2024. július 18., csütörtök

Szakszerű betegellátás

Házi betegápoló képzés kezdődött Zentán

A felvételt a Vöröskereszt zentai szervezetének archívumából kölcsönöztük



Tegnap kezdődött el a Vöröskereszt zentai szervezetének a laikusok számára indított házi betegápoló képzése. A (nemcsak) zentaiak körében évről évre egyre nagyobb érdeklődést kiváltó tanfolyamról Fodor Veronikával, a községi szervezet titkárával beszélgettünk.

– Szervezetünknek kiképzett aktivistái felkészítik a laikusokat a házi ápolással kapcsolatos tudnivalók elsajátítására. A kéthetes kurzuson megtanulják, hogy mire lehet szüksége egy betegnek, s azt, hogy ezeket a személyeket költségkímélő módon, de szakszerűen elláthassák. A képzést egyébként korábban, mivel nem volt nagy érdeklődés iránta, kétévente szervezte meg a Vöröskereszt, az utóbbi tíz évben viszont évente megrendezik, hogy ki tudják elégíteni az igényeket – mondja Fodor Veronika.

Elsősorban az a célunk, hogy az emberek tudjanak segíteni a környezetükben élő időseken, illetve az ágyban fekvő betegeken, de mivel óriási a munkanélküliség, így vannak, akik némi haszonra is szert szeretnének tenni az itt elsajátított tudással. A korábbi kurzusok résztvevői közül sokan vannak, akik feketén „házi ápolási központokat” hoztak létre, ugyanakkor vannak olyan személyek is, akik órabérért vagy egyéb juttatásért eljárnak másokhoz, s ügyelnek, illetve ellátják az itt lévő betegeket.

A titkár hangsúlyozta, hogy a tanfolyamot laikusok számára indították, vagyis senkit sem fognak szakképzett egészségügyi nővérnek kiképezni a kurzus két hete alatt, viszont a tanfolyam résztvevői elsajátíthatják, hogyan kell viselkedni az otthonában fekvő beteggel, miképpen végezzék a munkát, de megtanulják azt is, hogy mit tegyenek saját védelmükben is, mivel az ápolók könnyen elkaphatják a fertőző betegségeket. Oda kell figyelni arra is, hogy az ápoló ne fárassza túl magát, mert különben őt is ápolni kell. A képzés bevezető, elméleti részből áll, amit gyakorlati oktatás követ. A képzés során a legsúlyosabb, állandóan fekvő betegekkel történő bánásmódot tanítják meg a résztvevőknek. A tanfolyam résztvevői elsajátítják, hogyan kell az ilyen beteget fürdetni, hogyan kell ágyneműt cserélni úgy, hogy a beteg az ágyban tartózkodjon. Nem utolsósorban a pszichoszociális támogatás módszereit is megtanulják, mivel ezek az idősek és betegek elvárják, hogy ott legyenek körülöttük, s féltékenyek azokra, akik egészségesek és mozogni tudnak. Velük szemben türelmesnek kell lennünk. Létezik egy keret, amelyen belül ki kell szolgálni és el kell látni ezeket a személyeket, de nem szabad megengednünk azt sem, hogy a beteg felőrölje az idegeinket.
A képzés előadói Vasas Márta és Patók Ágnes, nyugdíjas egészségügyi nővérek, akiket Belgrádban szakemberek képeztek ki arra, hogy miképpen kell átadni a tudásukat laikusoknak. Például a képzésen nem használnak latin szavakat, ugyanakkor otthon fellelhető eszközöket igyekeznek alkalmazni. Az előző évek képzésein a nyolcadikos diákoktól a nyolcvanévesekig terjedt a résztvevők korhatára, s egyre több férfi vesz részt ezen a képzésen. Megtörtént, hogy 50-60 éves házastársak jelentkeztek, akik azzal indokolták érdeklődésüket, hogy amennyiben ne adj Isten egyikük ágynak esik, a másik képes lesz kezelni őt. A tanfolyam során az előadók kitérnek a gyerekek ápolására és az elsősegélynyújtásra is, tavaly többek között az újjáélesztés módszereit is elsajátították a képzés résztvevői, s nagy hangsúlyt helyeztek a fertőző betegségekre is.
A tanfolyamon igyekszünk mindenkit munkára kényszeríteni, mivel sokan úgy jönnek el, hogy már „tudják, hogy mit kell csinálni”. Az előadók rávesznek mindenkit, hogy begyakorolják a mozdulatokat, a képzés végén pedig vizsgát tesznek a résztvevők, ami után elismervényt kapnak arról, hogy elsajátították az itt tanultakat – tudtuk meg Veronikától, aki hozzáfűzte, hogy ezzel az elismervénnyel nem lehet munkát kapni, de ha idősek otthonában próbál állást szerezni az illető, nyugodtan felmutathatja az elismervényt, s bizonyíthatja, hogy ért a betegek ápolásához.
Egyébként a zentai tűzoltólaktanya előadótermében rendezik meg a képzéseket, amelyekre nemcsak helybéliek jelentkeztek, hanem a környező községekből is. Évente szervezik meg a Tisza-parti városban, de a Vöröskereszt tartományi szervezetén keresztül pályáztak arra is, hogy a környező falvakban is szervezzenek hasonló tanfolyamot.