2024. szeptember 4., szerda

Dohányfüstmentes nap

Csak szakfelügyelettel lehet teljesen leszokni a dohányzásról
Az első cigaretta elszívása vagy el nem szívása egyéni döntésen áll, ám néhány évig tartó dohányzás után, amely idő alatt a szervezet folyamatosan károsodik, már függőség alakul ki. Ekkor pedig már a dohányzásról való lemondás rendkívül nehézzé, sokak számára lehetetlenné válik. Sok helyen, a dohányzás egészséges alternatívájaként, az elektromos cigarettákat kínálják. A szakvélemény szerint ezek a termékek szinte azonnali változásokat okoznak a légutakban és egyáltalán nem olyan biztonságosak, mint amilyennek hirdetik őket.A téma kapcsán Vesna Imbronjev, az Újvidéki Egészségház Prevenciós Központjának vezetőjével beszélgettünk el.

– Az elektromos cigaretta elemmel működő készülék, segítségével a dohányosok folyékony nikotint lélegezhetnek be füst formájában. Az alapelképzelés szerint ezáltal a dohányosok anélkül jutnak a kívánt nikotinhoz, hogy a cigarettafüstben lévő káros anyagok a szervezetükbe kerüljenek. Ez azt jelenti, hogy a dohányos továbbra is nikotinfüggő marad, egyetlen különbség a valódi cigarettával szemben, hogy nincs az a minetgy 4000 káros anyag, amennyi a valódi cigaretta égése során keletkezik. Ha valaki valóban szeretne leszokni a dohányzásról, akkor a fő cél az, hogy megszűnjön a függőség. Az ún. e-cigik esetében idő kérdése, hogy mikor tér vissza a dohányos a valódi cigarettára – mondta Vesna Imbronjev, és hozzátette, hogy ha valaki leszeretne leszokni a dohányzsáról, legjobb, ha ezt szakfelügyelettel teszi.
Az Újvidéki Egészségház Prevenciós Központja által szervezett ingyenes leszoktató programok már évek óta sikeresnek bizonyulnak.
– Tanfolyamaink iránt jelenleg megnőtt az érdeklődés, és ez a cigaretta árának emelkedésével magyarázható. Ugyanis a leszokáshoz szükséges elszántságot bizonyítottan két erős motívum váltja ki: elsősorban az ember egészsége, de az anyagi helyzet is lényegesen hozzájárul ahhoz, hogy valaki dohányzik-e vagy sem. A legutóbbi csoportunk egyik résztvevője kiszámította, hogy egy év alatt több mint 700 eurót költött el cigarettára. Ez jelentős összeg, amellyel a dohányzás helyett mondjuk inkább befizethette volna a nyaralást. A kutatások adatai azt mutatják, hogy ha a cigaretta 10 százalékkal megdrágul, a dohányosok 4-5 százaléka automatikusan nemet mond e káros szenvedélynek – mondta Imbronjev.
– Kognitív-behaviorális szemléleten alapuló módszerrel dolgozunk, a program sikeressége 60 százalékos. Az öt napig tartó terápia során a csoport tagjai mindennap ugyanabban az időben találkoznak. Egészséges életmóddal kapcsolatos témákat dolgozunk fel különböző technikákkal. A leszokási tünetek leküzdésében a csoportterápia bizonyult leghatékonyabb módszernek, mivel a résztvevők egymáson igyekeznek segíteni, egymást támogatják a legnehezebb pillanatokban. Ez a támasz adja a leszokáshoz szükséges erő 50 százalékát. Vannak azonban olyanok is, akiknek nehéz mások előtt megnyílni, a problémáról beszélgetni, ezek individuális (egyéni) terápián vesznek részt.
Az Újvidéki Egészségház Prevenciós Központja újabb dohányzásleszoktató tanfolyamot indít február 6-án este 6 órakor. A 021/479-0668-as és a 064/80-88-120-as telefonszámokon, illetve a cpznovisad@gmail.com e-mail címen jelentkezhetnek mindazok, akik szeretnének leszokni a dohányzásról és úgy érzik, hogy ebben szükségük van segítségre. Az öt napig tartó ingyenes program keretében a résztvevők tudomást szerezhetnek a leszokás módszereiről és annak jótékony hatásairól. Az érdeklődőket a Pirosi utca 102. alatt várják az egészségház Prevenciós Központjának munkatársai.
A dohányzás egészségkárosító hatásairól számos szakirodalom létezik, és a mindenki számára jól ismert mondat: „A dohányzás súlyosan károsítja az Ön és a környezete egészségét.” sajnos szóról szóra igaz. A cigaretta füstjével több mint 4000-féle káros anyagot lélegzünk be, ezek közül több mint 10 bizonyítottan rákkeltő. Ennek következtében a Prevenciós Központ munkatársai a dohányzásról való leszokás hat pozitív élettani hatására emlékeztetnek:



Érdekesség a leszokni vágyóknak
A nikotinéhség csökkenhet, ha a vese lassabban választja ki a nikotint. Ez a vizelet lúgosításával érhető el, vagyis minél több lúgos élelmiszer fogyasztásával, illetve a savas táplálékok csökkentésével. Néhány napon keresztül csak minimális mennyiségű fehérjét vegyünk magunkhoz (ez elsősorban a húsra, halra, tojásra és a gabonafélékre vonatkozik), de étrendünkből ne száműzzük a tejet és a tejtermékeket, mert a bennük található kalcium kissé lúgosítja a vizeletet. Fogyasszunk bőségessen káliumban és magnéziumban gazdag lúgos élelmiszereket (pl.gyümölcsöt, zöldségfélét).


Ma 10–12 óráig az újvidéki Mercator bevásárlóközpontban az Újvidéki Egészségház Prevenciós Központja, az Egyetemista egészségvédelmi Intézet, az április 7. Egészségügyi Középiskola aktivistái nyilvános rendezvényt tartanak a dohányfüstmentes nap alkalmából. Az érdeklődők részére a téma kapcsán különböző programokat szerveznek, például a cigarettát le lehet cserélni gyümölcsre; ezenkívül megmérik a kifújt levegő szénmonoxid-szintjét, kérdőíveket tölthetnek ki, tanácsokat kaphatnak, és jelentkezhetnek a leszoktató tanfolyamra is. Egyébként a programban részt vesznek azok is, akik befejezték az egészségház leszoktató tanfolyamát.