hogy drágításra kerül sor ebben az esztendőben. Egyelőre szigorúan tartják magukat a tervhez. Szerencsére a gyógyszerpiacon is működik a konkurencia, így a versenyképességnek köszönhetően szinten tudják tartani az árakat. Egy időben sztrájkfenyegetés is volt a Srbolek részéről, de nem kell attól tartani, hogy gyógyszerhiány lép fel.

Bennünket természetesen az érdekel, hogy mi a helyzet a vajdasági gyógyszerpiacon. Branislav Kostić, az Apoteka Novi Sad gyógyszergyártó és -forgalmazó intézmény igazgatóhelyettese a következőket mondta:

– A minisztérium illetékesei cáfolják, hogy bármelyik gyógyszer ára emelkedni fog, erre vonatkozólag nincs információnk, tehát határozottan kijelentem, hogy hozzánk egyáltalán nem érkezett hivatalos közlemény az áremelésre vonatkozólag, így szó sincs gyógyszerdrágulásról – mondta.

A gyógyszerhiányra vonatkozó felvetésre a következőképpen reagált:

– Mit jelent egyáltalán a gyógyszerhiány? Ilyesmiről nálunk nem beszélhetünk, hiszen a krónikus betegek rendszeresen megkapják gyógyszereiket, mi ezt előre tudjuk tervezni két-három vagy akár hat hónapra is, annyi tartalékkal rendelkezünk, hogy a krónikus betegek folyamatos ellátásban részesüljenek. Jelenleg nem tudok olyan gyógyszerről, amely hiányozna a piacról, előfordulhat, hogy bizonyos orvosságból Szerbia-szerte kisebb mennyiséggel rendelkezünk, de ez még nem jelent hiányt. A közelmúltban kisebb mennyiségben volt jelen a szerbiai piacon a Rivotriva, de nálunk itt Vajdaságban van belőle. Előfordulhat, hogy három-négy gyógyszerrel csak meghatározott számban rendelkezünk az adott pillanatban, de ez meglehetősen gyorsan kiegyenlítődik.

A gyógyszergyártók emelhetik-e önkényesen a termékeik árát?

– Még véletlenül se, miniszteri rendelet alapján dolgozunk, amilyen utasítást küldenek nekünk az árra vonatkozólag, ahhoz kell tartanunk magunkat. Az áremelésre különösen érzékenyek, szó se lehet az önkényes árváltoztatásról, jobban mondva ez csak az áremelésre vonatkozik, az árcsökkentés szóba jöhet.

Vonatkozik ez a magángyógyszertárakra is?

– Nem vagyok kompetens ebben a kérdésben. Erről nem nyilatkozhatom.

Észrevettek-e valamilyen ingadozást a gyógyszerpiacon az utóbbi egy hónapban?

– Nem, szó sincs róla, eddig minden gyógyszert, legyen az behozatali vagy hazai, amelyet megrendeltünk a központi ellátó drogériából mind rendre megkaptuk, ha pedig valami gond adódik, akkor a Köztársasági Egészségbiztosítási Intézet újvidéki fiókjához fordulunk és nyomban megoldják a helyzetet. Természetesen írásos formában adjuk le a rendeléseket és a központból 2-3 nap alatt megérkezik a kért gyógyszer.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás