2024. november 27., szerda

Rejtett izmok tornája nem csak nőknek

Napi 7 perc intim torna 10 hét alatt mérhető változást hoz – Kortól, nemtől függetlenül bárki edzheti alhasi izmait

Kriston Andrea

Az alhas területe sok tabuzónát rejt, de Kriston Andrea egészségtanár, az intim torna kifejlesztője magyarországi tanfolyamain humorral és derűvel, nyíltan beszél ezekről a testrészekről. Andrea az egri Tanárképző Főiskolán végzett testnevelés-biológia szakon, mellette a Testnevelési Főiskolán atlétika edzői, majd tanári végzettséget szerzett, de egyik intézményben sem tanították a medencealapi izmok fontosságát. 1986-ban, amikor örömvezérelt testnevelést”kezdett tanítani Kazincbarcikán, természetesen bukkant föl belőle az a tudás, amit ma már Kriston intim torna (KIT) néven tanít, és a módszert már sok helyütt külföldön is ismerik. Olyan nőknek, férfiaknak és gyerekeknek szóló egészségnevelő programról van szó, ami az alhas izmainak, kötőszöveteinek és szerveinek védelmére vagy már kialakult panaszok, tünetek megszüntetésére, mérséklésére irányul.

24 évesen szülte első gyermekét, a KIT története ekkor kezdődött. A nőgyógyásza által javasolt plasztikai műtét helyett a kazincbarcikai gyakorlatokat kezdte el végezni, és 6 hét alatt csodát művelt. Milyen gyakorlatok voltak ezek, és milyen eredményt hoztak?

– Nagyon egyszerű, ötperces összehúzó gyakorlatok voltak ezek különböző testhelyzetekben. Miután úgy szocializálódtam, hogy intim témákról nem beszélünk, ezért az intimitás területén jelentkező nehézségekről, tünetekről sem esett szó. Ezeknek az izmoknak az edzhetőségéről sem lehetett hallani. Szülés után az orvosom közölte velem, hogy ugyanolyan problémám lesz, mint az összes többi szülő nőnek: nem tudom a záróizmaimat többé ugyanúgy működtetni, mint addig. A szülésre felkészítő könyvek arról nem ejtettek szót, milyen változás áll be szülés után egy nő életében, és hogyan lehet erre felkészülni. A szülés csodálatos élménye után azt kellett tapasztalnom, hogy a testem megváltozott, ráadásul ott, ahol nem is látom. Az orvosom annyit mondott: szült nő vagyok, és innentől kezdve mindig úgy fogok kinézni, mint egy szült nő. Ha nem tudom ezt elfogadni, marad a plasztikai műtét. Ekkor kezdtem el mozgatni a medencealapi izmokat, és éreztem a változást: feszes lettem és az izmaim jól zárók. Az orvosom alig hitt a szemének, és a párkapcsolatomban is pozitív visszajelzést kaptam. Azóta a torna hatékonyságát rengeteg kismama igazolta vissza.

Milyen betegségek, tünetek esetén jelenthet megoldást az intim torna?

– Az aranyér például nagyon gyorsan és jelentős mértékben visszahúzódik a tornának köszönhetően, és megtanuljuk azt is, milyen rossz szokás miatt alakult ki, és hogyan kerülhető el a kiújulása. Ez tudatos életvezetést jelent. Ugyanez igaz herevisszér-tágulatra is. Nőknél az akaratlan vizeletvesztésre van nagy hatással: a hasi nyomásra (tüsszentés, köhögés, nevetés, futás, préselések) bekövetkező akaratlan vizeletvesztést 92%-ban szüntettük meg a Szent Rókus Kórházban. Olyan izomgyengeségről van itt szó, amit a 18 éves lányok fele már megtapasztalt. Ezt az izomterületet megőrizhetjük és megerősíthetjük mindennapi tornával, ami a húgycső, hüvely és végbél gyorsaságára, állóképességére és erejére hat ki. Ha izmaink visszanyerik támasztófunkciójukat, azzal belső szerveinket is megtámasztjuk, megemeljük.

A szemléletváltás hogyan segíti a torna hatékonyságát?

– Van egy mottónk: változol vagy elváltozol. A tornával párosuló szemléletváltás lényege az, hogy az altestünk miatt érzett gyerekkori bűntudat, szégyenérzet megszűnjön. Sok felnőtt sajnos gátlásokkal kezdi meg a szexuális életét, és erről sem beszélünk. Később isaz elfojtott érzések tüneteket okoznak: a prosztatagyulladás, a hüvelygyulladás, a megfogantatási nehézségek, a görcsös záróizmok, a húgyhólyag-gyulladás, a mióma, a ciszta, az endometriózis, a nemi vágy csökkenése, a merevedési problémák mögött gyakran találni érzelmi problémát. Mondok egy példát: egy férfi prosztatagyulladással jött hozzám, és azt várta, hogy a torna segít ezen. Így is volt, de kiderült, hogy a probléma azóta létezik, amióta a felesége gyereket akar, ő viszont még nem, de nem meri ezt elmondani a feleségének. A fájdalmas gyulladás segítette őt abban, hogy kisebb eséllyel foganjon meg a gyermek.

A torna központi része a szokásáthangolás. Ez mit jelent?

– Megtanuljuk, hogy a mindennapos tevékenységeink során hogyan védjük a hasi szerveket, miként segítsük funkcióikat, hogyan kerüljük el a vénák tágulását, a szövetek megnyúlását. Ezek során a résztvevők megtanulják a helyes ürítést, a megfelelő testtartást, a szexualitás során hasznos intim teendőket, melyek védik a női és férfi szervezetet.

A férfiaknak szóló gyakorlatok milyen problémákra jelenthetnek megoldást, illetve megelőzést?

A férfi intim torna alkalmas az aranyér, a here és hímvessző körüli visszértágulat, illetve a záróizom gyengesége miatti utócsepegés, gyenge ondólövellés megelőzésére vagy a kialakult panaszok megszüntetésére, és prosztataproblémák, emésztési nehézségek, potenciazavarok kezelésére is jó. Ez esetbenazt tanulja meg a férfi, hogy mi az, amit ő maga tehet az egészségéért. Gyakran esünk abba a hibába, hogy az orvoson kérjük számon azt, ami a mi mulasztásunk. A férfiak lehetőséget kapnak arra, hogy kiépítsék a potenciabiztonságukat, növeljék a tesztoszteronszintjüket, a magömlés szabályozásával pedig nagyobb sikerélménnyel élhetik a szexuális életüket.

A gyermekek mikortól és milyen problémákkal jöhetnek?

– Ha már kommunikációképes a gyermek, jöhet hozzánk, velük egyénileg foglalkozunk. A leggyakoribb probléma az, hogy komoly székrekedése van, nem zár a végbélzáró izma, vagy nem tudja jól zárni a húgycsövét. Ez nem azonos az éjszakai bepisiléssel, ilyenkor ugyanis vizeletvesztésről beszélünk. Gyakran ilyenkor is pszichés hátteret találunk.

Aki nem tud részt venni csoportos tréningen, könyvből, dvd-ről el tudja-e sajátítani a gyakorlatokat?

– Igen. Most volt épp nálam a Vajdaságból egy nő, akinél az volt a tét, hogy vagy megerősíti az izmait, vagy méheltávolításon esik át. Amikor eljött, könyvből és dvd-ről már megtanulta a gyakorlatokat, és nagyon ügyesen ment neki. A könyvben ugyan csak az alapok szerepelnek, de ő már ezekkel is elérte azt, hogy képes volt mozgatni az izmait, és tudott erősen zárni velük.

Az orvostársadalom hogyan viszonyul a KIT-hez?

– A Magyar Nőorvos Társaság Uroginekológiai Szekciójának vezetőségi tagja vagyok. Az orvosok elfogadják ugyan a módszeremet, de más eszközzel dolgozik egy orvos, és mással segítek én. Van olyan orvos, aki bár tudja, hogy sokat segít az intim torna, izomgyengeségre mégis műtétet javasol, pszichoszomatikus tünet esetén pedig gyógyszert ír fel. Kevés orvos alkalmazza a saját életében a KIT-et, ezért nem is adhat róla hiteles információkat. Persze egyre több orvos javasolja klienseinek a tréninget. Most zárult le egy sikeres kutatásunk a Debreceni Urológiai Klinikával prosztataeltávolításon átesett férfiak rehabilitációjában. A módszer eredményességét a héten mutatják be egy közép-európai konferencián.

Vannak gyakorlatok, sportok, amelyek Ön szerint nőknek nem javallottak, ilyen például a futás, ami hasznos ugyan, de bizonyos szabályokat be kell tartani.

– A futás remek sport, feltéve, ha helyesen végezzük: minimális föl-le mozgással, osonva, puha, kis léptekkel, erős záróizmokkal. Ha nem így kocogunk, a zökkenések miatt belső szerveink is rázkódni fognak. A gyenge izmok miatt minden harmadik nő észlel vizeletvesztést éppen sport közben, ezért az ugrálós fitnesz és a préseléssel járó gyakorlatok sem valók egy felnőtt nőnek. A Szent Rókus Kórházban a Magyar Sporttudományi Társasággal közösen mértük ki azokat a mozgásokat, melyeket a női sportból száműzni kellene. A függőleges testhelyzetben végzett terpesztéseket, préseléses gyakorlatokat is érdemes elkerülni. 437 nő töltött ki kérdőívet az aranyér kapcsán, közülük 168-nál ez a tünet az erőgépek használatakor jelentkezett vagy erősödött. Alkalmazkodnunk kell ahhoz, hogy gyenge kötőszövetünk van: a cipekedést engedjük át a férfiaknak, és súlyzós gyakorlatokat csak vízszintesen végezzünk! Ne engedjünk a divatirányzatoknak a sportban, mert azok általában elhanyagolják a nő belső szerveinek a védelmét!

Kortól, állapottól függ-e a tornagyakorlatok alkalmazhatósága?

– A gyakorlatokat a várandósság elejétől a szülésig lehet végezni, és lombikbébiprogramban részt vevőknek is ajánlottak, mert segítik a tapadást, és erősítik a szervek funkcióját. Császármetszés esetén támogatják az alhasi izmok regenerálódását. Idősebbek is örömmel veszik kezükbe az egészségüket: több mint 10 évig foglalkoztam a Rókus kórházban idősebb hölgyekkel, és a tornának köszönhetően megemelkedtek a szerveik, javult a vizelettartásuk, megszűnt a székrekedésük. Orvosi műszerekkel is mértük a változást: 10 hét alatt átlagosan 132 százalékos szorítóerő-növekedést értünk el medencealap izomzatában. Ezért arra biztatok minden férfit és nőt, hogy altesti izmaik edzése ugyanolyan napi rutin legyen, mint a reggeli és esti fogmosás. Ez nem több mint 7 perc esti torna.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás