2024. szeptember 4., szerda

A méhnyakrák megelőzése a fiataloknál

Tavaly az Ú

dr. Túró Lídia



A méhnyakrákot szűréssel időben fel lehetne ismerni és gyógyítani, mégis a nők körében a második leggyakoribb rosszindulatú daganat. A legtöbb esetben azoknál a negyven éven felüli nőknél fedezik fel (de sokszor fiatalabbaknál is), akik nem jártak rendszeresen nőgyógyászati vizsgálatra, illetve nem végezték el a rendszeres szűrővizsgálatot – az úgynevezett Papanicolaou-tesztet (Papa-tesztet).

A méhnyakrák kialakulását okozhatják környezeti és genetikai (öröklődési) tényezők, valamint személyes tényezők is, mint a dohányzás, amely egyébként sok más rosszindulatú daganat keletkezését idézi elő. Nagyon fontos tudatában lennünk annak, hogy a kockázati tényezők jelenléte még nem jelenti azt, hogy biztosan megbetegszünk. Ez csupán arra utal, hogy annál a személynél, akinél az összes többi körülmény egyforma, nagyobb a megbetegedés valószínűsége, mint annál, akinél az említett kockázati tényezők nincsenek jelen.
A méhnyakrákot előidéző fő tényezők közé tartozik a humán papillómavírus (HPV), a nemi élet korai megkezdése, a szexuális partnerek gyakori váltogatása (promiszkuitás), szexuális kapcsolat létesítése olyan férfiakkal, akiknek több szexuális partnerük volt/van, illetve akik korán kezdtek nemi életet élni. A méhnyakrákos nők nem mindegyike HPV-fertőzött, tehát a betegség kialakulásában más okok is szerepet játszanak. A méhnyakrák kialakulásának esélyét növeli, ha valakinek egyéb, szexuális úton terjedő betegsége van (például klamídia, herpesz), ezenkívül a dohányzás, a tartósan legyengült immunrendszer (pl. HIV-fertőzés hatására) is hozzájárulhat a betegség kialakulásához, mivel ilyenkor a szervezet kevésbé képes megbírkózni a vírusfertőzéssel. A genetikai hajlam is szerepet játszhat a méhnyakrák kialakulásában.
A kutatások szerint a legtöbb szerbiai fiatal 15–17 éves korban kezd nemi életet élni. Sok fiatal a következőképpen gondolkodik: „Most kezdtem csak a szexet, csak egy-két partnerem volt. Nekem biztos nincs nemi fertőzésem.” A valós helyzet viszont az, hogy ezeknek a fiataloknak a 24 százaléka egy éven belül valamilyen nemi fertőzést szerez. Ezért szükséges, hogy a fiatalok egy évvel a nemi élet megkezdése után ellátogassanak a nőgyógyászhoz, aki egyidejűleg elvégzi a nemi fertőzések vizsgálatát és a Papa-tesztet. Ahhoz, hogy a fiatalok megalapozott, okos döntéseket tudjanak hozni, hogy ezáltal elkerülhessék a fölösleges kockázatokat – a nem kívánt terhességeket, a szexuális úton terjedő és más nemi betegséget, beleértve a méhnyakrák kialakulását is felnőtt korban – elengedhetetlenül fontos a szexuális felvilágosítás, a szexuálhigiéna és az ismeretterjesztő munka.

A méhnyakrák általában igen lassan, hosszú évek során fejlődik ki (akár 10 év is szükséges az előrehaladott méhnyakrák kialakulásához), ezért ez az egyik legkönnyebben felfedezhető, kiszűrhető, megelőzhető és gyógyítható rosszindulatú daganatfajta. A korai stádiumban felfedezett méhnyakrák százszázalékos biztonsággal kezelhető, ezért nagyon jelentős a megelőzés, illetve a tünetmentes állapotban, korai stádiumban történő felfedezés. A szűrővizsgálatot a nemi élet megkezdésekor, illetve legkésőbb 18 éves kortól ajánlatos évente egyszer elvégezni. Érdemes megemlíteni, hogy a Papa-teszt elvégzéséhez szükséges mintavétel nem fájdalmas, csak kissé kellemetlen. A nőgyógyász sejtmintát vesz (kenetet) a méhnyak hüvelyi felszínéről és a nyakcsatornából, azután fixálja a kenetet, majd mikrószkóp segítségével elemzi. A nőgyógyászati szűrővizsgálat során a szeméremtest, a hüvely és a méhnyak sokszoros nagyítással történő megtekintése és a női nemi szervek tapintásos vizsgálata során nemcsak a méhnyakrák megelőző állapotai, hanem egyéb daganatos és nem daganatos betegségek is felismerhetők.
Az Újvidéki Egyetemista-egészségvédelmi Intézetben (ÚEEI) a 19–26 éves egyetemista lányok számára a Papanicolaou-teszt szűrővizsgálat elvégzése a rutin nőgyógyászati vizsgálatok közé tartozik. 2011-ben az ÚEEI-ben 2004 egyetemista lány esett át a Papa szűrővizsgálaton, egyiküknél sem találtak rosszindulatú elváltozást. Jelenleg az intézményen belül egy nőgyógyász végez citológiai elemzést, 2012-ben viszont tervben van még egy nőgyógyász kiképzése ezen a téren, így még több fiatalnál végezhetünk majd méhnyakrákszűrést.
A fiataloknál különösen fontos az orvos és a páciens közötti jó kapcsolat, az előítéletektől mentes bizalmi viszony megteremtése. Gyakran ennek hiánya, illetve a fiataloknak a diszkriminációtól, megbélyegzéstől való félelme vezet ahhoz, hogy nem vesznek igénybe ilyen és ehhez hasonló szolgáltatásokat.
Az ÚEEI-ben működő nőgyógyászati rendelő ifjúságbarát egészségügyi szolgáltatást nyújt fiatal egyetemista nők számára, azok szexuál-higiéniájának, nemzőszervi egészségének megőrzésére. A fiatalok gyakran szégyenlősek vagy bizonytalanok, ezért az ÚEEI-ben dolgozó nőgyógyászok arra bátorítják a lányokat, fiatal nőket, hogy félelem- és szégyenérzet nélkül beszéljenek egészségi állapotukról.


Tanács fiatal nőknek, lányoknak: