A Merck, Sharp & Dohme (MSD) gyógyszergyártó cég az Asztmás gyerekek jogaiért küzdő társaság közreműködésével szeptember folyamán Visszatérés az iskolába címmel akciót szervez, melynek fő célja megismertetni a nyilvánosságot a szóban forgó betegséggel és annak kísérőjelenségeivel.
Az akció egész Szerbia területére ki fog terjedni, különösen érinteni fogja a nagyobb városokat: Belgrádot, Újvidéket, Ništ és Kragujevacot. Az említett városok általános iskoláiban oktatóműhelyeket hoznak majd lére, ezekben az orvosok a résztvevőket megismertetik az iskolapadokba visszatérő gyerekek asztmás tünetei rosszabbodásának megelőzési lehetőségeivel.
A szeptemberi tanévkezdés minden évben az asztmás tünetek erősödését vonja maga után, mivel a gyerekek akaratlanul is ki vannak téve a különféle tüneteket előidéző tényezők hatásainak. Ennek többnyire az az oka, hogy az asztmás tanulók nagy része a nyári hónapokban szünetelteti a terápiát, s visszatérve az iskolába a por, atkák, testmozgás vagy vírusos fertőzések negatív hatásaira reagálva állapotuk rosszabbodhat, rohamok jelentkezhetnek. Ezeket az állításokat azok a világszintű kutatások is bizonyították, amelyek kimutatták, hogy az iskoláskorú gyerekek esetében az asztmás roham okozta kórházi kezelések száma szeptember folyamán nagyobb, mint az év bármely hónapjában.
Noha egy komoly betegségről van szó, manapság már együtt tudnak vele élni a gyerekek, természetesen megfelelő felügyelet és gyógyszeres kezelés mellett, ami szavatolja, hogy az asztma csupán minimális mértékben befolyásolja az illető mindennapjait. Az asztmás tüneteket enyhítő gyógyszereket hagyományos módon inhalátor segítségével juttatták a légutakba (inhalációs terápia), azonban ma már lehetőség van hormonmentes terápia alkalmazására is, amely során a gyógyszerbevitel tabletták formájában történik. E gyógykezelés bizonyítottan alkalmazható mind felnőtteknél, mind gyerekeknél. A kezelőorvos feladata, hogy minden páciens esetében személyre szabott gyógyszeres kezelést, esetleg többfajta terápia ötvözetét alkalmazza, míg a páciens és a szülők feladata a betegség részletes megismerése, az ellenőrzések rendszeres lebonyolítása, illetve az előírt terápia betartása.