2024. szeptember 4., szerda

Nyári hasmenés csecsemőknél

Amit a kezelésről tudni kell

A hasmenés, mint az egyik legkellemetlenebb betegség gyerekeknél és kisbabáknál, puha és vizes székletet jelent, amely 24 óra leforgása alatt legalább háromszor fordul elő.

Okai különfélék:lehet a fogzástól, és okozhatja valamilyen bélfertőzés vagy antibiotikum is. A legtöbb esetben elmúlik magától, ugyanakkor kiszáradáshoz is vezethet, ami egy nagyon súlyos állapot. A csecsemőkrendkívül hamar kiszáradhatnak.

A hasmenés egyik gyakori oka a gyomor-bélhurut, amelyet csecsemőknél sokféle vírus okozhat (gyakoriak a rotavírus, adenovírus és az astrovírus kiváltotta fertőzések). Legfőképpen a nyári hónapokban fordulnak elő. Mivel a gyerekek immunrendszere nem eléggé erős, így ők könnyebben megbetegedhetnek, és jobban ki vannak téve a kórokozók veszélyeinek. A piszkos tárgyak vagy piszkos kéz szájhoz emelése nagyban növeli a fertőzés lehetősegét.

Az első hasmenési tünet, a székletek számának növekedése, vagy a széklet állagának változása (nő a széklet víztartalma, vagy sajátosan nyálkás, véres, zöld színű lesz). Az első napon gyakran hányinger, hányás is kínozza a gyereket, néha magasra emelkedik a láz. A hányás többnyire csak az első napon fordul elő, ami szerencse, mert így legtöbbször szájon át pótolható a hasmenéssel vesztett folyadék- és sómennyiség, és a legtöbb gyerek nem szorul infúzióra. A láz is hamar szűnik, de a hasmenés néha makacs, napokig eltarthat. Ugyanakkor a gyermek nyűgös, étvágytalan, hasfájásai lesznek és felületesen alszik.

Az első órakban, a kiszáradás elkerülése miatt, minden széklet után fontos a víz és elektrolitok pótlása, Ennek értelmében gyógyszertárban kapható szájon át adható hidratáló szereket használhatunk, forralt vízben oldva és lehűtve, vagy teában, betartva a címkén feltüntetett javaslatokat. Ezeket a hidratáló szereket a gyerek súlyától függően adagoljuk. Helyes kezeléssel, ami a víz és só egyensúlyának visszaállítását feltételezi, a hasmenési zavarok 72 órán belül rendszereződhetnek.

A kiszáradásra utaló jelek csecsemőknél:

– Ha 4-5 órán keresztül nem vizelt a pelenkába, vagy kevesebb pelenkát cseréltünk 24 órán belül, mint egyébként,
– karikás, beesett szemek, kevés könnyel vagy könnyek nélkül sír,
– nagyon magas láza van,
– kevésbé mozgékony, mint lenni szokott,
– mindig szomjas,
– száraz a bőre, a szájüreg és a nyelv kiszárad,
– fáradékony.

Az esetek nagy részében a betegség spontán gyógyul, diéta, folyadék- só- és cukorpótlással, nem szükségesek tüneti szerek, sem antibiotikus kezelés. A betegség első napján nem is érdemes gyógyszerrel küzdeni, helyesebb ha hagyjuk, hogy mielőbb távozzon, ami távozni szeretne. Koplalni csak addig kell, amíg a hányás meg nem szűnik, utána lehet apránként inni vizet, teát, almalét, majd kekszet, reszelt almát, zsírtalan húslevest enni. A diéta pektinekben és hasmenés elleni zöldségekben gazdag ételekkel történik: sárgarépa (leves formában), rizs (főzelék), banán, sült alma.

A csecsemők hasmenésének kezelése:

n 4-6 óránként folyadék és ásványi anyagok pótlását kell biztosítani,
n 4 és 9 hónap közötti gyerekeknek csak könnyű ételeket adni (almalevet, banánt, reszelt répát, burgonyapürét, rizst, gabonapelyhet vagy zabpelyhet),
n ha 9 hónapos is elmúlt már, adhatunk pirítóst, száraz kekszet, rizst,
n ne adjunk egyelőre tejtermékeket,
n nem szabad olajos vagy vajas ételeket adni a kisgyereknek,
• ne adjunk neki fűszeres ételeket vagy szószokat.

A hat hónapos csecsmő esetében, akit mesterségesen vagy vegyesen táplálunk, vagy az ennél nagyobb gyerekeknél, akik már elkezdték a változatosabb étrendet, az eddig adagolt tejet helyettesítsük dietetikus, laktózszegény tejjel. A csecsemőknél előfordul, hogy hasmenéskor nem bírja szervezetük a laktózt, ezért mindenféle tejterméket kerülni kell, még a szoptatást is. Gyógyulás után valószínűleg semmi gondja nem lesz a tejtermékek emésztésével. Rendkívül fontos, hogy a kicsi bőven kapjon folyadékot, hogyha hasmenése van.

Ezt az átmeneti diétát 4–7 napig kell tartani, lassacskán álljunk vissza az előző étrendhez, mindig figyeljük az emésztési toleranciát.

Legtöbbször nem szükséges orvos, a betegség magától gyógyul. Nagyon fiatal csecsemő, valamint napi több mint 10 széklet esetében természetesen orvosi ellátás indokolt.

Dr. NYIRÁDI Miklós