2024. július 16., kedd

Ha hosszú a várakozási lista...

...Máshová is mehet a beteg – Dr. Csengeri Attila tartományi egészségügyi miniszter a gyakorlati tudnivalókról

Dr. Csengeri Attila tartományi egészségügyi minisztert azzal a kérdéssel kerestük fel, magyarázza el, vajon megfelel-e a valóságnak az, hogy ha a beteg egy adott egészségügyi intézményben bizonyos időn belül nem tudja elvégezni a számára szükséges vizsgálatot, akkor ezt megteheti máshol is, méghozzá állami költségen. A következő választ kaptuk:

– A sürgősségi vizsgálatot mindig el fogják végezni, ez magától értetődik. Viszont ha olyan vizsgálatról van szó, amely nem minősül sürgősséginek, de az adott vizsgálat szükséges a diagnosztizáláshoz, egy betegség kiderítéséhez, és azt egy meghatározott egészségügyi intézményben nem tudják elvégezni 30 napon belül, akkor a betegnek joga van elmenni más egészségügyi intézménybe vagy akár magánrendelőbe. Ebben az esetben a költségeit vissza fogják fizetni. Valóban létezik ez a rendelkezés, persze a visszatérítéshez meghatározott szabályoknak eleget kell tenni, például az adott kórháznak, ahol nem tudják elvégezni a vizsgálatot, ki kell adnia egy igazolást, amit hitelesíteni kell, és ennek alapján a beteg kérheti a költség visszatérítését.

• Erről egy bizottság dönt?

– Nem, a kórház igazgatója írja alá azt a formanyomtatványt, amelyet a beteg kérésére az adott esetre vonatkozólag kitöltenek. Azokra a vizsgálatokra vonatkozik ez, amelyekre a várólista érvényes. Főleg diagnosztikai vizsgálatokról van szó, mint például ultrahang- vagy CT-vizsgálat.

• Az, hogy a beteg mikor fordulhat más egészségügyi intézményhez az adott vizsgálat elvégzéséért nyomban kiderül ott, ahol várólista van, mert a pácienset nem tudják mondjuk 30 napon belül besorozni a várakozók közé, tehát például három napon belül megteheti azt, hogy elmegy másik intézménybe?

– Az intézményekben a várólistát folyamatosan vezetik és veszik jegyzékbe az ott várakozó betegeket. Ez nem szentírás, mert időközben a lista módosulhat, például azért, mert a betegek nem jelennek meg az adott időpontban, de más változás is közbejöhet. Ezért a kérelmező betegnek nem fogják nyomban kiadni az igazolást arra vonatkozólag, hogy nem tudja bizonyos határidőn belül elvégezni a vizsgálatot, hanem valószínűleg erre 30 napon belül kerül sor. Tehát ha a beteg nem kerül sorra 30 nap alatt, abban az esetben kaphatja meg az igazolást. Hozzáteszem, hogy a betegek nagy része nem igényli ezt az igazolást, mert ragaszkodik ahhoz, hogy abban az egészségügyi intézményben végezzék el számára a vizsgálatot ahova tartozik, mert úgy ítéli meg, hogy ott kap kellő színvonalú szolgáltatást. Ezért nem áll el a szándékától, mégha egy kicsit tovább is kell várnia.

• Persze, csak ha tud várni, ha viszont sürgős számára, akkor bizonyára gyorsabban cselekszik.

– Fontosnak tartom nyomatékkal kiemelni, hogy a sürgősségi vizsgálatokat mindenütt azonnal el kell végezni, ilyenkor nincs várakozási lista, annak nyomban meg kell történnie. Az más lapra tartozik, hogy a beteg bizonyos vizsgálatot sürgősnek ítél-e meg vagy sem. Ha a betegsége szempontjából úgy érzi, hogy sürgősen el kell végezni a vizsgálatot, az egy dolog, viszont szakmai szempontból felülvizsgálják ezt a kérdést, s ez a mérvadó döntés. Sürgősségi vizsgálatnak számít, amit egy akut betegség igazolására el kell végezni, mert mondjuk az adott beteget sürgősen meg kell műteni. Ilyen esetben néhány órán belül szükség van a vizsgálat eredményére, s akkor ezt meg is teszik. Ha viszont nem áll fenn ilyen eset, akkor következik a lista alapján történő várakozás – hangsúlyozta dr. Csengeri Attila.