2024. szeptember 4., szerda

Mi az igazság drogügyben?

Újvidéken a hétvégén elterjedt a hír, miszerint egy fiatal lány Krokodil nevű kábítószert fogyasztott és ennek következtében súlyos elváltozások jelentkeztek a kezén. A hír szerint a több éve heroinfüggő hölgy egyik kábítószer-elvonó magán klinikához fordult segítségért, ahol megállapították, hogy a szokásos heroinadag helyett Krokodil nevű drogot adtak el neki, és olyan tünetekkel jelentkezett, amelyek az adott kábítószer használatára jellemzőek.

Az esettel több média is foglalkozott, köztük a Magyar Szó a tegnapi számában adott hírt a történtekről. Hétfőn szerettük volna megszólaltatni a Köztársasági Drogellenes Szakbizottság elnökét, prof. dr. Nikola Vučkovićot, aki egyben a Vajdasági Klinikai Központ Pszichiátriai Intézetének vezetője is, ám nem sikerült elérnünk.
Tegnap dr. Vučković az eset kapcsán a következőket mondta: „A Krokodil kábítószer fogyasztásával kapcsolatos eset nem a napokban történt – mint ahogy arról a médiumok beszámoltak –, hanem néhány hónappal korábban, pontosabban októberben. Sajnos egyes sajtószervek hajlamosak arra, hogy felnagyítsák a dolgokat, és nem ellenőrzik azok valós alapjait. A szóban forgó pácienset egy magánklinikán gyógykezelték, s nekem az a gyanúm, hogy az esettel kapcsolatban reklámot szeretnének csinálni maguknak. Tudomásom szerint nálunk nem lehet ilyen droghoz hozzájutni, másrészt a kábítószerfüggők számára is ismeretes a Krokodil drog használatának borzalmas szövődménye. Tudtommal ez a fajta drog használata Oroszországban terjedt el.”
A Krokodil 2011 óta a heroin után a második leggyakoribb kemény drog Oroszországban. A szer könnyen elkészíthető kodein, jód és vörös foszfor felhasználásával, amely különböző mérgező és maró hatású melléktermékkel erősen szennyezett végterméket eredményez. Mivel e keveréket mindenféle további tisztítás nélkül rutinszerűen, közvetlenül injekciózzák, a Krokodil hírhedtté vált az általa előidézett súlyos szöveti károsodásról, visszérgyulladásról és üszkösödésről, mely előbb-utóbb a hosszú távú kábítószer-fogyasztó végtagjának amputációjához vezet. Gyakran a szöveti károsodás olyan magas fokú, hogy a függők „várható élettartama” nem hosszabb két-három évnél.