2024. szeptember 4., szerda

Széles körű kampány

Január 21–28. – az európai méhnyakrák -megelőzés hete

Az európai méhnyakrák-megelőzési hét nemzetközi kezdeményezés, amelyet az idén immár hatodik alkalommal hirdet meg az Európai Méhnyakrák Szövetség azzal a céllal, hogy felhívják a lakosság, a szakma és a döntéshozók figyelmét arra, hogy ma már egyetlen nőnek sem kellene méhnyakrákban meghalnia, hiszen a védőoltás és a szűrés együttes alkalmazásával kivédhető, illetve időben felismerhető és gyógyítható ez a betegség.

Európában a méhnyakrák még mindig – a 45 év alatti nők körében – a második leggyakoribb halálok, évente 25 ezer nő halálát idézi elő, és a becslések szerint minden esztendőben mintegy 55 ezer új méhnyakrákos beteget diagnosztizálnak.
Szerbiában is súlyos a helyzet. Hazánkban a méhnyakrák a második leggyakoribb daganatos megbetegedés és a negyedik leggyakoribb halálok. Évente több mint 500 szerbiai nő hal meg méhnyakrákban, és mintegy 1400 esetben diagnosztizálnak újabb megbetegedést. A legújabb felmérés adati szerint Szerbiában az első nőgyógyászati vizsgálatra jelentkezők átlagéletkora 21,3, míg minden tizedik 20 évnél idősebb nő sohasem volt nőgyógyásznál.
Az európai hét kapcsán megszervezett felvilágosító kampány célja, hogy minden nő, életkorra való tekintet nélkül, tudatában legyen annak, hogy a védőoltás és a rendszeres szűrés együtt a méhnyakrák elleni védekezés leghatékonyabb módszere. Ebben az időszakban Európa-szerte különböző programokkal, ismeretterjesztő előadásokkal, kiadványokkal, tanácsadással kívánják felhívni a figyelmet a megelőzés fontosságára.
A méhnyakrákot a humán papillomavírus (HPV) rákkeltő típusai okozzák.
A fertőzés nagyon gyakori: becslések szerint a szexuális életet élő nők több mint 80 százaléka megfertőződik a vírussal valamikor az élete során. A HPV-fertőzés azonban nem egyenlő a méhnyakrák kialakulásával: a legtöbb HPV-fertőzés 12–18 hónap alatt megszűnik a szervezet természetes immunvédekezése következtében. A tartós fertőzések azonban tünetmentesen, és hosszú évek során alakulhat ki a méhnyakrák. Egy korábban átvészelt HPV-fertőzést követően nem alakul ki megfelelő védettség, így a nők életük folyamán többször is megfertőződhetnek HPV-vel.
A méhnyakrák kialakulásában élen járó rizikófaktorok: nemi fertőzések (HPV-humán papillomavírus), dohányzás, gyenge immunrendszer, szexuális partnerek gyakori cseréje, valamint különböző lelki okok is közrejátszhatnak a betegség kialakulásában.
A szakemberek ismételten emlékeztetnek arra, hogy minden 25 évnél idősebb hölgy évente egyszer feltétlenül jelentkezzen szűrővizsgálatra a nőgyógyászánál.