2024. szeptember 4., szerda

Egy rendelet buktatói

Bonyodalmak a szakorvosok által felírt gyógyszerek körül

Az utóbbi hetekben egyre nagyobb elégedetlenséget vált ki az a rendelet, mely szerint ha a szakorvosok által felírt gyógyszer nem kapható a gyógyszertárakban, az általános orvosoknak nincs joguk újabb vényt kitölteni. Ha ezt mégis megteszik: alaposan megbüntetik őket.

Hogy miről is van szó pontosan, arról dr. Tóth Barna Elvirát, az adai egészségház igazgatónőjét kérdeztük.

Mikortól fogva érvényes ez a rendelkezés?

A választott orvosok 2010 elején kötöttek szerződést az egészségbiztosítóval, ennek értelmében kötelességük betartani bizonyos, a biztosító által diktált „játékszabályokat”, amelyek a gyógyszer- és az orvosi segédeszközök felírására vonatkoznak az érvényben levő gyógyszerlista alapján. Sok szer felírásához szakorvosi vélemény szükséges (vérnyomáscsökkentők, szívgyógyszerek, cukorbetegeknek az inzulin, tüdőbetegeknek szinte minden gyógyszer, szemcseppek stb.), amelyet hat hónaponként fel kell újítani.

Mi a véleménye a rendelkezésről?

Ez a rendelkezés a betegnek is és a kezelőorvosának is, sőt a szakorvosnak is megterhelő. Meg merem kockáztatni, hogy kijelentsem: megalázó ez a választott orvosra nézve, mert lebecsülik a szaktudását. Sok konfliktushelyzetet szül a beteg és az orvosa között, amire semmi szükség.

Az a felháborító, hogy ha az orvos felír olyan gyógyszert vagy segédeszközt, amire nincs joga, az egészségbiztosító az intézményt bünteti a gyógyszer, illetve a segédeszköz árával. Egy hónappal ezelőtt még az orvost büntette, volt, aki százezer dinárt fizetett, de az orvosok az orvosi kamara segítségével két év után kiharcolták, hogy ne az orvos, hanem az intézmény, amelyben dolgozik, fizesse a büntetést. Ezt szintén abszurdnak tartom, mert az intézmény sem felelős azért, hogy az orvosok a rászoruló betegeknek felírták a szert, hiszen nem tulajdonították el, nem adták el, nem dobták a szemetesbe, tulajdonképpen nem éltek semmilyen módon vissza vele.

Miért írnak fel a szakorvosok olyan gyógyszereket, amelyek nem kaphatók? Nincs semmilyen lehetőségük arra, hogy ellenőrizni tudják, mi kapható a gyógyszerek közül, és mi nem?

Ami a szakorvosokat illeti, úgy gondolom, túlterheltek, és nem foglalkoznak azzal, hogy a gyógyszer szerepel-e a listán, kapható-e egyáltalán, van-e pénze a betegnek megvenni (tisztelet a kivételnek). Azt a gyógyszert írják fel, amelyet a legmegfelelőbbnek találnak.

A választott orvos általában megmagyarázza, hogy felírhatja esetleg a megfelelőjét az ajánlott gyógyszernek, ami kapható, vagy árban megfelelőbb, de a betegek ezt nem mindig fogadják el. Ragaszkodnak ahhoz, amit a szakorvos ajánlott, és a szakorvosok is sok esetben ragaszkodnak az általuk ajánlott szerhez. Az utóbbi időben gyógyszerhiány tapasztalható, így egyre bonyolultabb a helyzet, a fenn említett körülmények is csak nehezítik mind a választott orvos, mind a betegek dolgát – mondta dr. Tóth Barna Elvira.

Amíg ebben a kérdésben nem születik megoldás, addig úgy tűnik, a pácienseknek nem marad más hátra, mint hogy abban az esetben, ha az általános orvos nem írhatja fel a gyógyszert, ismét a szakorvoshoz forduljanak, ez pedig azt jelenti, hogy új időpontot kell kérni, ami miatt helyenként újabb 1-2 hónapot kell várni, a gyógyszer viszont nélkülözhetetlen a beteg számára.

Több kérdés felvetődik a téma kapcsán, elsősorban az: mitévők legyenek a páciensek, és valójában mi is a választott orvos szerepe, ha csak a beutalók kiírásában és az egyszerű nátha kezelésében tudnak segíteni? Úgy tűnik, a beharangozott kötelező szerződéskötéssel mégsem vált zökkenőmentessé az orvos-beteg viszony.