2024. szeptember 4., szerda

Egy kanál, két kanál...

A szilárd táplálék bevezetése

Még mindig sok az olyan anyuka, aki korábban kezdi el hozzátáplálni a kisbabáját, mint arra érett lenne a gyerek. A szülők teljesen feleslegesen kísérleteznek a túl hamar adott, nem megfelelő ételekkel és a picivel, hiszen 4–6 hónapos korig elegendő csupán az anyatej/tápszer.

Nincs pontosan meghatározva, milyen korban kell elkezdeni szilárd ételeket adni a babának. Jómagam négy és hat hónapos kor között javaslom, attól függően, hogy a családban előfordult-e már allergiás betegség (akkor természetesen hosszabb ideig tanácsolom az anyatejet, illetve tápszert). A napi 6-7 szoptatást a pépes ételek fokozatosan szorítják ki több hónap alatt, de még egyévesen is napi fél liter tejalapú táplálék ajánlatos.

Elég, ha a csecsemő egyéves kora előtt 3–5-féle gyümölcsöt, 3–5-féle zöldséget és sovány húsokat fogyaszt, a babák ugyanis nem igénylik a változatos étrendet. Hogy pontosan melyik az a 3–5-féle gyümölcs, főzelék, azt a kicsi egyéni ízlése is befolyásolja. Az egészséges ételek szeretete egy életre meghatározó a hozzátáplálás korszakában. Ez vissza nem térő alkalom, hogy megalapozzuk az egészséges étkezési szokásokat gyermekünk életében. Nem érdemes erőltetni, minden baba a saját tempójában haladjon, hiszen sokkal fontosabb, hogy az anyatej/tápszer továbbra is domináns maradjon az egy év alatti csecsemő étrendjében.

Amikor a kisgyermek szilárd táplálékot kezd fogyasztani, egyben hatalmas lépést tesz a függetlenség felé. Az, hogy pontosan milyen sorrendben kezdjük a különböző szilárd ételek adását, nem fontos. Ajánlatos azonban a zöldségféléket a gyümölcsök előtt bevezetni, mert fordított esetben a pici megszokja a gyümölcs kellemes ízét, és nem nagy örömmel, igen sok vívódás után fogadja el a zöldségféléket. Fontos hangsúlyozni, hogy ne legyünk túlbuzgók, egyszerre csak egy új ételt iktassunk be és adjuk a picinek rendszeresen, mindennap, az elkövetkező 7–10 napban, figyelve, nem jelentkeznek-e bőrkiütések, esetleg haspuffadás, lágy széklet. Soha ne iktassunk be új ételt, ha a pici beteg, lázas, nyűgös!

Először csak egyetlen kanállal adjunk neki az új ételből, majd fokozatosan emeljük az adagját két majd három kanálra, ha a baba is szeretné és elfogadja! A fokozatos bevezetés révén érhető el biztosan, hogy a csecsemő megismerje és megszeresse az új ételt, ne bosszúságot okozzon neki a szokatlan élmény.

A gabonafélék bevezetésekor ügyeljünk arra, hogy kukoricából, rizsből, zabból vagy árpából készült étellel indítsunk! A búzakészítmények bevezetését csak pár hónappal később ajánlatos elkezdeni a gyakori túlérzékenység miatt. A legtöbb szülő először a gyárilag előkészített, nagy választékban kapható fajtákat alkalmazza. Ezek zöme vassal dúsított, ami gyakran hiányozhat a csecsemő táplálékából.

Az egyéves babák többsége ideális esetben még naponta 1-2 alkalommal szopizik vagy tápszert kap. Ezen a téren azonban hatalmas eltérések lehetnek. Az is megeshet, hogy már egyáltalán nem szopik és a tápszert is elutasítja, ebben az esetben tejjel, tejtermékekkel, illetve magas kalciumtartalmú zöldségek fogyasztásával fedezhetjük a szervezet kalciumigényét. A kalcium mellett az egyéb tápanyagok, vitaminok bevitele is fontos, ezeket legkönnyebben zöldségekkel pótolhatjuk.

A hónapok óta fogyasztott pépes állagú főzelékek mellé már becsempészhetünk az étrendbe másféle elkészítési módokat is, hiszen a pici 1 évesen már ügyesen rág és szívesen fogadja az önállóan ehető, kézzel megfogható rágcsálnivalókat is. Ezzel nemcsak a táplálkozási szokásait alapozzuk meg, hanem erősítjük a rágóizomzatát is, így formálódik az állkapcsa, és bizony a pici öntudatát is pozitív irányban befolyásoljuk.

A variációk száma gyakorlatilag végtelen, csak arra kell ügyelnünk, hogy ne használjunk túlságosan erős és sok fűszert. Ha a kicsi nem szívesen eszik zöldségeket, akkor kicsit ügyeskednünk kell, hogy bele tudjuk őket csempészni az étrendjébe. A legtöbb gyerek szereti a leveseket, de a kicsik felettébb ügyesen tudják kiválogatni a zöldségeket a léből. Ilyenkor jó megoldást jelenthetnek a krémlevesek, amelyekbe beleturmixoljuk a zöldségeket.

Készüljünk fel rá, hogy a gyerek ízlése hónapról hónapra változik! Ha nem háborúzunk az evés körül, elég valószínű, hogy a gyerek hétről hétre egyre kiegyensúlyozottabban és változatosan fog enni.