2024. szeptember 4., szerda

Légy jóban önmagaddal!

Az egészséges önbizalom és önértékelés építése

A kiegyensúlyozott és megelégedett élet elengedhetetlen feltétele az egészséges önbizalom, egészséges énkép, ami azt jelenti, hogy helyesen, reálisan látom saját magam, és megelégedettséget érzek magammal kapcsolatban. Amíg önmagammal nem vagyok rendben, amíg nem tudom elfogadni magam, addig másokkal sem tudok igazán jóban lenni, addig nem beszélhetünk örömteli életről. A lelki egészség egyik legfontosabb feltétele a helyes énkép. Milyen ez a helyes énkép?

Sem nem értékeli túl, sem nem becsüli alá azt, aki, ill. azt, amilyen. Elfogadja értékeit és korlátait is, békében van saját magával. Örömet adó, pozitív érzelmekkel eltöltő viszony (saját magunkkal). Mennyire örülünk saját magunknak? Mennyire vagyunk kibékülve kinézetünkkel, képességeinkkel, tulajdonságainkkal, eredményeinkkel? Milyen szemüvegen keresztül nézünk saját magunkra? Van a negatív irányba torzító szemüveg („ronda vagyok”, „kövér vagyok”, „buta vagyok”, „ügyetlen vagyok”, „mások mind jobbak” stb.), a pozitív irányba torzító („én vagyok a legokosabb, legszebb, legnormálisabb”) és a reális énkép, amely nem tagadja le a gyengeségeket, ugyanakkor értékeli az erényeket is. Nos, ez utóbbi nagy művészet és elérendő cél is egyben.

Mit jelent nem jóban lenni önmagammal?

Amikor kisebbrendűségi érzés gyötör, vagy alkalmatlannak érzem magam (pl. mint anya vagy férj, vagy számítógép-felhasználó), esetleg bűntudatom van amiatt, amilyen vagyok, és szégyellem magam, akkor nem mondhatom, hogy rendben vagyok. Ugyanúgy, ha kényszeresen meg akarok felelni másoknak, és folyton bizonyítani szeretném, hogy én is érek valamit, hogy nekem van igazam, az a gyenge önértékelésünkre utal. Mindennek sok következménye van, egyrészt érzelmi téren (félénkség, szorongás, bizonytalanság, önsajnálat, aggódás stb.), ugyanakkor a kapcsolatainkban is megmutatkozik (visszahúzódás, sértődékenység, félreértések, túlzott engedékenység vagy éppen agresszív leuralás formájában). Kevésbé tudunk teljesíteni a munkában, a feladatok megoldásában, alulmaradunk a mindennapi kihívásokkal szemben, és még az anyagi helyzetünkre nézve is jelentős hatást gyakorol.

Az egészséges önbizalom alapjai

Hogy helyes énképünk legyen, ahhoz 3 feltételnek kell teljesülnie:

Ha bármelyik hiányos vagy sérült, akkor az önbecsülésünk, önbizalmunk is sérült lesz. Bizony gyakran előfordul, hogy már kiskorban összeszedünk olyan hatásokat, amelyek „megnyirbálják” ezeket a tényezőket és hátrányosan befolyásolják önértékelésünket.

Szinte mindannyian úgy növünk föl, hogy többé-kevésbé sérül az önbecsülésünk, az önértékelésünk, a képességeinkbe vetett hitünk, vagyis az önbizalmunk. Közrejátszanak ebben a szülők, az iskola, a torz vallásosság, rossz társaság, kudarcok, kellemetlen élmények. A legártalmasabbak a romboló kritikák, a büntetések, a fenyegetések és a tiltások. Mindezek pedig mint emlékek, mint rossz programok ott „futnak” továbbra is a háttérben, ami erősen befolyásolja viselkedésünket, érzéseinket. Ezeknek a programoknak a kiiktatása, „átírása” sokszor nem egyszerű feladat. Adott esetben nem elegendő a sokat hangoztatott pozitív gondolkodás, hanem ún. belső gyógyulás kell hozzá: az érzelmi sérüléseink és fájdalmas emlékeink meggyógyulása. Ez adott esetben szakember segítségét is igényelheti.

A gyógyulást követően helyreáll az önbecsülésünk és megerősödik önbizalmunk. Már nem hajt bennünket a megfelelés kényszere, hinni tudunk képességeinkben, biztonságban érezhetjük magunkat, szerethetőnek, elfogadhatónak és értékelhetőnek tartjuk magunkat a hiányosságaink ellenére is. Nos, ez az az állapot, amikor jól érezzük magunkat a bőrünkben. Lássunk néhány dolgot, amit magunk is megtehetünk ennek érdekében.

Hogyan javíthatunk az énképen?

Azt mondják a szakemberek, hogy az egyik leghatékonyabb mód énképünk megváltoztatására az, ha elképzeljük magunkat olyannak, amilyen lenni szeretnénk. Pl. ellazult állapotban, behunyt szemmel elképzelem, hogy magabiztosan állok a főnökömmel szemben (akitől egyébként most rettegek). Ha ezt a gyakorlatot rendszeresen végezzük, az megváltoztatja a tényleges valóságot is, vagyis magabiztossá válhatunk. Csak kitartó gyakorlás kell hozzá. A magam tapasztalatából is tudom, hogy ez működik. A képzeletnek teremtőereje van.

A kimondott szó szintén teremtő erővel bír. Amint megváltoztatjuk a beszédünket (saját magunkról), megváltoztatjuk a valóságunkat is. Egy kis önfegyelmet megér, rajta hát!

Az is segít, ha leírjuk azokat a dolgokat, amiket jól csinálunk, amihez értünk, amit eddig elértünk. A lista rendszeres átnézése erősíti önbecsülésünket, hisz azt mutatja, hogy bizony képesek vagyunk rá. Amire nézünk, annak hatása alá kerülünk. Ez sorsdöntő szellemi törvény.

Sok jó tippem volna még, a helyből azonban nem futja. Az érdeklődőknek ajánlom az önbizalom-erősítő és énképformáló kurzust, amely jelenleg Szabadkán indult, és bármikor be lehet kapcsolódni (részletek a www.bonamental.rs honlapcímen).