2024. szeptember 4., szerda

Túlsúlyosság világszerte

Az uniós gyerekek húsz százaléka kövér

A túlsúlyosság egyre komolyabb egészségügyi problémává válik világszerte. Az Európai Unióban élő gyermekek mintegy 20 százaléka kövér vagy elhízott. Ez súlyos egészségügyi veszélyt jelent: korán megjelenő cukorbetegséget, magas vérnyomást, az ízületek fejlődésének zavarait. Ráadásul a túlsúlyos gyerekből sokkal gyakrabban lesz kövér felnőtt, mint a súlytöbblet nélkül növekedőből.

Egy német tanulmány öt éve azt vizsgálja, hogy a 2–10 éves európai gyerekek egészségét, fejlődését milyen módon és mértékben befolyásolja az étkezés, életmód és társadalmi környezet. A megfigyelések legújabb eredményei szerint a tízévesnél fiatalabb gyermekek körében több lánynak van súlytöbblete, mint fiúnak. Az EU déli részének országaiban minden ötödik gyerek túlsúlyos, míg az északi országokban a kövérek aránya csak öt százalék. A kutatók szerint a gyermekkori elhízás szorosan összefügg azzal, hogy ez a korosztály úgy eszik, hogy közben nézi a televíziót. A svéd gyerekeknek legfeljebb egynegyede eszik tv-nézés közben, míg az olaszok többsége a képernyő előtt ülve fogyasztja el ennivalóját. Ez nyilvánvalóan csak egy az elhízással kapcsolatos tényezők közül, de érdekes és elgondolkoztató. Svédországban a kicsik sokkal kevesebb cukrozott üdítőt isznak, mint délebbi országokban élő kortársaik. A kulturális szokásoknak megfelelően a vizsgálatban részt vevő svéd gyerekek között senki sem evett heti három édességnél többet, és csak egy százalék fogyasztott háromnál több szeletnyi süteményt. Ezzel szemben a svéd kicsinyek 40 százaléka evett naponta friss gyümölcsöt, és ők fogyasztották a legtöbb nyers zöldséget is. Az északi gyerekek 60 százaléka kapott heti egy–három alkalommal valamilyen friss zöldségfélét. Az iskoláskor előtti időszakban a kicsik fele fogyasztott zöldséget, valamilyen módon földolgozva naponta legalább egyszer, míg Olaszországban és Ciprusban az ilyen gyerekek aránya csupán 20 százalék. Az egészséges étkezéshez ezt az arányt helyes lenne növelni. A tanulmány készítői 16 224 gyereket vizsgáltak, szüleikkel együtt. A gyerekek életkora 2–10 év volt. A vizsgálat Magyarországon is folytatódik azzal a céllal, hogy segíthet az egészséges gyermekkori életmód kialakításában.

A táblázat nagyítható, kattintson rá

Szerbiában a lakosság 18 százaléka túlsúlyos, a felmérések szerint állapotuk komolysága miatt mintegy százezerre tehető azoknak a száma, akiknél sebészeti beavatkozásra lenne szükség. A gyomorgyűrű az egyik legbiztonságosabb, leghatékonyabb eszköz a súlyos elhízás kezelésében. A sebészeti eljárást a hazai orvosok is végzik, indokolt esetben a betegbiztosító állja a költségeket. A többórás műtéti beavatkozás altatásban, steril és speciális műtéti körülmények között, egyedi teherbírású műtőasztalon történik. Az operációt követő súlyvesztés jelentős és tartós javulást eredményez az elhízott betegek életminőségében. A nyár folyamán (Szerbiában első alkalommal) a szerb orvosok norvég kollégákkal közösen kilenc – a túlsúlyosság miatt életveszélyes egészségügyi állapotba került – beteget műtöttek meg.