2024. szeptember 4., szerda

Ha véres a vizelet

Minden esetben sürgős szakorvosi kivizsgálást igényel
Ha a vizeletünkben vér jelenik meg, legyen az szemmel nem észlelhető laboratóriumi lelet (mikrohematuria) vagy szabad szemmel is jól látható, a 40-50 éven felülieknek mindig riasztó tünetként kell felfogniuk. Ez a tünet ugyanis a daganatos betegségek korai figyelmeztető jeleként szerepel az orvosi diagnosztika tárházában, s azonos fontossággal bír a vérköpéssel, a nyelészavarral vagy a végbéltájéki vérzéssel.

Megfigyelések alapján ez a négy korai tünet 52 (a nőknél), illetve 58 százalékban (a férfiaknál) daganatos megbetegedés előjeleként szerepel, mégpedig a megjelenéstől számítva akár három éven belüli előfordulási eséllyel. Az előző mondat arra is utal, hogy nagyon komoly szignálként kell felfogni a hematuriát, hiszen a vérzés megszűnhet ideig-óráig, de a betegség ott lappang a háttérben még hosszú ideig. Ne felejtsük, ha a korai jelek vezetnek az orvoshoz, legyen az akár rákos megbetegedés a prosztatán, a húgyhólyagon vagy magán a veséken, szinte 100 százalékos eséllyel remélhetjük a felgyógyulást!

Fertőzés alapú hematuria
Ha mellőzzük a véres vizeletnek azt a közérthető jelenségét, amely mögött a húgyúti szervek sérülése áll, (közúti balesetek, műtét, zuhanás, szúrt sebek), igen gyakran a fertőzéses gyulladás áll a véres vizelet hátterében. Különösen a nőknél sűrű megbetegedés ez az eltérő anatómiai viszonyok miatt. Fontos megfigyelni és orvosunknak beszámolni arról, hogy a vizeletürítés melyik fázisában észleltünk vért vizeletünkben. Ha a vizelés kezdetén, akkor a húgycső, ha a vizelés teljes fázisa alatt, akkor a vese megbetegedésére kell gondolni. Ha a vizelés vége felé jelenik meg a vér, akkor a húgyhólyag érintettségére kell gondolnunk. A betegnek minél szabatosabban felelni kell az orvos kérdésére: társul e a véres vizelethez égő, csípő fájdalom, húzó érzés az alhasban, állandó vizelési inger. Ezeknek a tüneteknek a jelenléte gyulladásra enged következtetni. Ha a görcsös fájdalom a vese tájékát érinti, következtehetünk vesekőre, habár vannak ún. néma vesekövek, amelyek nem járnak fájdalomérzettel. A vizelés végén jelentkező, teljesen fájdalommentes hematuria húgyhólyagpolipra (hólyagpapillóma) utal. Korábban jóindulatúnak tartották, ma viszont rosszindulatúnak bélyegzik, s műtétileg eltávolítják.
A mikroszkópos hematuria, vagyis a szabad szemmel láthatatlan vér többnyire vesebetegségekre utal, de gondolnunk kell a véralvadási zavarokra, cukorbetegségre, intenzív fizikai terhelésre, magas vérnyomásra, sőt egyes gyógyszerek, például a Rifampicin antibiotikum, az aszpirin és egyéb véralvadásgátlók szedése is okozója lehet. Végezetül egyes ételek, például a rebarbara, poros ételfestékek, gyógyszerek és a menstruációs vér keveredése is elszínezheti a vizeletet.

Diagnózis
A pontos diagnózishoz néha körülményes az út, s ezért nem az orvos hibáztatható. A kiegészítő vizsgálatok a vese és a húgyutak megbetegedésének pontos helyét és természetét szolgálják, és sokszor próbára teszik a beteg türelmét. Szükség lehet teljes körű vizeletvizsgálatra, vérvizsgálatra, vizelettenyésztésre, ultrahangvizsgálatra, MR és CT képalkotó vizsgálatra, valamint a kellemetlen, de nélkülözhetetlen húgyúti tükrözésre.
A véres vizelet nem olyan betegség, amelyet otthon gyógyíthatunk meleg fürdőkkel, teákkal. Bár segít például a kamilla, tőzegáfonya és a cickafarok a fájdalmas vizelésnél, némileg a gyulladást is csökkentik, antibiotikumok nélkül nem számíthatunk tünetmentességre. A vérvizelés – különösen a szemmel észlelhető – minden esetben sürgős szakorvosi kivizsgálást igényel, mert mint mondottam, lehet, hogy az alapbetegség csak egy-két év múlva jelentkezik, akkor már nem kezelhető hólyagrák formájában.