Az egészségügyi minisztérium tavaly szabályzatot hozott, amellyel legalizált tizennyolc alternatív gyógymódot. Lapunkban ezekről a gyógymódokról már részletesen beszámoltunk, arról azonban még nem, hogy a szabályzat értelmében Szerbiában kapott-e már valaki munkaengedélyt e gyógymódok alkalmazására?
Előzetesként mondjuk még el, hogy a tizennyolc gyógymód közül kilenccel kórmeghatározást és kezelést végeznek, kilenccel pedig rehabilitációt. Valamennyi gyógymód a világon elismert, a fejlett országok többségében már alternatív klinikák is működnek. Annak ellenére, hogy ma már nálunk is szabadon gyakorolhatók ezek a gyógymódok, alternatív klinikákról, alternatív rendelőkről még nem beszélhetünk. Hogy miért? Erre kaptunk választ négy újvidéki egészségügyi dolgozótól, akik a minisztériumtól a napokban kapták meg a működési engedélyt.
Ružica Blizanac egészségügyi nővér reikivel és maszázzsal foglalkozik. Úgyszintén dr. Svetlana Tepavac fogorvos is, dr. Csík Nagy Éva orvosként homeopátiával és dr. Ljiljana Popović fogorvosként szintén homeopátiával. Dr. Lazar Trifunović és dr. Aleksandar Popović után, akik szintén fogorvosok, ők az elsők Újvidéken, akik megkapták a működési engedélyt.
– Hogy miért nem lehetnek nálunk is rendelők, klinikák? Mert a törvény vagy a szabályzat ezt nem engedi meg – válaszol kérdésünkre dr. Ljiljana Popović –. Először is alternatív gyógymóddal csak egészségügyi dolgozók, orvosok foglalkozhatnak. Itt hátrányos helyzetbe kerültek mindazok, akik ezeket a gyógymódokat elsajátították, de nem orvosok. Tanítómestereink zöme nem orvos, és ha szigorúan veszik a törvényt, akkor ők ezentúl nem rendelhetnek, holott tapasztalatuk, tudásuk óriási. – A törvény másik fogyatékossága – veszi át a szót Csík Nagy Éva –, hogy kimondottan egészségházakban, kórházakban dolgozhatunk. Az állami egészségházak és kórházak még nem nyitottak számunkra, a magánklinikák igen. Mi azonban nem nyithatunk például csak homeopátiás rendelőt. Ha kimondottan ezzel akarunk foglalkozni, akkor előzőleg be kell jegyeztetnünk és rendeznünk mondjuk egy fogorvosi rendelőt, csupán így foglalkozhatunk alternatív gyógykezeléssel, esetünkben homeopátiával. A homeopátiás rendelőnek kellemes hangulatot kell árasztania, ahol a pácienssel fesztelenül elbeszélgethetünk. A fogorvosi székek és műszerek nem mondhatóak feszültségoldó kellékeknek.
Ljiljana és Éva együtt dolgoznak.
– A Popović fogorvosi rendelő a Njegoš utcában van a 9/A alatt, minket ott lehet megtalálni, vagy a 021/447-573-as telefonszámon.
– Bennünket pedig a Duna utca 6-ban, az Aleksandar fogorvosi rendelőben, azaz a 021/451-734-es telefonszámon – mondja Ružica Blizanac nevében is dr. Svetlana Tepavac.
Álljon még itt dr. Lazar Trifunović rendelőjének, az Agorának a telefonszáma és címe: 021/456-438, Mile Jakšić utca 3.
– A szabályzattal kapcsolatos észrevételeinkre azt a választ kaptuk, hogy majd menet közben csiszolják, változtatják – mondja Ljiljana. Azt is elmondja, hogy ő már néhány éve kizárólag homeopátiával foglalkozik, fogorvosi munkájával felhagyott. Sőt le is jelentette a rendelőt, de most, hogy engedélyt kért a homeopátiára, újra kellett regisztráltatnia. Éva is felmondott munkahelyén, hogy teljes énjével a homeopátiának éljen. Egyikük sem tart attól, hogy nem lesz munkája, ugyanis már most is annyi páciensük van, hogy képtelenek két munkahelyet betölteni.
Mind a négyen biztosak abban, hogy az alternatív gyógykezelés nálunk is egyre nagyobb teret hódít, egyre népszerűbb lesz. És ehhez valószínűleg hozzájárul majd az állam, a kormány is, ugyanis több európai országban bebizonyosodott, hogy az alternatív gyógykezelés olcsóbb a hagyományos gyógykezelésnél, nemcsak a páciensnek, hanem az államnak is.