2024. szeptember 4., szerda

Aki kávézik, tovább él?

A témában elkészült eddigi legnagyobb tanulmány eredménye azt mutatja, hogy a kávéivás hozzájárul az egészséghez, mi több, valamennyivel tovább élnek a fekete ned ű szerelmesei. A koffeintartalmú és a koffeinmentes kávé is előnyös hatású. Számos olyan vegyület van a kávéban, amely hozzájárulhat az ital jó hatásaihoz, így antioxidánsok és olyan anyagok, amelyek segítik a rák megelőzését , de maga a koffein nincs ezek között.

Nem árt azonban szem előtt tartani a kávé mellékhatásait. Közismert a szívdobogás és az alvászavar, ám kevesen tudják, hogy a kávé bizonyos gyógyszerek hatását felerősítheti vagy éppen gátolhatja.

A gyógyszerek és az élelmiszerek kölcsönhatásait ugyan általában nem szokták a használati útmutatókban vagy a csomagoláson feltüntetni, de a kávéról már bebizonyosodott, hogy megváltoztathatja bizonyos készítmények hatását. A beszedett gyógyszereket leginkább a kávéban levő koffein befolyásolja, de más összetevők is szerepet játszanak a folyamatban. Kutatások bizonyították, hogy legalább egy tucat gyógyszer – egyebek mellett antidepresszánsok, csontritkulás elleni készítmények, ösztrogénpótló és pajzsmirigyre javallott szerek – hatását befolyásolhatja a kávéfogyasztás. Néhány gyógyszer kifejezetten fokozza a kávé és más koffeintartalmú italok hatását. Ebbe a csoportba tartoznak az antidepresszánsok, antibiotikumok és a fogamzásgátló tabletták, amelyek blokkolják a koffein lebontását segítő CYP1A2 enzimet, így a koffein az elvártnál jóval hosszabb ideig, akár négy órával tovább is jelen van a szervezetben, és ez különféle mellékhatásokat (szívdobogást, nyugtalanságot, álmatlanságot stb.) okozhat.