2024. szeptember 4., szerda

Betegápolási segély – mikor, mennyi?

A tartományi székvárosban jelentősen megnőtt az igénylések száma
Titiana Žuržovan (fotó: Dávid Csilla)

A tavaly áprilisban hatályba lépett szociális védelmi t örvény, az anyagi támogatások körén belül, a beteg ápolási díjról is rendelkezik. Az effajta segélyre a törvény nem szab korhatárt, kizárólag a betegség súlyossága a mérce. A betegápolási segélyt a tartós gondozásra szoruló betegek a lakóhelyük területén lévő Szociális Központ révén igényelhetik. Fontos kiemelni, hogy a nyugdíjasok – néhány eset kivételével – ezt a jogot a Rokkantság és Nyugdíjbiztosítási Alap on keresztül valósíthatják meg. A témával kapcsolatban Titiana Žuržovan nal , az újvidéki Szociális Központ illetékesével beszélgettünk.

Kik jogosultak betegápolási segélyre?

– A tartományi székvárosban a betegápolási segélyt a gyermekek esetében a többi között a Down-kórban, autizmusban, paralízisben szenvedők, a felnőttek esetében pedig az agyvérzés, szklerózis multiplex, különböző törések, cukorbetegség következtében elvesztett végtagok és az Alzheimer-kór miatt tartós gondozásra szorulók igényelhetik. A lelki eredetű betegségben szenvedők nem jogosultak ápolási díjra – mondja Titiana Žuržovan.

A támogatás odaítélésekor több szempontot veszünk figyelembe, alapvetően a jogosultak három csoportba sorolhatók. Betegápolási segélyt azok a személyek kaphatnak, akik betegségük súlyossága – testi, érzékszervi, értelmi fogyatékosság, vagy egészségi állapotukban bekövetkezett változások – miatt tartósan gondozásra szorulnak, azzal a feltétellel, hogy ezt a jogot más alapon nem valósították meg. Akik ebbe a csoportba tartoznak, jelenleg havonta 8304 dinárt kapnak. A betegápolási segélyt a nyugdíjasok a Rokkantsági és Nyugdíjbiztosítási Alapnál valósíthatják meg, de azok a hazai állampolgársággal rendelkezők, akik külföldi nyugdíjat kapnak, a Szociális Központon keresztül igényelhetik, abban az esetben, ha abban az országban, ahonnan kapják a nyugdíjat, nem jogosultak betegápolási segélyre.

A következő csoportba tartoznak azok a betegek, akiknél az elsőfokúorvosi bizottság százszázalékos testi fogyatékosságot, illetve idegrendszeri és lelki eredetű, maradandó szervi károsodást állapított meg, valamint azok, akik esetében legfeljebb két 70 százalék feletti rokkantságot állapítottak meg. Ezek a betegek havonta 22 399 dinárt kapnak. Ebben az esetben is van kivétel a nyugdíjasokat illetően, mégpedig azok a nyugdíjasok, akik a Rokkantsági és Nyugdíjbiztosítási Alapon keresztül jogot szereztek a betegápolási segélyre és eleget tesznek a fent említett feltételeknek, a Szociális Központtól még bizonyos összegre, jelenleg 7768 dinárra jogosultak.

És végül a harmadik kategóriába tartoznak azok a szülők, akik legalább tizenöt éven keresztül ápolták fogyatékos vagy tartósan beteg gyermeküket, emiatt nem léphettek munkaviszonyba, így nem jogosultak nyugdíjra. A törvény legújabb rendelkezése alapján ezentúl kapnak nyugdíjat, amelynek összege pillanatnyilag 12 222 dinár. Tiszteletben tartva a nyugdíjkorhatárt, a nők 60, a férfiak pedig 65 életévnél korábban nem igényelhetik ezt az anyagi támogatást.

Hol kell átadni a kérelmet és milyen dokumentáció szükséges az igényléshez?

A betegek hozzátartozói személyesen eljöhetnek az újvidéki Szociális Központba (Zmaj Ognjena Vuk u. 13.) és a 18-as irodában megkaphatják a kérvény benyújtásához szükséges űrlapot, valamint részletesebben tájékozódhatnak a szükséges dokumentációról. Alapvető dokumentumokra van szükség: a személyi igazolvány ésa betegkönyvfénymásolatára, állampolgársági és anyakönyvi kivonatra, bizonylatra arról, hogy az ápolási segélyre való jogot más alapon nem valósították meg, valamint a szakorvosi véleményről szóló bizonylatra.A külföldi nyugdíjjal rendelkezők esetében feltétlenül mellékelni kell azt a végzést is, hogy abban az országban, ahol megvalósították a nyugdíjra való jogot, nem kapnak ápolási segélyt. Az érintettek részletes tájékoztatást a 021-421-166-os telefonszámonkaphatnak.

Mennyi idő alatt bírálják el a kérelmeket?

A benyújtott kérelmet legkésőbb hét napon belül továbbítjuk az elsőfokú orvosi bizottságnak, amelynek a véleményezéséig átlagosan három hónap telik el. Ez annak tudható be, hogy egyrészt jelentősen megnőtt az igény a betegápolási segélyek iránt, tehát sok a kérelem, másrészt a bizottság a Szociális Központtól érkező kérelmeken kívül a nyugdíjalap kérvényeinek elbírálásában is illetékes. Emiatt kell sokat várni a döntésre. Miután az orvosi bizottság befejezi a munkáját, a kérelmeket Belgrádba küldik revízióra, ezzel kb. még egy hónap telik el, tehát egy kérelem elbírálása általában négy hónapot vesz igénybe – ennyi idő után értesül a beteg arról, hogy jogerős-e a végzés.

Tekintettel arra, hogy ez a támogatás a legsúlyosabb betegeknek jár, nem túl hosszú ez a folyamat?

Tudni kell, hogy ha a tárgyat jóváhagyják, a beteg a kérelem benyújtásának dátumától számítva visszamenőleg megkapja a betegápolási segélyt, így gyakorlatilag anyagilag nem károsul. Sajnos megtörténhet az is, hogy a beteg időközben elhalálozik, ekkor a kérelem benyújtásától a halála dátumáig tartó időszakra a hozzátartozók megkapják a segélyt, nincs szükség semmilyen bírósági eljárásra.

Az orvosi bizottságnak, mielőtt döntést hozna, feltétlenül látnia kell a beteget?

Korábban a bizottságok a központon belül tevékenykedtek és az orvosok terepre jártak, de amióta jelentősen megnövekedett az ígénylések száma, képtelenek mindenkihez eljutni, ezért vált gyakorlattá, hogy a betegeknek kell eljönni az orvoshoz a bizottság által meghatározott időpontban. Ez nehézséget okoz mind a beteg, mind a hozzátartozói számára is, tekintettel arra, hogy zömmel mozgásképtelen betegekről van szó, ám azok, akik nem tudják megoldani a szállítást, a választott orvosuk által igényelhetik a betegszállító járművet az adott időpontra. Esetükben az orvos a mentőautóban tekinti meg a beteget.

Újvidéken jelenleg mintegy 2000-en kapnak betegápolási segélyt, ez havonta több mint 30 millió dinárt jelent. Az összeget a szerbiai költségvetésből biztosítják. A fogyasztói árak alakulásának függvényében a betegápolási segély összegét az illetékes minisztérium szükség esetén évente kétszer módosítja. A kifizetésekre minden hónap 22-e körül kerül sor.